Zamknij
REKLAMA

Dodatkowe opłaty przy zakupie mieszkania

14:42, 13.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:42, 13.04.2021

Zakup mieszkania to ogromny wydatek, nawet jeśli jest to niewielka kawalerka. Cena nieruchomości w dobrej lokalizacji może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Osoba, która chce kupić mieszkanie, musi przygotować się na to, że zakup to niejedyny koszt jaki ją czeka. Wiąże się z nim kilka opłat dodatkowych.

Na jakie opłaty warto się przygotować?

Każda osoba, która chce kupić nowe mieszkanie w mazowieckim czy każdej innej lokalizacji, powinna liczyć się z tym, że koszty związane z zakupem lokalu nie są równe jego cenie. Proces zakupu nieruchomości wiąże się z koniecznością uiszczenia kilku opłat dodatkowych. Najważniejszą z nich jest opłata notarialna, nazywana taksą. Jej wysokość zależy od wartości nieruchomości. Najniższa taksa notarialna wynosi 100 zł, często jest to jednak od kilkuset do kilku tysięcy z złotych.

Kolejną opłatą dodatkową związaną z zakupem mieszkania jest opłata za odpis aktu notarialnego. W tym przypadku wysokość opłaty jest uzależniona od ilości stron w dokumencie i może wynosić nawet kilkaset złotych. W tym miejscu warto też wspomnieć, że jeśli mieszkanie jest kupowane z kredytu hipotecznego, oprócz odpisu na potrzeby własne, właściciel nieruchomości będzie potrzebował odpis dla banku.

Do opłat dodatkowych związanych z zakupem mieszkania zaliczają się również różne opłaty sądowe. Mowa chociażby o opłacie za założenie księgi wieczystej i o opłacie za wpis prawa własności do księgi wieczystej. Pierwsza z nich wynosi 60 zł, natomiast druga – 200 zł. Do często spotykanych opłat sądowych należy również opłata za wpis do księgi wieczystej roszczenia z umowy deweloperskiej w wysokości 150 zł oraz opłata za wykreślenie roszczenia po zawarciu umowy sprzedaży w wysokości 75 zł. Osoba, która decyduje się na zakup mieszkania z kredytu hipotecznego musi również liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej w wysokości 200 zł.

Jakie koszty trzeba jeszcze uwzględnić?

Kupując mieszkanie prócz wspomnianych opłat dodatkowych, trzeba liczyć się jeszcze z innymi kosztami. Mowa chociażby o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tak zwanego podatku PCC jest uzależniona od wartości nieruchomości i wynosi 2% od jej ceny transakcyjnej. Biorąc pod uwagę, że ceny mieszkań kształtują się na poziomie kilkuset tysięcy złotych, wysokość podatku to przynajmniej kilka tysięcy złotych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nabywca płaci podatek od czynności cywilnoprawnych tylko i wyłącznie w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. To oznacza, że osoba, która zdecyduje się na nowe mieszkanie w mazowieckim nie zapłaci go w ogóle. Zwolnienie z podatku PCC to jedna z tych kwestii, które mogą zachęcać do zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, podobnie jak ułatwiony dostęp do kredytu hipotecznego.

Jeśli szukający mieszkania korzysta z usług biura nieruchomości, do kosztów związanych z zakupem musi doliczyć także prowizje, które mogą wynosić nawet 5% wartości lokalu.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%