Zamknij
REKLAMA

Rolety jako eleganckie elementy aranżacji okna

00:00, 17.09.2020 | materiały partnera

Jednym z podstawowych sposobów na dekorowanie okien jest montaż odpowiednich rolet, które nie tylko będą pełniły funkcje estetyczne, ale również doskonale nadadzą się do regulacji ilości światła w pomieszczeniu. Dobierając odpowiedni kolor, rodzaj tkaniny czy wzór, można nadać danemu pokojowi zupełnie nowy wygląd. Rodzajów i modeli rolet jest jednak tak dużo, że ciężko zdecydować się na tę konkretną. Sprawdź, co warto wiedzieć o roletach okiennych i jak dobrać je, by odświeżyć dobrze znane wnętrza.

Główne zadania stawiane przed roletami okiennymi

Rolety mają w założeniu stanowić uzupełnienie dekoracji okiennych, na które składają się zasłony, firany czy karnisze, jednak obecnie coraz częściej są one jedyną formą dekoracji. Taka opcja stosowana jest m.in. w nowym budownictwie, które stawia na styl i minimalizm. Oprócz kwestii estetycznych równie ważna jest funkcjonalność – rolety okienne zatrzymują nadmiar promieniowania słonecznego i pomagają w kwestii regulacji temperatury w pokoju. Latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem, z kolei zimą doskonale zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Duża jego ilość ulatnia się właśnie przez nieszczelność okien, dlatego dobrze dobrane rolety chronią przed nadmiernym wyziębieniem pokoju.

Osoby mieszkające na parterze lub w domu jednorodzinnym stosują również rolety okienne, jako skutecznej zabezpieczenie przed wzrokiem sąsiadów czy osób przechodzących obok domu. W tym pomagają zarówno rolety wewnętrzne, jak i te zewnętrzne, które montowane są w specjalnych kasetach. Można rozkładać je ręcznie lub za pomocą specjalnego mechanizmu, a gruby, ciemny materiał tkaniny doskonale chroni przed słońcem, niechcianymi spojrzeniami czy hałasem napływającym z zewnątrz.

Montaż rolet okiennych – na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?

W zależności od wielkości pomieszczenia czy liczby okien, dobór odpowiednich rolet będzie wpływał na ilość i jakość światła, jaka będzie dostawała się do pomieszczenia. Przy tym warto jednak zwrócić uwagę na sposób montażu, a ten różni się w zależności od tego, jak zamocowana została tkanina i sama rolka. Część konstrukcji w ogóle nie ma tego ostatniego elementu, jak np. rolety rzymskie, które z sezonu na sezon zyskują coraz większa popularność. Cenioną są za możliwość wszechstronnego montażu (ściana, sufit, rama okna lub karnisz) i wyjątkową wartość dekoracyjną.

Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są rolety na rolce zasłaniające całe okno lub tylko jedno ze skrzydeł. Ta pierwsza opcja doskonale sprawdzi się jako osłona drzwi tarasowych lub balkonowych, które ze względu na swoją dużą powierzchnię wpuszczają ogromne ilości światła. Warto przy tym pamiętać, że rolka, na której owinięta została tkanina, nie ma osłony, co może znacząco wpłynąć na czystość materiału. Mini rolety i te w kasecie, które montowane są na okiennej ramie, nie mają tego problemu, jednak ich instalacja może wymagać pomocy fachowca. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie renomowanego producenta rolet plisowanych firmy Karnix https://www.karnix.pl/plisy-premium-435.html.

Z kolei osoby ceniące funkcjonalność połączoną z nowoczesnością powinny zdecydować się na rolety plisowane, których instalacja jest niezwykle prosta, a do tego w łatwy sposób pozwala na bardziej rozbudowaną regulację ilości światła. Więcej o roletach okiennych i ich sposobie montażu, przeczytać można w artykule: Nowoczesne aranżacje okienne – podpowiadamy jakie rolety wybrać do naszego mieszkania.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA