Zamknij
REKLAMA

600 tys. zł na wozy strażackie dla OSP z subregionu płockiego i powiatu sochaczewskiego

14:40, 08.07.2020 | Urząd Marszałkowski
Skomentuj
REKLAMA

Samorząd Mazowsza dofinansuje zakup 66 średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla strażaków ochotników z Mazowsza. Wsparcie trafi również do OSP z regionu płockiego i powiatu sochaczewskiego. W sumie na realizację całego zadania przeznaczono 6,6 mln zł.

 

– To jedno z wielu działań, jakie podejmujemy, by pomagać strażakom ochotnikom. Mamy świadomość, że nasze wsparcie jest dla wielu samorządów jedyną szansą na doposażenie jednostek OSP w nowoczesne samochody czy specjalistyczny sprzęt. Tego typu inwestycje są niestety bardzo kosztowne, a w budżetach gmin i miast często brakuje na nie funduszy. Nasza decyzja to odpowiedź na osłabione z powodu epidemii budżety gmin i miast –  podkreśla marszałek Adam Struzik.

W ramach naboru wpłynęło 78 wniosków. Ostatecznie wsparcie trafi do 66 samorządów, w tym 4 z subregionu płockiego (OSP Sierakówek, OSP Dobrzyków, OSP Gąbin i OSP Bądkowo Kościelne) i jednego z powiatu sochaczewskiego (OSP Erminów). Każdy z nich otrzyma dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP. W sumie na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczył 6,6 mln zł. Dodatkowo, dzięki oszczędnościom, wsparcie w wysokości 100 tys. zł na zakup wozu strażackiego otrzyma także OSP Bodzanów. Ponadto, OSP Jasieniec otrzyma 20 tys. zł na remont strażnicy.

– Aby zrealizować takie przedsięwzięcie potrzeba sporego zastrzyku gotówki. Dlatego samorządy i druhowie szukają różnych źródeł wsparcia. Wiemy, że to niełatwe zadanie, więc wychodzimy im naprzeciw, dając możliwość skorzystania z naszego dofinansowania – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Wsparcie samorządu województwa mazowieckiego jest jednym z elementów tzw.  montażu finansowego, który pozwala OSP zakupić samochody ratowniczo-gaśnicze. Uwzględnia on m.in. środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczeniem na fundusz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zakładów ubezpieczeń czy też środków samorządowych oraz jednostek OSP.

Wśród listy beneficjentów znalazła się gmina Rybno. OSP Erminów otrzyma dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.  Natomiast OSP Jasieniec otrzyma 20 tys. zł na remont strażnicy. 

 

(Urząd Marszałkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

IgorIgor

3 0

A gdzie kasa na wóz dla strażaków w Giżycach? A fe, nie ładnie... chłopakom się zależy...


17:14, 15.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FILIPFILIP

1 0

Trzeba zapytać sie odpowiednich wladz może będzie jakas większa sesja frekwencja byla duza szkoda strażaków 19:49, 17.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz