Zamknij

​ Soczewki kontaktowe – czemu, dla kogo i jakie?

09:48, 26.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:48, 26.01.2023

Powszechność wad wzroku jest niezaprzeczalna i w dodatku wykazuje tendencję rosnącą. Już teraz dotyczą one około 75% Polaków, zaczynają się także objawiać w coraz to młodszym wieku. Przywiązanie dzieci i młodzieży do ekranów smartfonów, laptopów, tabletów i telewizorów jest jednym z czynników przyspieszających te niekorzystne zmiany. Nadal najczęstszym ze sposobów korygowania wad refrakcji są okulary korekcyjne, jednak widać też, że coraz więcej osób przekonuje się do nowocześniejszego rozwiązania, jakim są soczewki kontaktowe.

Czemu właśnie soczewki?

Na wstępnie zaznaczmy, że nie można jednoznacznie powiedzieć, by soczewki były lepsze od okularów lub odwrotnie. Każda z tych metod jest bezpieczna, sprawdzona, polecana przez optometrystów i okulistów. Kwestia lepsza/gorsza może być rozpatrywana tylko indywidualnie w odniesieniu do preferencji i oczekiwań użytkowników. Ci jednak często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo korzyści mogą nieść ze sobą soczewki kontaktowe. Z racji tego, że są one noszone bezpośrednio na gałce ocznej, to nie są im straszne warunki atmosferyczne. Nie zalewa ich deszcz, nie zalepia śnieg, nie skrapla się na nich para wodna. Brak ramek okularów oznacza też lepsze pole widzenia, możliwość większego skupienia wzroku, a także wyraźniejsze widzenie peryferyjne. Kolejną zaletą soczewek kontaktowych jest fakt, że można je bez problemu łączyć z okularami przeciwsłonecznymi (https://www.bezokularow.pl/okulary-przeciwsloneczne-meskie), co zapewnia oczom optymalną ochronę przed promieniowaniem UV. Również osoby uprawiające sporty czy nawet po prostu miłośnicy aktywności fizycznej docenią soczewki, które nie mają tendencji do spadania, zsuwania się z głowy w czasie biegu lub ćwiczeń i można je łączyć z goglami czy maskami.

Dla kogo to rozwiązanie?

Soczewki kontaktowe korygują wszystkie najpopularniejsze wady wzroku (astygmatyzm, prezbiopię oraz daleko- i krótkowzroczność). Może je nosić prawie każdy – ale decyzję w tym zakresie podejmuje podczas badania wzroku optometrysta lub lekarz okulista. Przeciwwskazania bowiem faktycznie zdarzają się, chociaż rzadko. Wynikają np. z alergii na kurz, pyłki, chorób oczu. Natomiast warto wiedzieć, że ze szkieł kontaktowych mogą swobodnie korzystać nawet dzieci. Zwykle w wieku 8-10 lat potrafią one samodzielnie zakładać i zdejmować soczewki i dbać o nie. Młodsze dzieci także mogą nosić soczewki, ale w tym przypadku za ich „obsługę” muszą odpowiadać rodzice. I to właśnie kwestia zakładania i zdejmowania soczewek bywa czynnikiem, który powoduje, że ktoś nie decyduje się na ich używanie. Wiele osób odczuwa podświadomy opór przed wkładaniem sobie czegoś do oka i dotykaniem go palcem. Fakt, jest to uczucie nienaturalne, jednak z drugiej strony zwykle mija po kilku czy kilkunastu dniach. Wtedy przyzwyczajamy się do całej procedury (która nie należy do skomplikowanych) i manipulowania przy oku, doceniając przydatność soczewek na co dzień. Lub na specjalne okazje.

Jakie soczewki wybrać?

Szkła kontaktowe dostępne są w różnych wersjach. I tak soczewki kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do noszenia – zgodnie z nazwą – przez jeden dzień. Zakłada się je rano, zdejmuje wieczorem, po czym wyrzuca. Jeśli zostaną zdjęte wcześniej, to również należy je wyrzucić – są po prostu jednorazowe. To rozwiązanie, po które sięgają zarówno osoby korzystające z soczewek regularnie, jak i używające zwykle okularów. W tym drugim przypadku szkła kontaktowe można założyć np. na imprezę, mecz czy trening i nie bać się, że spadną – co przecież może zdarzyć się okularom przy gwałtownych ruchach. Soczewki jednodniowe są uważane za najdelikatniejsze, często mogą je nosić również osoby, którym nie są polecane soczewki o dłuższym trybie noszenia. Te zaś to miesięczne, przewidziane do noszenia przez 30 dni. Mogą być dzienne (noszone od rana do wieczora) albo całodobowe (noszone również w nocy, kilka dni z rzędu). Są one trwalsze a co najważniejsze dla większości użytkowników – dużo tańsze. Para markowych soczewek może kosztować już nawet około 20 złotych, jeśli zdecydujemy się na zakup w internecie, np. w sklepie BezOkularow.pl, oferującym wysoką jakość w dobrej cenie.

Ciekawym rozwiązaniem są także soczewki kolorowe, które mogą nosić zarówno osoby z wadami wzroku, jak i bez. Służą one do zmiany barwy tęczówki i źrenicy albo nanoszą na nią jakiś wzór. Czerwone, białe czy czarne soczewki albo też modele przypominające oko smoka, zombie czy wampira to pomysł głównie na imprezowy look, bez wątpienia robiący wrażenie.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%