Zamknij

Ile kosztuje licencja na drona?

artykuł sponsorowany + 08:43, 04.03.2022 Aktualizacja: 08:44, 04.03.2022

Coraz więcej osób decyduje się na zakup drona. Bezzałogowy statek powietrzny – bo tak właśnie profesjonalnie określa się drony – może dostarczyć naprawdę wielkiej przyjemności. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w niektórych przypadkach do legalnego wykonywania lotów dronami potrzebna jest licencja wydawana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wiele osób obawia się, że uzyskanie takiego dokumenty to ogromny koszt. W efekcie ryzykują, wykonując loty bez odpowiednich uprawnień. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na zdobycie licencji na drona?

Kiedy można latać dronem bez licencji?

Decydując się na rezygnację z licencji, warto pamiętać, że będzie to wiązało się ze sporymi ograniczeniami. Przede wszystkim licencja pozwala na wykonywanie lotów komercyjnych, co oznacza, że jej posiadacze mogą wykorzystywać dron do lotów zarobkowych. Przykład? Coraz więcej fotografów ślubnych oferuje swoim klientom zdjęcia i filmy zrobione z powietrza właśnie dronem. Brak licencji oznacza, że takiej usługi nie będziemy mogli wprowadzić do swojej oferty, co dzisiaj może przełożyć się na niemałe straty finansowe. Bez licencji można latać tylko tymi dronami, których waga nie przekracza sześćset gramów. Należy przy tym pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniej odległości od budynków, pojazdów, a przede wszystkim od ludzi i zwierząt. Decydując się na loty bez uprawnień, należy także pamiętać o tym, że pilot cały czas musi mieć dron w polu widzenia. Posiadanie licencji daje więc zdecydowanie większe możliwości.

Co zrobić, aby uzyskać licencję na drona?

Aby uzyskać licencję na drona, trzeba przede wszystkim ukończyć odpowiednie szkolenie. Każdy kurs składa się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej. Po jego zaliczeniu niezbędne jest zdanie egzaminu potwierdzającego posiadane kwalifikacje. Warto pamiętać, że świadectwa kwalifikacji wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego dostępne są nie tylko dla osób pełnoletnich. Taki dokument może uzyskać każdy, kto ukończył trzynasty rok życia. UWAGA: osoby niepełnoletnie mogą jednak wykonywać loty tylko w obecności osoby dorosłej. Obecnie znalezienie ośrodka szkoleniowego, który ma w swojej ofercie kurs UAVO nie stanowi najmniejszego problemu.

Czy licencja na drona to duży wydatek?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie. Licencja na drona – cena to zagadnienie, które interesuje wiele osób. Warto pamiętać, że główny koszt generuje szkolenie. Na szczęście dzisiaj dostępne są kursy z dofinansowaniem, co znacznie obniża ich cenę. Dodatkowo stawiając na szkolenie organizowane przez doświadczoną i renomowaną placówkę, nie trzeba martwić się tak naprawdę niczym. Kurs jest kompleksowy, a firma go organizująca zajmuje się również kwestiami formalnymi związanymi z otrzymaniem licencji.

Coraz częściej na polskim niebie zobaczyć można bezzałogowe statki powietrzne, czyli popularne drony. Wiele osób sądzi, że maszyny te są wyjęte spod prawa i żadne reguły nie regulują wykonywanych nimi lotów. Tymczasem okazuje się, że od pewnego czasu w przypadku niektórych lotów niezbędne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji. Na szczęście zdobycie stosownej licencji nie pociąga za sobą wyjątkowo wysokich kosztów.

Masz pytania? Napisz na: [email protected], zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%