Zamknij

Jakie internet wybrać do domu, który jest pod miastem?

12:14, 03.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:14, 03.03.2023

Mały domek na przedmieściach, własny trawnik, smak kawy pitej na drewnianym tarasie – ten nieco idylliczny obrazek wizualizuje sobie wielu Polaków. Chętnie przeprowadzamy się za miasto. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taka decyzja może poskutkować ograniczeniami – dotyczy to np. Internetu.

Bez sieci trudno dziś wyobrażać sobie pracę czy rozrywkę. Zdalne połączenia w pracy, korzystanie do woli z serwisów streamingowych, gry online uwielbiane przez dzieci – dobry internet stacjonarny jest w tych przypadkach nieodzowny. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie wszędzie można liczyć na sieć zapewnianą w odpowiedniej szybkości. Co zrobić, jeśli zależy Ci na dobrym szybkim połączeniu mieszkając nie w centrum miasta, ale na przedmieściach?

Internet poza miastem – jaki wybrać?

Według danych GUS za rok 2021, 60,2% ludności Polski zamieszkuje miasta, a 39,8% na wsi. Można więc przyjąć, że w Polsce mieszka około 24 milionów ludzi w większych skupiskach i ponad 15,9 miliona osób terenach wiejskich. Trzeba jednak przyjąć tu odpowiedni margines błędu. Oczywiście granice miast i wsi są często niejasne i zależą od definicji stosowanej przez różne źródła. Stąd niełatwe jest oszacowanie, jak duża może być grupa osób posiadająca domy pod miastem.

Niezależnie od tego, wiele osób łączy ten sam dylemat. Jak zapewnić w domu odpowiedni, szybki i stabilny internet. W Polsce najpopularniejszym typem internetu stacjonarnego jest kablowy. Dominuje on w miastach, a jest rzadkością poza nimi.

Według danych opublikowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na koniec 2021 roku, około 53% użytkowników internetu stacjonarnego korzysta z internetu kablowego. Kolejnym najpopularniejszym rodzajem jest DSL, który jest używany przez około 44% użytkowników internetu stacjonarnego. Pozostałe technologie, takie jak światłowód czy radiowy, mają znacznie mniejszy udział w rynku.

Stąd dość często sięga się po internet mobilny, który postrzegany jest jako sieć alternatywna dla łączy stacjonarnych.

LTE może być równie dobry jak internet stacjonarny?

Jak zauważają analitycy porównywarki PanWybierak.pl – platformy do zamówień usług telekomunikacyjnych – w pełni możliwe jest wykorzystanie internetu mobilnego jako alternatywy dla internetu stacjonarnego w domu. Jednak – o czym należy bezwzględnie pamiętać – niestety nie wszędzie. Dodatkowo zwykle jest to mniej stabilne i wolniejsze rozwiązanie niż internet kablowy.

Jeśli jednak w danej lokalizacji nie można liczyć na sieć kablową, warto sprawdzić, czy rozwiązaniem będzie mobilna – rozprowadzana przez chociażby Wi-Fi. Istnieją specjalne urządzenia, takie jak routery mobilne, które umożliwiają podłączenie urządzeń domowych do internetu mobilnego poprzez sieć bezprzewodową. W niektórych przypadkach operatorzy oferują specjalne pakiety dedykowane dla użytkowników, którzy wykorzystują internet mobilny jako główne źródło połączenia internetowego w domu.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z internetu mobilnego jako rozwiązanie domowe może być mniej stabilne i podatne na problemy z zasięgiem i prędkością w zależności od warunków atmosferycznych i ilości użytkowników w pobliżu.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%