Zamknij
REKLAMA

Jakie gry komputerowe będą dobrym zakupem dla dziecka?

15:37, 03.08.2020 | Materiały partnera

Elektroniczna rozrywka od wielu już lat króluje w świecie zabaw dziecięcych. Żyjemy w czasach, w których sprzęty elektroniczne stanowią element nadrzędny, a korzystanie z możliwości, jakie daje nam internet jest podstawą. Dziś małe dzieci mają swoje smartfony, a dorośli z chęcią korzystają z różnorodnych zabaw, by postawić na dobrą jakość rozrywki. Jedną z form spędzania wolnego czasu są gry PC. Grają w nie wszyscy - i dorośli i dzieci. Każde inne, wszystkie mają swoich odbiorców, jedne bardziej popularne, inne mniej. W tym artykule chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na kwestii gier, które przeznaczone są dla dzieci. Jakie wybrać? Które okażą się być najlepsze?

 

Odpowiednie dostosowanie gier do wieku dziecka

Jednym z kluczowych elementów, jakie na pewno należy mieć na uwadze to fakt, że wszystkie Gry PC mają swoich odbiorców. Nie każda gra przeznaczona jest dla każdego i ten aspekt jak najbardziej należy mieć na uwadze. W przypadku dzieci ma to szczególnie duże znaczenie, gdyż nieodpowiednie gry, które skierowane są dla dorosłych, nie powinny być wykorzystywane przez dzieci. 

Jeśli decydujemy się wprowadzić nasze dziecko w świat, jakim jest elektroniczna rozrywka, musimy mieć przede wszystkim pieczę nad tym, w co ono gra. W żadnym więc wypadku nie można pozwolić im na wszystko, nie mając nad tym żadnej kontroli. Gry PC powinny być w pełni dopasowane do odbiorców, a więc jeśli są nimi dzieci, to właśnie na takiej grupie produktów dla dzieci powinniśmy się skupić. Co więcej, wszystko też uzależnione jest od tego, w jakim wieku dziecko jest. Wiadomo bowiem, że w zupełnie inną grę będzie grał 8 - latek, a w zupełnie inną 14 - latek. Jest to jak najbardziej zrozumiałe i trzeba o tym pamiętać, by dopasować gry do potrzeb, ale i możliwości dziecka. Jedno jest pewne - wybrać odpowiednią grę dla dziecka, nie jest wcale zadaniem tak łatwym, jakby mogło się wydawać. Dzisiejszy świat w tej kwestii poszedł znacząco do przodu i obecne gry w ogóle nie przypominają tych, sprzed dziesięciu czy też dwudziestu lat. 

 

System PEGI - istota zakupów gry dla dzieci

Zanim rodzic przystąpi do zakupu gry dla dziecka, z całą pewnością powinien on zwrócić uwagę na tak zwany Ogólnopolski System Klasyfikacji Gier - PEGI. Jest on używany w blisko 32 krajach. Dzięki niemu właśnie każdy rodzic może sprawdzić, czy dana gra jest odpowiednią dla jego dziecka. Jest to najbardziej autentyczne i profesjonalne rozwiązanie, by mieć pewność, że to, w co będzie grało nasze dziecko, stanowi właśnie dla niego odpowiedni zakup. PEGI określane jest poprzez odpowiednie cyfry. Każda cyfra określa konkretne przeznaczenie. PEGI 3 skierowane jest dla wszystkich grup wiekowych, dlatego też na takie gry PC jak najbardziej można postawić, bowiem możemy mieć pewność, że wszelkie sceny jakie są tam zawarte, mogą być widoczne przez dziecko. PEGI 7 na przykład stanowi wybór gier, które mogą być użytkowane przez dzieci, ale istnieje szansa, że niektóre ze scen mogą dziecko przestraszyć. Wiadomo, iż wrażliwość każdego dziecka jest inna i to, co będzie odpowiednie dla jednego, niekoniecznie okaże się być dobre dla innego. Tak ważna jest więc ta kontrola rodzicielska, która w przypadku elektronicznej rozrywki odgrywać powinna wartość nadrzędną. A czego nie powinniśmy dzieciom kupować? Na pewno PEGI 12, bowiem te gry są zbyt realne, by oglądały je dzieci. Są tam wulgaryzmy, odwołania do seksu, przemoc. Podobnie jest z grami PEGI 16 i 18, których absolutnie żadne dzieci nie powinny oglądać. 

 

Granie z dziećmi

Czy granie z dziećmi nie jest ciekawym, wartym uwagi wyborem? Z pewnością tak. Kooperacja to doskonały sposób na to, by wspólnie, rodzinnie móc spędzać czas. Dostępnych na rynku gier ,,rodzinnych” jest naprawdę bardzo dużo. Można grać wspólnie, można sobie wzajemnie pomagać. Może to być naprawdę ciekawie spędzony czas, jeśli oczywiście odpowiednio do tego dobierze się konkretne gry.

 

Pomoc profesjonalistów w wyborze gier

Bez wątpienia nie każdy rodzic ma jakąkolwiek wiedzę w zakresie gier, dlatego też jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić, jest doradztwo. Warto wybrać taki sklep, w którym to pracuje zespół odpowiednio wykwalifikowanych do tego osób, dzięki którym każdy klient będzie mógł poprosić o pomoc, o wyjaśnienie czy potrzebę wspólnego dopasowania gier do wieku jego dziecka. Nie każdy sklep działa tak samo i nie każdy jest w stanie zagwarantować swoim klientom, co, na czym im zależy. Dzięki możliwościom, jakie daje nam dziś internet, nie trzeba nawet wychodzić z domu, by poznać świat gier, zaznajomić się z nim i w konsekwencji zdecydować się na taki produkt, który będzie stanowił i najlepszą i jednocześnie w pełni odpowiednią grę dla naszej pociechy. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy w pełni się skupić, tak, aby zapewnić dziecku i przyjemność, ale i odpowiedni rozwój.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA