Zamknij
REKLAMA

Jaka firanka na okno dachowe?

14:23, 16.12.2019 | Materiały partnera
Skomentuj

Okna dachowe są obecnie bardzo modne. Wpuszczają do domu dużo światła, pozwalają na zagospodarowanie poddaszy. Podpowiadamy, jak dobrać do nich firanki.

Firanka na okno dachowe – czy to się sprawdzi?

Okna dachowe wydają się nie pozostawiać wyboru – albo rolety, albo… nic. Jednak rolety nie pasują do wszystkich typów wnętrz, no i nie każdy je lubi. Na szczęście tradycjonaliści, którzy wolą firanki gotowe, mogą spać spokojnie. Jest kilka sposobów na powieszenie firanek na oknach dachowych. I wbrew pozorom nie będą one luźno zwisać, zabierając wiele cennej przestrzeni pod oknem.

Firanka na okno dachowe to dobry wybór przede wszystkim do wnętrz w stylu boho, glamour czy urban jungle, ale można powiesić takową także w salonie lub sypialni urządzonej w stylu industrialnym. Ze względów bezpieczeństwa raczej nie poleca się wieszania firanek na oknach połaciowych w pokojach dziecinnych.

Firanka na okno dachowe na jednym karniszu

Firanki na okna dachowe najlepiej jest szyć na zamówienie i na konkretny wymiar. Tu nie ma miejsca nawet na najmniejsze kompromisy. Najlepszą opcją jest zakup firanek z tunelem, przez który przekłada się karnisz. Firanki na okna dachowe marszczy się tylko w niewielkim stopniu, tak by wpuszczały na poddasze jak najwięcej światła.

Największym problemem jest sprawienie, by firanka przylegała do okna. Sama z siebie będzie wisiała daleko od niego. Jeśli decydujemy się na jeden karnisz, trzeba pamiętać o haczykach pod oknem. To do nich przypniemy firanę np. za pomocą taśmy dekoracyjnej lub chwostu. Tak powieszone firanki będą wyglądały na bardzo romantyczne i zwiewne. Jeśli okno jest podwójne, dla lepszego efektu lepiej kupić dwie firany do salonu i upiąć je po zewnętrznych stronach okien.

Firanka na okno dachowe na dwóch karniszach

Jeśli nie chcemy upinać firanek po bokach, marzą nam się równomiernie zasłonięte okna, można zadziałać rewolucyjnie i powiesić dwa karnisze – jeden nad oknem, drugi w miejscu, w którym sufit łączy się ze ścianą. Tu potrzebne będą firanki z dwoma tunelami. Takich na pewno nie kupimy, trzeba je uszyć. Opcjonalnie można na górnym karniszu zastosować przelotki lub szelki.

Firanki powieszone na dwóch karniszach będą ładnie przylegały do okna, ich przesuwanie też nie będzie problemem. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się na pojedynczym oknie lub na kilku połączonych ze sobą.

Firanka na okno dachowe na uchwytach

To rozwiązanie może wydawać się niecodzienne, wszak przyzwyczailiśmy się, że firanki wiesza się na karniszach lub szynach. Jednak warto przełamać ten schemat i spróbować innego sposobu. W pobliżu czterech rogów okna montuje się uchwyty meblowe i do nich przywiązuje cztery rogi firanki np. za pomocą troczków, tasiemek albo ekstremalnie – cztery grube węzły zrobione z czterech rogów firanki. To niecodzienne rozwiązanie najlepiej sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych i boho.

Uchwyty można wybrać, kierując się ujednoliceniem dekoracji – wtedy sięgnijmy po takie, jakie są na meblach. Można też zadziałać odwrotnie i wybrać uchwyty pasujące do firanki – np. z motywami kwiatów, koronek czy jednolicie gładkie w kolorze tkaniny firanowej.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone