Zamknij

Na czym polega leczenie żylaków

09:26, 15.02.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:28, 15.02.2021

Żylaki to charakterystyczne powiększenia i rozciągnięcia naczyń krwionośnych w obrębie nóg. Uwidocznione żyły powierzchniowe mają niebieski lub fioletowy kolor. Mogą powodować swędzenie, opuchliznę i obrzęk. Żylaki pojawiają się głównie z powodów genetycznych, dlatego osoby będące w grupie ryzyka powinny stosować się do zasad profilaktyki. W razie wystąpienia objawów należy podjąć leczenie.

Przyczyny i objawy żylaków

Opuchnięte żyły pojawiają się wraz z wiekiem. Za główny powód ich powstawania lekarze uważają czynniki genetyczne. Nieprawidłowe krążenie krwi w żyłach może występować również z przyczyn środowiskowych.

Należą do nich, m.in. stojący lub siedzący tryb pracy, zbyt szybkie przybieranie na wadze, podnoszenie dużych ciężarów, długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze, czy przebyte ciąże. Pierwsze symptomy chorobowe to ból i obrzęk nóg w godzinach wieczornych i skurcze mięśni łydek. Z czasem na skórze uwidaczniają się pajączki, a później także żylaki.

Przewlekła choroba żylna pojawia się, gdy zastawki naczyń krwionośnych pracują nieprawidłowo i transportują krew tylko w jednym kierunku. Dlatego właśnie żyły stają się powiększone, opuchnięte i poskręcane. Przy wystąpieniu pierwszych objawów warto skonsultować się z lekarzem, np. flebologiem. Postawienie właściwej diagnozy umożliwia podjęcie leczenia.

Jakie są sposoby leczenia żylaków?

W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz może zaproponować różne techniki walki z uwidocznionymi żyłami. Gdy problem jest we wczesnej fazie rozwoju, zmiany w obrębie nóg nie są jeszcze zbyt widoczne, a główną dolegliwością jest uczucie zmęczenia i obrzęk, wystarczającą formą terapii może być leczenie zachowawcze. Polega ono na przyjmowaniu leków, a także aplikowaniu maści na żylaki. Składniki zawarte w tych preparatach mają na celu złagodzić objawy i zniwelować uczucie ciężkości nóg.

Leczenie zachowawcze nie jest jednak formą terapii, która całkowicie rozwiązuje problem żylaków. Naczynia krwionośne nadal będą widoczne i wyczuwalne palcem, ale ich rozwój zostanie spowolniony. Ta forma walki z chorobą jest przydatna w początkowym etapie, gdy przeprowadzenie operacji nie jest jeszcze konieczne.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg chirurgiczny?

W lekkiej postaci żylaków i pajączków można zastosować leczenie laserowe. Z użyciem specjalistycznego sprzętu lekarz zamyka ściany zmienionych chorobowo żył. Zabieg jest mało inwazyjny i skuteczny. Trzeba jednak poddać się kilku sesjom. Podobny efekt można uzyskać, stosując skleroterapię. Polega ona na wstrzyknięciu wewnątrz żyły środka chemicznego, który zamyka ją, uniemożliwiając przepływ krwi.

W ciężkich przypadkach żylaków, gdy dodatkowo występują powikłania, niezbędna jest operacja. Ma ona nie tylko znaczenie kosmetyczne, ale również zdrowotne, gdyż w pełni rozwinięte żylaki powodują ból, zapalenia żył, skóry i owrzodzenia. W takich sytuacjach operacja jest jedyną możliwością powrotu do normalności. Żylaki to choroba, która rozwija się latami.

Aby uniknąć jej ciężkiego przebiegu, należy unikać obciążeń nóg. W przypadku, gdy pojawiają się pierwsze objawy tego schorzenia, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Wczesne podjęcie leczenia daje szanse na spokojne funkcjonowanie każdego dnia.

Więcej informacji znajdziesz na https://mediderm.com.pl/zabiegi/zabiegi-medyczne/skleroterapia

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%