Zamknij

Skup aut – co warto wiedzieć?

08:35, 30.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:36, 30.12.2022

Sprzedaż starego auta nie jest wcale tak prostą sprawą. Szukanie klientów poprzez publikację ogłoszeń to zajęcie dość czasochłonne, dlatego wielu kierowców decyduje się na krótsza drogę – oddanie auta do skupu. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Pewna i legalna usługa

Nielegalne szroty kuszą wyższymi stawkami, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybrać placówkę płacącą trochę mniej, za to pewną. Sprzedaż auta do zarejestrowanego skupu to pewność, że transakcja przebiega zgodnie z prawem, a to bardzo ułatwia dalsze procedury. Po sprzedaży nie ma obowiązku wyrejestrowania pojazdu, ale trzeba o tym fakcie powiadomić stosowny wydział komunikacji oraz uregulować kwestię opłacania składek OC. Jeśli auto trafia na złom, do stacji demontażu, kierowca otrzymuje dokument potwierdzający legalną utylizację wraku.

Wybrany skup aut Toruń powinien przygotować umowę kupna-sprzedaży i nim złoży się na niej swój podpis, warto zapoznać się z całą treścią – w umowie muszą się znaleźć dane obu stron transakcji, data sprzedaży, kwota, informacje dotyczące przekazywanego pojazdu.

Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Skupy aut działają również w mniejszych miejscowościach i najlepiej wybierać placówki z najbliższej okolicy, ponieważ wtedy zwykle można liczyć na darmowy transport samochodu. Istotna jest także cena oferowana przez dany skup – stawki są określane indywidualnie, dobrym pomysłem będzie więc sprawdzenie przynajmniej kilku konkurencyjnych propozycji.

Wycena jest przeważnie dwuetapowa. Pierwszy krok to rozmowa telefoniczna z pracownikiem skupu lub wypełnienie formularza online. Drugi to już fizyczne oględziny samochodu, na podstawie których skup ustala swoją ostateczną stawkę. Co istotne, nie jest to w żaden sposób wiążące dla klienta i jeśli zaoferowana kwota nie będzie dla kierowcy satysfakcjonująca, wciąż może on zrezygnować z transakcji. Umowa jest wiążąca dopiero po podpisaniu dokumentów.

Ile można zarobić sprzedając auto do skupu?

Samochody na rynku wtórnym osiągają różne ceny. Skup aut Inowrocław bierze pod uwagę takie czynniki jak rocznik, marka i model, wersja silnikowa, stan techniczny, przebieg, historia serwisowa, a zaproponowaną cenę zawsze można negocjować. Kilkuletnie

egzemplarze w niezłym stanie będą w skupie nieco tańsze niż na giełdzie pojazdów używanych, ale warto mieć na uwadze, że transakcja ze skupem to wielka oszczędność czasu – umowę finalizuje się w dosłownie kilka dni, a pieniądze wypłacane są od ręki. Samodzielna sprzedaż zajmuje czas, a to generuje dodatkowe koszty, poza tym nie zawsze udaje się sprzedać auto za oczekiwaną kwotę.

Czy skup przyjmie auto powypadkowe?

Wielkim atutem skupów jest to, że sprzedawany w tym miejscu samochód wcale nie musi być sprawny. Właśnie w skupie można pozbyć się wraku po stwierdzeniu szkody całkowitej – ubezpieczyciel wypłaca kwotę odszkodowania pomniejszoną o wartość wraku i to właściciel musi na własną rękę odzyskać resztę pieniędzy. Do skupu oddać można też pojazd niesprawny, którego nie opłaca się dłużej remontować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%