Zamknij
REKLAMA

Zaaranżuj łazienkę tak, by zachwycała zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością

11:00, 12.06.2019 | Redakcja
Skomentuj

Urządzenie mieszkania to zadanie, którego efekty mają nas cieszyć przez wiele lat i sprawiać, że każdego dnia będziemy do tego miejsca powracali z radością i w komforcie odzyskiwali siły przed czekającymi nas nazajutrz zadaniami. Dotyczy to wszystkich jego przestrzeni. Szczególne oczekiwania miewamy jednak wobec łazienki. Nawet jeśli nie należymy do tych, którzy często spędzają w niej nadzwyczaj dużo czasu, chcemy by była to przestrzeń, w której upływa on w odpowiedniej atmosferze.

 

Najpierw wygoda, potem estetyka

Obecnie wprost przebierać możemy w ciekawych rozwiązaniach na aranżację łazienki i zetknąwszy się z którąś z propozycji nierzadko z niecierpliwością marzymy o tym, by taką właśnie zrealizować we własnym domu czy mieszkaniu. Wszystko zależy jednak od konkretnego obiektu – jego proporcji, ilości przestrzeni czy dostępu do infrastruktury. Największe wyzwania stoją rzecz jasna przed tymi, którzy do dyspozycji mają pomieszczenia niewielkie. Pamiętajmy, że przede wszystkim ma ono być wygodne i nie sprawiać, by codzienne czynności, których niekiedy dokonywać będziemy w dużym pośpiechu, były jakkolwiek kłopotliwe.

Ustalając lokalizację poszczególnych elementów wyposażenia warto więc zadbać o to, by towarzyszyła im odpowiednia ilość miejsca. Przed wanną przyda się pół metra, przed umywalką nawet dwukrotnie więcej. Jednocześnie warto dobrze rozeznać się w aktualnej rynkowej ofercie – wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli niewielkich mieszkań dostarczając tak różnorodne modele urządzeń sanitarnych, że nie zawsze trzeba np. rezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej.

Zdecydowanie do szczęśliwców należą użytkownicy łazienek dużych, mogący pozwolić sobie nawet na wyraźny podział poszczególnych stref – obecnie jednak coraz częściej dąży się do uzyskania przestrzeni spójnej. Do najważniejszych celów należy tutaj optymalne wykorzystania naturalnego światła.

Koniec zachwytu kafelkami

Od organizacji przestrzeni nie mniej ważnej jest wykończenie. Od wielu lat najczęściej spotykanym w naszych łazienkach standardem są typowe płytki ceramiczne. W ostatnim czasie obserwujemy jednak rosnące zainteresowanie innymi rozwiązaniami. Do chętnie stosowanych należy ceramika o dużo większych rozmiarach. Poza istotnymi zaletami praktycznymi (mniej zbierających zabrudzenia fug), potrafi to dać znakomity efekt estetyczny i optycznie powiększyć wnętrze. Z podobnych względów popularność zyskuje beton architektoniczny w łazienkach – pierwszym w Polsce producentem takich płyt jest firma VHCT. Może to być wyraz coraz szerzej spotykanego trendu, by nasycać wnętrza mieszkalne surowymi, industrialnymi formami. Wybór takich elementów jest jednak tak szeroki, że z powodzeniem znajdą one zastosowanie także w aranżacjach podporządkowanych innym dążeniom, zwłaszcza, że elegancka szarość takiego betonu harmonijnie komponuje się z bardzo różnymi materiałami. Jest on przy tym trwały i łatwy w konserwacji.

Większość z nas raczej nie spodziewa się w łazienkach drewna, jednak i ono zyskuje zwolenników, zarówno jako materiał na podłogi jak i ściany. Warunkiem jest jednak rzecz jasna odpowiednia impregnacja, która nada mu odporność na wilgoć.

Poszukując praktycznych rozwiązań w zakresie materiałów w zasadzie nie musimy dziś rezygnować z żadnego zamysłu estetycznego – ich dostawcy spełniają obecnie każde niemal fantazje odbiorców. Jedyne czego porzucać nie można, to troski o jakość.

(Redakcja)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone