Zawód prawnika to nie łatwa sprawa. Należy znać bieżące przepisy prawa, które niekiedy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Można śmiało powiedzieć, że w tym przypadku doświadczenie zbiera się tak naprawdę przez całe życie. Z czasem można pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej, która będzie związana z prawem. Aby jednak mogło się to udać, należy dopełnić szeregu formalności, w tym podjęcie decyzji odnośnie własnej księgowości. Taki prawnik na pewno otrzyma szansę na rozszerzenie swoich możliwości. Przymierzasz się do tego? Oto kilka wskazówek, które pomogą założyć Ci własną firmę specjalizującą się w prawie.
Chcesz założyć własną firmę? Pamiętaj o tym, że prawo do tego mają tylko te osoby, jakie mogą korzystać z pełni praw publicznych i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. W szczególności, jeżeli mowa o osobach, które chcą zająć się świadczeniem usług prawnych. Zadbaj także o swoją edukację. Wymogiem koniecznym jest ukończenie wyższe studia prawnicze w Polsce. Możliwe jest ukończenie studiów za granicą, o ile uczelnia jest uznana przez ustawodawstwo RP. Po wybraniu aplikacji, zdaniu egzaminu zawodowego, kolejnym kokiem będzie wpisanie na listę adwokacką lub radcowską. W tym wpisie potrzebne będą Twoje dane personalne kontaktowe oraz ewentualnie adnotacja odnośnie tego, w jakich dziedzinach prawa się specjalizujesz.
Teraz czas na rejestrację własnej firmy. Możesz wejść na https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy, gdzie uzyskasz niezbędną dla siebie pomoc.
Pamiętaj także o tym, że musisz wybrać dla własnej kancelarii reprezentatywną siedzibę. Musisz ją w odpowiedni sposób oznaczyć tak, aby inni nie mieli wątpliwości co do tego, jakie usługi jesteś w stanie zapewnić. Liczy się również to, że musisz wybrać takie miejsce, jakie jest w stanie zapewnić możliwość zachowania tajemnicy adwokackiej.
Czas na to, aby pomyśleć o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jak wiele innych firm (nie tylko z branży prawniczej), musisz w ten sposób dokonać pełnej rejestracji. Wcześniej zastanów się nad tym w formie jakiej spółki będziesz prowadził swoją kancelarię. Wybór masz okrojony, o czym mówią zapisy jakie znaleźć można w art. 4a ust 1 ustawy Prawo o adwokaturze z 1982 r. Prawnik ma do dyspozycji następujące spółki:
partnerskich - pozostałymi partnerami mogą być inny adwokaci, doradcy podatkowy lub radcy;
cywilne lub jawne - wspólnikami mogą zostać te same osoby, jak w przypadku spółki partnerskiej;
komandytowe lub komandytowo-akcyjne - tutaj ma się do czynienia z komplementariuszami, którymi mogą zostać te same osoby, jakie zostały wymienione powyżej.
Prawnik - działalność gospodarcza, która będzie prowadzona w formie spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo akcyjnej, wymaga umieszczenia dodatkowego wpisy w KRS,czyli Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyjątkiem od tej sytuacji są kancelarie prowadzone we własnej siedzibie lub w formie spółki cywilnej. W tym przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG.
Jest on przypisany dla tych osób, które będą prowadzić działalność gospodarczą prawnika. To na jego mocy będziesz mógł:
prowadzić doradztwo prawne i oferować ogólne konsultacje, a do tego przygotowywać dokumenty prawne w różnych zakresach (m.in. dokumentację patentową i odnoszącą się do praw autorskich, testamenty, pełnomocnictwa, umowy, porozumienia, itd.);
reprezentować interesy jednej ze stron przed sądem lub innym ciałem orzekającym przeciwko drugiej stronie, jakie będą prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych (ten zakres obejmuje doradztwo/reprezentowanie w sprawach cywilnych, karnych, jak również w przypadku sporów pracowniczych).
Wyżej wymieniony kod PKD ujmuje również działalność sędziów polubownych, rzeczników patentowych, radców prawnych, mediatorów sądowych, notariuszy i komorników.
Ważna informacja! Będziesz zobligowana do rejestracji swoich usług za pomocą kasy fiskalnej, jeżeli będziesz je oferować osobom fizycznym.
Co z numerem NIP i REGON? Zostaną one od razu wyrobione po tym, jak Twój poprawione wypełniony wniosek trafi do CEIDG.\
Temat niezbyt przyjemny, ale jeżeli nie wybierzesz sposobu prowadzenia księgowości, nie będziesz mógł ruszyć dalej. Możesz mieć wiele wątpliwości, dlatego pamiętaj o tym, że możliwe jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, którą możesz znaleźć na https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow.
To, jaka forma opodatkowania, księgowości będzie dla Ciebie najlepsza, zależy od tego, w jakim momencie tak naprawdę się znajdujesz. Jeżeli chodzi o formy opodatkowania, to do dyspozycji jest:
skala podatkowa (17%/32%)- dobre rozwiązanie dla tych osób, których dochody w skali roku nie przekraczają 85 528 zł rocznie. One to mogą skorzystać ze skali 17%. Jeżeli Twoje dochody będą wyższe, będziesz musiał pogodzić się ze skalą podatkową w wysokości 32%.
podatek liniowy (19%) - nie jest to złe rozwiązanie, ale wybierane rzadko. Chodzi bowiem o to, że nie będziesz mógł skorzystać z żadnych ulg, ani nie będziesz mógł rozliczać się z małżonkiem (warto pomyśleć w tym przypadku perspektywicznie, nawet jeżeli ktoś nie planuje na razie ślubu, w przyszłości wszystko może się zmienić).
podatek VAT -usługi prawnicze (również, jeżeli chodzi o biegłych sądowych) objęte są podatkiem 19%, który wymusza złożenie VAT-R. Osoby, jakie posiadają augusta czynnego podatnika VAT, muszą pamiętać o tym, że należy prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupów VAT oraz Księgę Przychodów i Rozchodów. Comiesięczne rozliczenie podatku VAT wymaga złożenia VAT-7. Kwartalnie należy złożyć VAT-7K. Obowiązuje także Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT.
ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (17%/15%) - jest on dedykowany dla tych prawników, których wysokość zarobków w danym roku przekroczyła dwa miliony euro.
Pamiętaj o tym, aby w Księdze Przychodów i Rozchodów ująć podatek, który będzie odprowadzony z Twoich przychodów. Prowadzenie samodzielnie rozliczeń może stanowić trudność, dlatego możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów na https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online.