Zamknij

Jak zadbać o swój samochód latem? Poznaj porady ekspertów, dzięki którym laweta już nigdy nie będzie potrzebna!

20:55, 06.05.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 20:55, 06.05.2024

Gorący sezon letni często jest prawdziwym wyzwaniem dla naszych samochodów. Wysokie temperatury, zmienne warunki pogodowe, a także okres urlopowy, w którym zwykle pokonujemy naprawdę długie dystanse w drodze na wakacje mogą istotnie nadwyrężać stan techniczny auta. Jak zadbać o swój samochód latem? Oto kilka ważnych porad, które pozwolą Ci prawidłowo przygotować pojazd do sezonu wakacyjnego!

Najczęstsze awarie, czyli co zwykle psuje się latem? 

Każdego roku w okresie letnim zgłaszają się do nas klienci z podobnymi objawami usterek. Znaczna część awarii może nawet spowodować unieruchomienie samochodu, a co za tym idzie konieczność skorzystania z usług naszej firmy Wawa-Hol, oferującej transport auta za pomocą lawety. Do najczęstszych awarii, do których dochodzi w sezonie letnim zaliczyć można między innymi:

  • przegrzanie silnika na skutek niesprawnego układu chłodzenia,
  • problemy z uruchomieniem silnika poprzez niedobór prądu w układzie elektrycznym,
  • niesprawna klimatyzacja,
  • awarie w obrębie układu elektrycznego oraz elektroniki,
  • uszkodzenie lub nawet wybuch opony w trakcie jazdy w upale.

Często kierowcy bagatelizują pierwsze objawy nachodzących awarii, dalej użytkując pojazd jak gdyby nigdy nic. Z doświadczenia wiem, że taki stan rzeczy oczywiście szybko odbija się na kondycji auta. Problemy z układem chłodzenia, czy też elektroniką często mogą skutkować nawet trwałym unieruchomieniem samochodu w trakcie podróżowania. W takich sytuacjach konieczna okazuje się laweta, która dostarczy pojazd wprost do wybranego przez właściciela warsztatu! W serwisie mechanicy ocenią zakres oraz koszt wykonania potrzebnych napraw.

Sprawność działania klimatyzacji można sprawdzić w profesjonalnym serwisie

 

Awarie układu chłodzenia - co zrobić, gdy samochód się przegrzewa?

Podczas letnich podróży warto na bieżąco kontrolować wskaźnik temperatury powietrza! Dlaczego? W trakcie jazdy silnik samochodu nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Schłodzenie poszczególnych podzespołów jest zadaniem układu chłodzenia, w skład którego wchodzi chłodnica, nagrzewnica, termostat, czy też zbiorniczek z płynem chłodzącym. Jeżeli którykolwiek z komponentów zawiedzie, może dojść do błyskawicznego wzrostu temperatury, który będzie skutkować przegrzaniem silnika. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim kontroluj możliwie jak najczęściej poziom płynu chłodniczego w zbiorniczku wyrównawczym. Jeżeli zauważasz jego ubytki, prawdopodobnie problemem może być nieszczelność układu, na przykład ze względu na uszkodzenie chłodnicy, albo węży, które opowiadają za transport płynu w układzie. Jeżeli auto ma tendencję do przegrzewania się, koniecznie odwiedź mechanika! Takie rozwiązanie z pewnością będzie znacznie tańsze i mniej stresujące, niż nagła awaria w trakcie podróży, która spowoduje, że nasze auto zabierze laweta. W razie problemów na drodze możesz w każdej chwili skontaktować się z naszą firmą Wawa-Hol. Pomagamy kierowcom w opresji, wykonując naprawy na drodze lub przewożąc pojazd do serwisu.

Niesprawna klimatyzacja, a może brak czynnika chłodzącego? Dlaczego klimatyzacja nie działa?

Pierwsze upalne dni to zwykle ten moment, w którym zaczynamy korzystać z klimatyzacji, zwiększając w ten sposób komfort podróżowania. Niestety, samochodowy układ klimatyzacji nie jest instalacją bezawaryjną i wymaga systematycznej kontroli. Co zrobić w sytuacji, gdy klimatyzacja nie działa? Oczywiście w większości przypadków konieczna będzie pomoc ekspertów. Z własnego doświadczenia możemy jednak wysnuć wnioski, że najczęstszą przyczyną problemów może być nieszczelny układ klimatyzacji, który powoduje ubytki czynnika chłodzącego. Równie częstym problemem jest awaria sprężarki klimatyzacji, która odpowiada za przepływ powietrza w układzie. Naprawy układu klimatyzacji zwykle nie są wyjątkowo drogie, jednak warto pamiętać, że w sezonie letnim terminy u fachowców są wyjątkowo długie. Z tego względu warto zainteresować się stanem technicznym auta nieco wcześniej, by nie utrudnić sobie wakacyjnych wyjazdów!

Uszkodzony akumulator? Problemy z instalacją elektryczną? To również mogą być skutki wysokich temperatur!

Wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ także na stan instalacji elektrycznej w samochodzie. Poszczególne komponenty w trakcie jazdy znacząco się nagrzewają, a upał, który panuje na zewnątrz, ale również w komorze silnika powoduje, że odprowadzenie ciepła jest niemalże niemożliwe. Częstym przypadkiem, do którego dochodzi w upalne dni jest nagłe rozładowywanie się akumulatora. W warunkach wysokich temperatur jego pojemność drastycznie maleje, a to może bezpośrednio przekładać się na problemy z rozruchem auta, bądź też nagły brak zasilania podczas słuchania radia na postoju. Rozwiązaniem problemu jest regularne doładowywanie akumulatora, czy to podczas dłuższych podróży, kiedy to za ładowanie odpowiada alternator, czy też poprzez specjalny, dedykowany prostownik, zasilany z domowego gniazdka. Dzięki temu unikniemy nie tylko nagłych problemów z odpaleniem samochodu w gorący dzień, ale także zapobiegniemy trwałemu uszkodzeniu akumulatora, a co za tym idzie, konieczności jego wymiany na nowy. 

Nadmierny upał może mieć wpływ także na działanie innych podzespołów i elementów wyposażenia auta. W gorące dni może dojść chociażby do przegrzania systemu multimedialnego albo do innych nieprzewidzianych zdarzeń, na przykład problemów z alarmem, czy panelem sterowania szyb i centralnego zamka, które zwyczajnie nie będą działać. W takim przypadku pomocą służy firma Wawa-Hol, która świadczy usługi awaryjnego otwierania pojazdów, a także profesjonalnym sprawdzeniem stanu akumulatora w Twoim samochodzie. Jeżeli wykryjemy awarię, pomożemy w jej usunięciu na drodze lub odholujemy pojazd do wykwalifikowanego warsztatu.

W niektórych przypadkach awaria może trwale unieruchomić samochód na drodze

 

Wymiana opon z zimowych na letnie, czyli absolutny obowiązek każdego kierowcy!

Stan ogumienia w wielu wypadkach odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo podróżnych oraz innych uczestników ruchu. Warto pamiętać o tym, że opony letnie oraz zimowe różnią się mieszanką, z jakiej zostały wykonane. Z tego względu bardzo istotne jest, by na czas dokonać zmiany ogumienia! Zwykle sugeruję klientom wymianę kół już wczesną wiosną, szczególnie jeżeli temperatury w ciągu dnia oscylują w okolicach 5-10 stopni Celsjusza. W takich warunkach opony zimowe nie zapewniają już właściwej przyczepności i są zwyczajnie niebezpieczne. Planując wyjazd na wakacje, zmiana ogumienia jest więc absolutnie podstawową kwestią, którą należy wykonać! Częstym zaniedbaniem ze strony kierowców jest też brak systematycznej kontroli ciśnienia powietrza w kołach. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje, że samochód znacznie gorzej się prowadzi, a w skrajnych przypadkach może spowodować nawet trwałe uszkodzenie opony! W przypadku, gdy dojdzie do jakichkolwiek awarii związanych z ogumieniem możesz skorzystać z usług naszej firmy. Wawa-Hol zajmuje się wulkanizacją oraz wymianą kół na terenie Warszawy oraz okolic, również z możliwością dojazdu do klienta!

Jak często myć samochód latem? Czy zbyt duża częstotliwość może mieć negatywny wpływ na stan auta?

W polskich realiach sezon letni zwykle oznacza dynamiczną mieszankę pogodową. Jednego dnia opady deszczu mogą powodować ogromne kałuże na ulicach, z kolei kilka dni później możemy mieć do czynienia z suszą. W takich warunkach nasz samochód brudzi się wyjątkowo szybko. Z tego względu często pojawia się pytanie o to, jak często powinno się myć nadwozie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wiele zależy bowiem od tego, w jaki sposób użytkujemy nasze auto. Co do zasady, podczas mycia możemy doprowadzić do naruszenia powłoki lakierniczej, na przykład prowadząc do powstania licznych zarysowań. Taki stan rzeczy ma przełożenie na wygląd pojazdu, a ich naprawa będzie w późniejszym czasie może wymagać profesjonalnej korekty lakieru. Rozwiązaniem może być korzystanie z myjni bezdotykowych, jednak w ich przypadku skuteczność mycia jest znacznie mniejsza, a na karoserii pozostają ślady zabrudzeń. Warto również pamiętać, by unikać mycia pojazdu w pełnym słońcu. Działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych w połączeniu z silną chemią samochodową może trwale uszkodzić powłokę lakierniczą.

Ręczne mycie nadwozia może powodować powstawanie rys na lakierze

 

Jak zadbać o swój samochód latem? - podsumowanie

Lato to dosyć wymagający czas dla naszych samochodów. To także moment, w którym szczególnie często klienci korzystają z usług naszej firmy ze względu na różnorakie awarie pojazdów. Aby zapobiec kosztownym naprawom warto więc skrupulatnie sprawdzić stan auta przed tym, jak upalne temperatury na dobre rozgoszczą się w naszym kraju. Sprawny układ chłodzenia, efektywne działanie klimatyzacji, wymiana opon z zimowych na letnie, czy dbałość o stan akumulatora to zaledwie kilka spośród wielu zagadnień, o których wspomniałem w tekście. Oczywiście nawet najbardziej zadbane pojazdy od czasu do czasu mogą ulec awarii. Systematyczna kontrola stanu podzespołów z pewnością pozwoli jednak ograniczyć ryzyko tego, że auto odmówi współpracy w trakcie podróży, a kierowca wraz z pasażerami będą musieli zrezygnować z wakacyjnych planów. W przypadku, gdy podczas podróży dojdzie do jakiejkolwiek awarii, warto skontaktować się z firmą Wawa-Hol. Zajmujemy się kompleksową pomocą kierowcom na drodze, począwszy od awaryjnego otwierania pojazdów, przez dowóz paliwa, po poważne naprawy lub holowanie auta do warsztatu. Pracujemy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, by zapewnić naszym klientom szybką i fachową obsługę oraz najwyższą jakość świadczonych usług!

Pomoc Drogowa Wawa-Hol
al. Jerozolimskie 228
02-495 Warszawa

Telefon do pomocy drogowej i warsztatu: 666 285 777
https://wawa-hol.pl/kontakt/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%