Zamknij
REKLAMA

Chcesz zmienić biuro księgowe? Oto 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wybierając nowe

00:00, 17.05.2021 | materiały partnera

Pandemia COVID-19 jest dużym testem dla rządzących, przedsiębiorców i… księgowych. Jeśli Twój doradca zupełnie nie sprostał swoim zadaniom, zmień biuro księgowe! W artykule wskażemy 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę.

Pierwsza fala pandemii COVID-19 była gorącym okresem w branży księgowej. W wielu przypadkach to właśnie księgowi przekazywali swoich klientom informacje o nowych programach pomocowych i w ich imieniu składali wnioski o dofinansowania i umorzenia. Byli także źródłem kreatywnych pomysłów na optymalizację podatkową i uratowanie biznesu przed zatonięciem.

Pandemia COVID-19 - duży test dla księgowych

Okres pierwszej talii pandemii był dla księgowych nie tylko wyzwaniem, ale także dużym testem. Choć wielu z nich zdało go celująco, wyniki innych pozostawiały wiele do życzenia. Jeśli Twój księgowy nie otoczył Twojej firmy takim wsparciem, jakiego oczekiwałeś… rozważ zmianę biura księgowego. Aby Twój biznes działał prężnie, zwłaszcza w czasach gospodarczego kryzysu, finanse powinny być nie w przypadkowych, lecz w najlepszych rękach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biuro księgowe?

Aby nie wpaść z deszczu pod rynnę, warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję. W dzisiejszych czasach nie ma problemu ze zdalnym kontaktem, dlatego Twoje nowe biuro nie musi znajdować się w najbliższej okolicy. Możesz rozważyć profesjonalne biuro księgowe w Warszawie. Oto 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wybierając nowe biuro księgowe.

1. Współpraca zdalna

Liczba nowych przypadków COVID-19 rośnie w zastraszającym tempie. Aby chronić zdrowie swoje i swoich bliskich warto ograniczyć aktywności do niezbędnego minimum. Wybierając biuro księgowe, upewnij się, że firma umożliwia współpracę w trybie zdalnym i ma duże doświadczenie w realizowaniu zadań przez Internet i telefon. Taka decyzja przełoży się nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich. Umożliwi także znalezienie księgowego, który specjalizuje się w obsłudze klientów prowadzących działalność taką, jak Ty. Nawet jeśli jego siedziba znajduje się na drugim końcu kraju.

2. Ubezpieczenie

Firmy prowadzące działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Taka polisa chroni klientów przed konsekwencjami błędów księgowych. Choć taki wymóg nakłada na księgowych prawo, zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne i - choćby dla formalności - zweryfikować tę kwestię.

3. Zakres działalności

Dobre biuro księgowe nie tylko wylicza podatki, ale również pomaga je obniżać i kompleksowo dba o firmowe finanse swoich klientów. Chcesz, aby biuro pomogło również w założeniu firmy? Twoja działalność wymaga specjalistycznych koncesji i zupełnie nie wiesz „jak to ugryźć”? Szukasz firmy, która w ramach abonamentu zapewni fachowe doradztwo przez telefon? Zanim rozpoczniesz poszukiwania, zastanów się, jakie masz oczekiwania. Dzięki temu łatwiej znajdziesz tę, która najlepiej im sprosta.

4. Doświadczenie księgowych

Często zdarza się, że kadrę biur księgowych świadczących usługi zdalnie stanowią asystenci i młodsze księgowe bez doświadczenia. Przyjęło się bowiem, że to właśnie młode osoby są najbardziej biegłe w obsłudze Internetu i wszelkich cyfrowych narzędzi. Na szczęście taka zasada nie jest standardem. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje pieniądze są w najlepszych rękach, znajdź biuro, które zatrudnia wyłącznie wykwalifikowanych, samodzielnych księgowych z wieloletnim doświadczeniem. 

5. Opinie o firmie

Opinie o firmie umieszczone na portalach społecznościowych, forach dyskusyjnych czy w wizytówce Google mogą być cennym źródłem informacji na temat firmy księgowej. Pamiętaj jednak, że w dzisiejszych czasach może napisać je każdy, także konkurencja. Warto więc traktować je ze sporym dystansem. Jeśli jednak kilka osób wskazuje ten sam problem (np. kłopoty z kontaktem telefonicznym), z pewnością coś jest na rzeczy. Nawiązanie współpracy z taką firmą może być więc bardzo ryzykowne.

Fachowy, doświadczony księgowy to wielki skarb. Nie tylko w tak trudnych okolicznościach, jak pandemia COVID-19. Choć znalezienie tego jedynego nie zawsze będzie łatwe, zdecydowanie warto poświęcić na nie swój czas. Konsekwencje nieprzemyślanych, podjętych pod wpływem impulsu decyzji mogą być bardzo niekorzystne dla Twojego biznesu, a przy tym - długofalowe.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%