Przebarwienia na skórze to problem natury estetycznej, który dla wielu osób – zwłaszcza kobiet – bywa powodem kompleksów i zaniżonej samooceny. Zmiany widoczne są na ogół w mocno eksponowanych miejscach, czyli na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach i dłoniach. Lokalizacja ta jest ściśle związana z ekspozycją na słońce, które uznaje się za czynnik najbardziej determinujący powstawanie i powiększanie się przebarwień. Czy istnieją skuteczne sposoby na ich usunięcie?
Przebarwienia skóry to zaburzenia barwnikowe, które są wynikiem nieprawidłowej syntezy lub niewłaściwego rozmieszczenia naturalnego barwnika, który jest obecny w skórze człowieka tj. melaniny. Objawiają się one plamami różnej wielkości o ciemniejszym zabarwieniu w stosunku do otaczającej je skóry.
Na powstawanie przebarwień na skórze wpływać mogą zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Będzie to zatem m.in. promieniowanie słoneczne, a także stosowanie kosmetyków i niektórych leków, jak również czynniki hormonalne, czy choroby ogólnoustrojowe. Pojawienie się przebarwień na skórze jest też nieuchronnie związane z wiekiem – jak wskazują badania problem ten dotyczy niemal 90 proc. kobiet, które ukończyły 50. rok życia.
Wśród najczęściej występujących przebarwień na skórze wymienić można:
Przebarwienia słoneczne to wszelkie zmiany barwnikowe, które pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, a dokładnie działania promieni UV na naskórek i wzmożonego nagromadzenia melaniny w określonym miejscu. Mogą one przybierać różny kształt i kolor – od jasno- po ciemnobrązowy. Powstają zaś w miejscach szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych, czyli na twarzy, ramionach, szyi, dekolcie i dłoniach.
Mając na uwadze, że większość przebarwień na skórze może powstawać, powiększać się lub utrwalać pod wpływem słońca, często wskazuje się, że pojęcie „przebarwienia słoneczne” odnosi się do wielu zmian pigmentacyjnych szczegółowo definiowanych w dermatologii.
Melasma, nazywana także ostudą lub chloasmą, to przebarwienie skórne, które przybiera postać nieregularnych plam w żółtobrunatnym lub ciemnobrunatnym kolorze wyraźnie odgraniczonych od otaczającej je skóry. Pojawia się najczęściej na twarzy, nieco rzadziej na szyi, czy dekolcie. Przyczyn powstawania melasmy upatruje się w ekspozycji na słońce, a za czynnik indukujący uznaje się antykoncepcję i ciążę. Może być ona także objawem zaburzeń hormonalnych, pojawić się jako efekt stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub niektórych leków, a nawet ziół, w tym choćby popularnego nagietka i dziurawca.
Plamy starcze to przebarwienia w powierzchownych i głębokich warstwach skóry, zaliczane do grupy plam soczewicowatych. Potocznie nazywane są one także plamami wątrobowymi, choć z pracą wątroby i jej ewentualnymi dysfunkcjami nie mają nic wspólnego. Są one naturalnym efektem starzenia się skóry, a dodatkowym czynnikiem nasilającym ich powstawanie jest ekspozycja na słońce. Dlatego też pojawiają się głównie na twarzy, ramionach, dekolcie i dłoniach.
Czy są niebezpieczne? Same w sobie nie, jednak ich mnogość może skutkować przeoczeniem przebarwień o charakterze złośliwym. Dlatego tak ważne jest dokładne obserwowanie przebarwień pojawiających się z upływem czasu na skórze.
Niezwykle uciążliwą grupę przebarwień na skórze stanowią przebarwienia pozapalne, które powstają w konsekwencji stanu zapalnego skóry lub jej uszkodzenia. Najczęściej są one efektem trądziku, w tym niewłaściwego postępowania ze zmianami, które pojawiają się w trakcie jego przebiegu, a także łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Przybierają one postać płaskich plam o różowym lub brązowy kolorze, a ich widoczność nasila się pod wpływem promieni UV.
Przebarwieniom na skórze przede wszystkim warto przeciwdziałać. Jak? Najważniejsze, aby pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremów z filtrami UV o wysokim faktorze. Warto pamiętać, aby po nie sięgać nie tylko latem, ale także jesienią i zimą. Jeśli przebarwienia już się pojawią, można walczyć z nimi domowymi metodami, pamiętając jednak, że są one w stanie jedynie nieco rozjaśnić plamy, a nie całkowicie je zlikwidować.
Wybierając kremy dedykowane walce z przebarwieniami skóry należy szukać w nich takich składników, jak witamina C, która działaj rozjaśniająco, niacynamid, wyrównujący koloryt skóry, czy kwasu glikolowego, migdałowego, azelainowego. Entuzjastki naturalnych metod mogą także wykorzystać do pielęgnacji sok z cytryny, sodę, zielonego ogórka i na ich bazie przygotować domowe maseczki.
Skuteczne usuwanie przebarwień na skórze w większości wypadków możliwe jest dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej i kosmetologii, które oferują cały wachlarz zabiegów likwidujących nieestetyczne zmiany. Punktem wyjścia jest odpowiednia diagnoza i znalezienie przyczyny powstawania zmian barwnikowych, dzięki czemu specjalista jest w stanie dobrać optymalną technologię. Jakie zabiegi może zaproponować?
Zabieg mikrodermabrazji polega na kontrolowanym ścieraniu warstwy naskórka, za sprawą którego dochodzi też do likwidacji powierzchownych przebarwień. Dla osiągnięcia widocznego efektu konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Peelingi chemiczne https://neonia.com.pl/peelingi-chemiczne/ działają z kolei na warstwę rogową naskórka, wykorzystując takie produkty jak kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas salicylowy, kwas pirogronowy, czy kwas azelainowy, które łączone są z innymi produktami odbarwiającymi i nakładane na skórę. Procesy depigmentacyjne, które zachodzą w trakcie zastosowania peelingów chemicznych,s polegają na zakwaszeniu środowiska i zahamowaniu syntezy melaniny, odpowiadającej za powstawaniem przebarwień.
Laseroterapia https://neonia.com.pl/laseroterapia/, która nadal uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania przebarwień na skórze, wykorzystuje promieniowanie selektywnie pochłaniane przez melaninę. Następnie dochodzi do jej rozbicia na drobne cząstki i ich wchłonięcia przez organizm. Do usuwania przebarwień na skórze najczęściej wykorzystywany jest laser frakcyjny, rubinowy, pulsacyjny barwnikowy, czy argonowy.
Krioterapia sprowadza się do wykorzystania właściwości fizycznych ciekłego azotu i polega na wymrażaniu komórek barwnikowych, które są wrażliwe na niskie temperatury. Jest to jednak metoda, którą stosuje się coraz rzadziej w walce z przebarwieniami, choćby z powodu blizn, które mogą powstać jako skutki uboczne jej zastosowania.