Zamknij

Jak działają leki przeciwalergiczne?

00:00, 19.05.2022 artykuł sponsorowany

Alergia to dosyć powszechna w ostatnich czasach dolegliwość, która w szczególności w okresie wiosenno-letnim uprzykrza życie wielu alergikom. Z problemem tym można jednak walczyć, stosując w tym celu odpowiednie leki przeciwalergiczne. Po jakie jednak leki można sięgać i jakie jest ich działanie?

Podział leków antyalergicznych

Leki przeciwalergiczne z reguły można bez problemu zakupić bez recepty, a ich głównym działaniem jest udrażnianie nosa, zapobieganie kichaniu, a także łagodzenie świądu. Takie preparaty dostępne są w różnych postaciach, a mianowicie w formie tabletek doustnych, tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, maści, kremów, żelów, syropów, kropli do nosa, a także kropli do oczu. W momencie pojawienia się nieprzyjemnych objawów alergii można również z powodzeniem sięgnąć po wapno dostępne w postaci musujących tabletek.

Tabletki na alergię: jak działają?

Tabletki na alergię dostępne bez recepty blokują receptory histaminowe, przynosząc ulgę stosunkowo szybko i działając nawet przez całą dobę. Z tego też względu wystarczy je przyjmować tylko raz dziennie. W składzie takich tabletek możemy znaleźć przede wszystkim loratadynę, cetyryzynę, a także feksofenadynę. Wszystkie te substancje pomagają załagodzić objawy kataru, zapalenie błony śluzowej nosa, a także swędzącą pokrzywkę skórną. Na alergię dosyć dobrze działają również tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej (mają różne smaki, dlatego też podaje się je często dzieciom), ponieważ są bardzo wygodne w stosowaniu, a do tego przynoszą szybką ulgę w cierpieniu.

Krople do nosa i oczu: jak działają?

Kolejną grupą leków antyalergicznych są krople do nosa i oczu, które stosuje się w przypadku występowania alergii na różnego rodzaju pyłki. W przypadku kropli do nosa należy jednak uważać, ponieważ niektóre preparaty (te zawierające chlorowodorek ksylometazoliny) mogą być stosowane tylko przez kilka dni. Z tego też względu lepiej sięgać po krople bazujące na wodzie morskiej, które nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Z kolei krople do oczu zawierające w swoim składzie najczęściej kromoglikan sodu, ketotifen lub chlorowodorek tetryzoliny pomagają załagodzić świąd i podrażnienie, a do tego nawilżają spojówki i zmniejszają stan zapalny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%