Zamknij

Ponad 11 tys. uczniów z Mazowsza w programie zapobiegania depresji

15:47, 04.11.2020 Urząd Marszałkowski Aktualizacja: 15:50, 04.11.2020
Skomentuj

Aż 11 tys. uczniów z Mazowsza weźmie udział w projekcie samorządu Mazowsza. Młodzież będzie spotykać się i pracować ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego i psychiatrii. Projekt, na który samorząd przeznaczył 451 tys. zł  będzie realizowany od listopada 2020 r. do czerwca 2022 r.

 

Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że dzieci i młodzież są grupą, która coraz częściej doświadcza zaburzeń depresyjnych.

– Chcemy pokazać młodzieży z naszego regionu, że depresja jest powszechnym problemem i dotyka ich rówieśników na całym świecie. Dzięki wiedzy i wzmożonej czujności, mogą pomóc sobie, ale też uratować życie swoich koleżanek i kolegów – podsumowuje marszałek.

Szacuje się, że zaburzeń depresyjnych doświadcza 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym powyżej 2 i 3 roku życia, a w wśród dzieci w wieku 6-12 lat – 2 proc. Depresja dzieci i osób dojrzewających charakteryzuje się wysokim współczynnikiem współwystępowania innych zaburzeń. U 30-75 proc. dzieci i młodzieży doświadczających depresji rozpoznawane są jednocześnie zaburzenia lękowe. Zgodnie z Mapami Potrzeb Zdrowotnych, w 2019 r. w województwie mazowieckim udzielonych zostało ponad 5 tys. porad związanych z zaburzeniami nastroju oraz ponad 18,5 tys. porad dotyczących zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem i postacią somatyczną.

Profilaktyka depresji wśród młodzieży

Działania edukacyjne zrealizuje m.in. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Jego prezes, Michał Stelmański podkreśla, że działania podejmowane przez samorząd Mazowsza to wyciągnięcie pomocnej dłoni do młodych ludzi, którzy nie mogą liczyć na państwową służbę zdrowia.

– Sytuacja jest bardzo trudna m.in. z powodu niedokończenia reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży. Dodatkową barierą w diagnozowaniu dzieci z depresją jest epidemia, która w pierwszym etapie zamknęła dzieci z depresją w domach, później był chwila rozprężenia i teraz znowu uczą się zdalnie. Sytuacja epidemiologiczna nie pomaga, bo z jednej strony trzeba leczyć dzieci, z drugiej strony jest strach rodziców przed zarażaniem się dzieci w poradniach czy oddziałach dziennych. Niestety, obserwujemy też przepełnienie oddziałów psychiatrycznych. Obecnie mamy dwa oddziały psychiatryczne stacjonarne dla dzieci, z których jeden w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostanie przekształcony na covidowy oddział psychiatryczny. To w rezultacie spowoduje, że pozostanie tylko jeden oddział psychiatryczny dla dzieci w zasadzie na dwa województwa – mazowieckie i podlaskie.

 

W zajęciach wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego. Będą odbywać się w 15-25 osobowych grupach, a przeprowadzą je doświadczeni psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy. Spotkania składają się z dwóch modułów. Pierwszy dotyczy depresji, drugi – samobójstw. Wśród omawianych zagadnień są się m.in. rodzaje, objawy i leczenie depresji, motywy samobójstw, rozpoznawanie zachowań charakterystycznych dla osób planujących samobójstwo oraz skala obydwu problemów. Na omówienie tematów zaplanowano 3 godziny lekcyjne. Jak podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, zajęcia mają edukować oraz zwrócić uwagę młodzieży na problem depresji i reagowania na nią.

– To dla młodych ludzi szansa na szczerą rozmowę, podzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami i uzyskanie wiedzy z wiarygodnego źródła – dodaje.

Realizacją zadania zajmą się:

  • Centrum Kompetencji Zawodowych „Moja Droga” Monika Figler;
  • Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota;
  • Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.;
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie;
  • Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A.;
  • Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy;
  • Warszawski Szpital dla Dzieci – Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej;
  • Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

 

Projekt rozpoczyna się w listopadzie 2020 r. i potrwa do czerwca 2022 r. W związku z pandemią COVID-19 spotkania mogą odbywać się online. Na realizację działań edukacyjnych z zakresu zapobiegania depresji u młodzieży samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 451 tys. zł.

Depresja – poważny problem zdrowotny

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych należących do grupy zaburzeń afektywnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia choruje na nią 322 mln ludzi na świecie. Stanowi ona 4,4 proc. globalnego obciążenia wszystkimi chorobami i jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności na świecie. Każdego roku z jej powodu umiera ok. 800 tys. osób.

 

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%