Zamknij

Wszystko, co trzeba wiedzieć o remoncie dachu

art. sponsorowany + 15:11, 28.06.2023 Aktualizacja: 15:11, 28.06.2023

W życiu każdego dachu przychodzi taki moment, że musi on zostać wymieniony na nowy. Dla inwestorów jest to moment wymagający sporych nakładów finansowych oraz cierpliwości. Na szczęście wymiana dachu nie jest zabiegiem niewykonalnym. Dzięki konsekwentnej pracy oraz pomocy ekspertów uda nam się z tym uporać bez bólu. 

Zanim jednak przejdziemy do opisywanego wyżej procesu, musimy sprawdzić stan techniczny naszego dachu. Warto zasięgnąć opinii firmy dekarskiej, która widziała już tysiące dachów. Fachowcy będą doskonale wiedzieć, co zrobić z obecnym pokryciem dachowym, czy musimy całkowicie je wymienić, a może wystarczy zmiana tylko części całości naszej konstrukcji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zabiegowi wymiany pokrycia dachowego. 

Kiedy musimy wymienić pokrycie? 

Całościowa wymiana pokrycia dachowego na szczęście, nie przytrafia się inwestorom zbyt często. Ten skrajny zabieg odnowy konieczny jest w przypadku, gdy nasz dom został dotknięty pożarem czy innym rodzajem klęski żywiołowej. Zabieg ten też będzie czekał osoby, których dom został pokryty eternitem. Częściej jednak mamy do czynienia z usterkami dachu, które nie wymagają od nas aż tak skrajnego działania. Czasami niestety pozornie niewielkie uszkodzenia, mogą przerodzić się w znacznie bardziej obszerne usterki. Pamiętajmy o tym, że prace związane z wymianą pokrycia dachowego należy zgłaszać odpowiednim organom. W urzędzie dostaniemy dokładne informacje o tym, co powinniśmy zrobić krok po kroku.  

Wymiana pokrycia dachowego często dotyczy budynków zabytkowych, które przez upływ czasu nie posiadają już tak jakościowego dachu czy nienaruszonej więźby dachowej. Właściciele zabytkowych konstrukcji często decydują się na zabieg wymiany pokrycia, ponieważ chcą poprawić właściwości termoizolacyjne oraz hydroizolacyjne opisywanych obiektów. Dzięki nowym technologiom możemy przedłużyć życie pięknych zabytkowych konstrukcji. 

Na co lepiej postawić przy wymianie pokrycie? Na dachówkę czy blachodachówkę? 

Niestety odpowiedź na to pytanie nie przychodzi łatwo. Obydwa rodzaje pokrycia, czyli dachówka oraz blachodachówka, świetnie sprawdzą się jako nowe życie dla dachu. Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy. Jeżeli chcemy utrzymać w naszym domu tradycję ciężkich pokryć dachowych, to powinniśmy postawić na dachówkę. Jeśli jednak chcemy odciążyć nieco konstrukcję, dać jej nieco wytchnienia, warto rozważyć blachodachówkę. Pamiętajmy o tym, że dzięki nowoczesnej technologii, blachodachówka potrafi dać nam efekt, zbliżony do tego, kojarzonego m.in. z dachówkami ceramicznymi. 

Kilka słów o stylistyce  

Wymiana pokrycia dachowego daje nam duże możliwości w kwestii stylistyki. Możemy odwołać się do tradycji, którą reprezentowało dawne pokrycie dachowe. Mamy również możliwość dokonania całkowitej rewolucji i kompletnie zmienić nasz dach. Pamiętajmy jednak o tym, żeby zachować spójność, by nasza koncepcja artystyczna budziła zachwyt, a nie przytłaczała swoim nadmiarem. Pamiętajmy o tym, żeby kolor i kształt pokrycia korespondowały z kolorem elewacji. Idealnym do realizacji naszych wizji materiałem jest blachodachówka, która daje szansę na tworzenie pokryć dachowych w najróżniejszych stylach. Rekomendujemy zwrócić się do architekta, który doradzi nam w kwestii nowego pokrycia oraz powie, czy nasza wizja będzie satysfakcjonująca.  

Połączenie tradycji z nowoczesnością  

Blachodachówki znane są z tego, że bardzo dobrze sprawdzają się jako zastępstwo dla pokrytych czerwoną dachówką dachów. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy blachodachówki, które przy użyciu nowoczesnej technologii realizują tradycyjne wzorce. Modele, które zostały stworzone w opisywanym kluczu to MODUS oraz SZAFIR. Odznaczają się one uniwersalnością, ponieważ świetnie nadają się na pokrycie dachów prostych, jak i tych bardziej złożonych. Warto zwrócić również uwagę na falisty efekt, który zapewniają wspomniane blachodachówki. To dzięki niemu światłocień stał się przyjacielem tych blachodachówek. Pamiętajmy o tym, żeby przy zakupie blachodachówek zdecydować się na najbardziej jakościową powłokę ochronną. Mowa o powłokach PURLAK oraz PURMAT, na które przewidziano 50-letnią gwarancję.  

Warto też rozważyć blachodachówkę z arkusza, którą sprawnie pokryjemy duży dach. Rekomendujemy blachodachówkę LOARĘ, której najmocniejszą stroną są wyższe przetłoczenia z tzw. podwójnym ząbkiem. 

Jaki kolor jest aktualnie najmodniejszy? 

Moda niejedno ma imię. Stale się zmienia, a jak już się pojawia to jest bardzo różnorodna, nigdy nie popada w jednorodność. Aktualnie, w celu nadania dachu świeżości, stosuje się blachodachówkę płaską w kolorach czarnym oraz grafitowym. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również nowoczesne stodoły oraz nawiązania do drewnianego gontu. Pierwszy efekt pomoże nam uzyskać PANEL DACHOWY NA RĄBEK, zaś drugi zagwarantują nam REGLE. 

Formalności związane z wymianą pokrycia dachowego 

Prace związane z wymianą pokrycia dachowego wymagają od nas dokonania odpowiednich zgłoszeń. Wszystko zależy od tego, czy nasz dach przejdzie całkowitą renowację, a może jedynie będzie wymieniona jego część. Jeżeli naszym celem jest odtworzenie dawnej świetności dachu, które nie wymaga ingerowania w stan więźby dachowej, to nie musimy kłopotać się zgłoszeniem takiej pracy do urzędu. Wszelkiego rodzaju dobudówki oraz zmiana poddasza pod kątem użytkowym to działania, które wymagają zgłoszenia. Ciekawym przypadkiem są budynki zabytkowe. Gdy chcemy podjąć się działań związanych z ich przebudową, musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. 

Zwieńczeniem procesu wymiany pokrycia dachowego jest dobór jakościowych dodatków. Akcesoria dachowe w postaci barier śniegowych, schodków kominiarskich oraz system rynnowy, nie tylko poprawią bezpieczeństwo naszego azylu, ale również wzbogacą estetykę dachu. Całość akcesoriów znajdziemy w katalogach renomowanych producentów.  

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%