Zamknij
REKLAMA

Jak przygotować się na zimową wycieczkę górską?

13.03, 29.12.2021 materiały partnera

Jeszcze kilka lat temu zima w górach przerażała większość turystów. Obecnie jednak aktywność ta znacznie zyskuje na popularności. Coraz więcej letnich wędrowców wybiera się na wycieczki również w mroźniejszych porach roku. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby nawet początkujący turysta odwiedził górskie zaśnieżone szlaki. Podstawą jest jednak dokładne zaplanowanie trasy oraz dopasowanie jej do własnych możliwości. Obowiązkowe jest także dobry ubiór i wyposażenie.

Jak ubrać się zimą w góry?

Zimą w górach temperatura może być bardzo zróżnicowana. Zdarzają się dni, kiedy temperatura wynosi niewiele poniżej 0 stopni Celsjusza, ale też takie kiedy panuje tam siarczysty mróz sięgający nawet -20 stopni. Nie jest niczym odkrywczym, że przed wyprawą należy dokładnie sprawdzić planowaną pogodę. Koniecznie warto skorzystać z kilku różnych źródeł, aby mieć szeroki pogląd na to, z czym możemy mieć do czynienia podczas wędrówki.

Bardzo niskie temperatury często przerażają turystów. W konsekwencji wybieramy się na górską wycieczkę ubrani w kilka warstw polarów i kurtek. Oczywiście ciepły ubiór to absolutna podstawa, jednak musimy pamiętać, że temperatura podczas wchodzenia będzie wydawać nam się znacznie wyższa niż przewidywaliśmy. Z tego względu warto zawsze ubierać się „na cebulkę”, aby posiadać kilka wyjść awaryjnych, zarówno w sytuacji gdy zrobi nam się za zimno, jak i za ciepło.

Kurtka zimowa w góry

Podstawowy element ubioru, czyli kurtka nie powinna krępować ruchów. Dużo ciepła i jednocześnie cienką warstwę zapewni kurtka puchowa. Zaopatrzyć się w niż można w firmowych sklepach, takich jak https://sklep.jack-wolfskin.pl/kobieta/kurtki/kurtki-puchowe-damskie.html. Dobrym wyborem będą również kurtki z softshellu. Charakteryzują się one wodoszczelnością oraz niską wagą.  

Spodnie zimowe w góry

W profesjonalnych sklepach górskich zaopatrzyć się można w spodnie do chodzenia po górach zimą. Są one wykonane z wodoodpornego materiału ocieplanego od spodu. Jest to jednak asortyment stosunkowo drogi, dlatego początkujący turyści rzadko korzystają z tego typu możliwości.

Dobrym rozwiązaniem na górskie wycieczki zimą mogą być spodnie narciarskie. Doskonale sprawdzą się one nawet przy głębokim śniegu i konieczności przedzierania się przed zaspy. Ich wadą jest natomiast ograniczenie ruchów. Nie powinno to być jednak bardzo uciążliwe podczas pierwszych zimowych wycieczek.

Dodatkowe akcesoria na zimowe górskie wyprawy

Przydatnymi akcesoriami podczas zimowych wycieczek górskich są stuptuty. Przydają się one, gdy na trasie zalega sporo śniegu i konieczne jest kroczenie w nim powyżej kostek. Sprzęt ten zapobiega wpadaniu śniegu do butów i przemakaniu skarpetek.

Ciepłe skarpety górskie to następny dodatek, w który warto się zaopatrzyć w profesjonalnym sklepie górskim. Nierzadko zimą konieczne będzie ubranie przynajmniej dwóch par, aby zapewnić sobie komfort i suchość stopy.

Na wielu trasach zimą niezbędnym wyposażeniem będą raczki. To nakładki z kolcami na buty, które mocuje się na butach za pomocą specjalnej gumy. Znacznie zwiększają one komfort chodzenia po śliskiej nawierzchni. Tego typu akcesoria znaleźć można w ofercie sklepów górskich takich jak https://www.e-horyzont.pl/marki/black-diamond.html.

W profesjonalnych sklepach górskich znaleźć można również wiele innych akcesoriów, takich jak raki, czekany, czołówki, czy termoaktywne rękawice. Wszystko to stanowi ważne wyposażenie górskie, ale uzupełnia się je w miarę wzrostu doświadczenia turystycznego oraz zwiększającej się trudności tras i warunków pogodowych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%