Zamknij

Praca kierowcy – co warto wiedzieć na ten temat?

07:47, 08.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:52, 08.03.2023

Transport drogowy jest branżą, która niezależnie od kryzysu, wciąż się rozwija i z roku na rok tworzy coraz więcej miejsc pracy. Zapotrzebowanie na zawodowych kierowców niezmiennie wzrasta, toteż mogą oni liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że praca kierowcy to nie tylko wysokie zarobki, ale także godziny spędzone z dala od domu i najbliższych osób. Co dokładnie warto wiedzieć o specyfice tego zawodu?

Praca kierowcy zawodowego – na czym polega?

Nietrudno się domyślić, że praca kierowcy zawodowego polega przede wszystkim na prowadzeniu pojazdów i przewożeniu określonego ładunku. Ładunek ten nie zawsze oznacza towary – zawodowy kierowcy często także zajmują się przewozem ludzi z miejsca na miejsce. Niezależnie od załadunku, kierowca musi zrobić wszystko, aby bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego.

Jeśli chodzi o pracę kierowcy zawodowego, nienormowany czas jest jej cechą charakterystyczną. Dzień roboczy zatrudnionego na stanowisku kierowcy pracownika nie kończy się po 8 godzinach. Zwłaszcza kierowcy zatrudnieni w przewozach międzynarodowych długo przebywają poza domem i praktycznie mieszkają w swoich pojazdach. Nic więc dziwnego, że praca kierowcy zawodowego nie jest zajęciem dla wszystkich. Osoby nieodporne na stres i nieprzygotowane do długich rozstań z najbliższymi, powinny rozważyć, czy ta ścieżka kariery jest dla nich odpowiednia.

Nieco więcej informacji na temat pracy kierowcy znaleźć można pod adresem https://www.bankier.pl/wiadomosc/Praca-kierowcy-w-dobie-transformacji-Ofert-wciaz-nie-brakuje-8426850.html

Kto może zostać kierowcą zawodowym?

Aktualne statystyki wskazują, że w Polsce obecnie pracuje ponad pół miliona zawodowych kierowców. Są więc oni bez wątpienia podstawą branży logistycznej. Pomimo tego że jest ich tak wielu, mnóstwo firm wciąż zgłasza zapotrzebowanie na nowych pracowników. Trzeba pamiętać o tym, że osoba, która chce zostać zawodowym kierowcą, musi dysponować określonymi kwalifikacjami. Uprawnienie do kierowania pojazdami o określonej wielkości to prawo jazdy kategorii B, D, D+E, D1 D+E, C lub C+E.

Same kwalifikacje to zdecydowanie za mało, aby móc zostać profesjonalnym, zawodowym kierowcą. Osoba, która chce pracować w tej branży, powinna wykazywać się kreatywnością, umiejętnością samodzielnego podejmowania decyzji, logicznym myśleniem, zdolnością nawigowania oraz umiejętnością porozumiewania się z ludźmi.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że transport drogowy to nie tylko duże samochody dostawcze. Przesyłki kurierskie stanowią jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu drogowego. Aby móc prowadzić typowy dla firm kurierskich samochód dostawczy, wystarczy posiadać podstawowe prawo jazdy kategorii B oraz motywację do pracy.

Osoby, które nie są przekonane do pracy jako kierowca zawodowy, mogą rozważyć zatrudnienie w charakterze przedstawiciela handlowego. Więcej informacji pod adresem https://www.bankier.pl/wiadomosc/Przedstawiciel-handlowy-Znajdzie-prace-8402134.html.

Na jakie zarobki można liczyć w branży transportowej?

Osoba, która rozważa pracę za kierownicą, zadaje sobie pytanie, na jakie zarobki może tak naprawdę liczyć. Otóż, na jej wysokość w branży transportowej wpływać może wiele czynników. Są to nie tylko kwalifikacje i doświadczenie, ale także rodzaj prowadzonego pojazdu. Przeciętnie zarobki zawodowego kierowcy mieszczą się w przedziale 5000-7000 zł na rękę. Jednak osoby, które zatrudnione są w tym zawodzie, to nie pensję wskazują jako główną jego zaletę.

Duża elastyczność, możliwość zwiedzania nowych miejsc, samodzielność – te cechy pracy kierowcy sprawiają, że jest to zajęcie bardzo pożądane.

Czy warto rozważyć zatrudnienie na stanowisku kierowcy zawodowego?

Nie ma co ukrywać – praca zawodowego kierowcy, a zwłaszcza tego, który zdecydował się na transport międzynarodowy, jest bardzo wymagająca. Wiąże się z różnego rodzaju ograniczeniami i wadami, które nie każdy jest w stanie zaakceptować. Niemniej jednak, w zawodzie tym można liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki i dodatki finansowe. 

Ogromną zaletą pracy zawodowego kierowcy jest fakt, że na zawód ten wciąż panuje bardzo duże zapotrzebowanie na rynku. Każda osoba, która dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, może liczyć więc na stabilne zatrudnienie.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%