Zamknij
REKLAMA

Co wiesz o gminie Rybno? Konkurs

10:25, 06.10.2019 | wach
Skomentuj
REKLAMA

Wójt Damian Jaworski zaprasza do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o gminie Rybno. Ciekawa inicjatywa ma na celu nie tylko rozpowszechnienie wiedzy w Rybnie, ale i skoncentrowanie wokół niej lokalnej społeczności.

 

Jak mówi wójt - „Celem quizu jest odkrywanie i bliższe poznanie historii Rybna przez każdego mieszkańca od lat 5 do 105. Promując naszą „Małą Ojczyznę” zagłębiamy się mocno w jej korzenie - Rybno to gniazdo rodowe rycerzy herbu Radwana, herbu Sulima. Tak właśnie nasza historia się zaczyna. Nasze wspomnienia o Rybnie są dużo warte. W naszym kościele modlił się sam Napoleon Bonaparte. Pałac w Rybnie ma bogatą przeszłość historyczną. Także swoistą tradycję archeologiczną. Są tacy, co cenią sobie, że u nich mieszkał hrabia Potocki, a my się chwalimy, że u nas w Rybnie Cyprian Franciszek Zabłocki” - dodaje.

Przyszykowane pytania obejmują całokształt zagadnień zarówno z teraźniejszości, jak i historii Gminy. A że przygotowany quiz zbiega się również z terminem nadania gminie herbu, tym ciekawsze wydaje się jego  rozstrzygnięcie. Jak obiecuje wójt Jaworski, dla laureatów konkursu przygotowano atrakcyjne nagrody.

A wśród pytań znalazły się m.in. takie:

- Rybno to gniazdo rodowe dawnej rodziny mazowieckiej o nazwisku Rybińscy, tytułującej się herbem - a) Radwan, b) Ryba, c) Sulima.

- Wymień nazwy dwóch rzeczek, które płyną przez Rybno i uchodzą do Bzury koło Sochaczewa.

- Zabłocki próbował zrobić interes na mydle, ale pomysł okazał się wyjątkowo niefortunny. Stąd znane powszechnie powiedzenie. Napisz jego treść.

- Obecny murowany kościół, ufundowany przez rodzinę Łączyńskich, wzniesiony został w latach 1804 -1806. Poświęcony został w 1816 r., konsekrowany 27 sierpnia 1994 r. przez biskupa Józefa Zawitkowskiego. Kościół należący do zabytków Rybna jest pod wezwaniem................

- Obiekt ten został wpisany w 1962 roku na listę chronionych zabytkowych nieruchomości w Rybnie. Który to z wymienionych poniżej?

a) Remiza Strażacka w Rybnie – powstała ok. rok 1926

b) Straż Pożarna w Wężykach - powstała w 1924 r.

c) Zespół Pałacowo-Parkowy - zbudowany na początku XIX wieku.

Ukazała się też publikacja QUIZ-u pt. „Nasza Gmina Rybno” z okazji inauguracji nadania gminie Rybno herbu. Autorami są Agnieszka i Dominika Musiał, korekty dokonała Monika Gadzińska.

Wszystkie pytania można znaleźć na internetowej stronie gminy www.gminarybno.com, a organizatorzy zapraszają do udziału w dowolnie wybranej formie - elektronicznie na adres mailowy: sekretariat@gminarybno.com lub w wersji papierowej do sekretariatu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Zygmunta Pruskiego w Rybnie.

 

(wach)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

MieszkankaMieszkanka

5 0

Bardzo fajny pomysl. Jest coraz głośniej o Rybnie. gratulacje!!!!!!! 15:46, 06.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Obywatel Rybna Obywatel Rybna

2 0

Trochę chęci i można wiele ciekawszych pomysłów wprowadzić z których będą mieszkańcy zadowoleni. Tak jak ten świetny pomysł. 17:27, 06.10.2019


Mieszkanka Mieszkanka

4 0

Jak dobrze pamiętam to pierwszy raz jest taki konkurs organizowany w gminie Rybno. Gratulacje pomysłu. 17:25, 06.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Radek Radek

3 0

Chętnie wezmę udział. Coś się dzieję w tym Rybnie. Ekstra!!! 18:38, 06.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bianka Bianka

2 0

Jak miło że coś takiego jest organizowanie. 21:09, 06.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PracownikPracownik

2 0

Wiele jest teraz organizowanych uroczystości. Kiedyś ich nie było tyle wręcz wcale. 21:55, 06.10.2019


DamienDamien

0 2

a co sieeąaa ma dzaićć dziura zabita dechami xD dwa sklepy na krzysz boisko i kośśściółł nic w rybnie ciekawego ni mo 10:43, 08.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA