Zamknij

II Rajd Pieszy Szlakiem Sochaczewskich Fortyfikacji za nami

11:43, 13.09.2022 red. Aktualizacja: 11:13, 14.09.2022
Skomentuj foto MZSiPB foto MZSiPB

11 września w niedzielę odbył się Drugi Rajd Pieszy Szlakiem Sochaczewskich Fortyfikacji, organizowany w ramach Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza przez członków Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje oraz przy współpracy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą i wsparciu miasta.

[FOTORELACJA]11911[/FOTORELACJA]

W niedzielę 11 września odbył się  '2. Rajd Pieszy - Szlakiem Sochaczewskich Fortyfikacji'. To kolejne wydarzenie przygotowane przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza i działającą w jej ramach grupę miłośników historii miasta skupionych wokół 'Projektu - Sochaczewskie Fortyfikacje”. Rajd rozpoczął się pod muzeum, skąd przemieścił się do parku Garbolewskiego. Stąd uczestnicy udostępnionym przez sochaczewski ZKM autobusem udali się na ul. Partyzantów, skąd trasa przebiegała podobnie jak w zeszłym roku z prezentacją m.in. fortyfikacji przy ul. Polnej, czy w Zielonej Dolinie.

- Organizatorzy rajdu bardzo zadbali o aspekt edukacyjny – podczas kilku postojów uczestnicy mieli okazje zapoznać się ze specyfiką zarówno militarną jak i techniczną sochaczewskich umocnień, a także społecznym kontekście ich powstawania i obsadzenia w okupacyjnej rzeczywistości. Rolę edukatorów podczas rajdu po wschodniej stronie Bzury wzięli na siebie płk Artur Gałecki oraz  Radosław Jarosiński z MZSIPBNB. Narracja nie ograniczała się do opowiadania o widocznych aktualnie schronach betonowych. Np. podczas postoju przy dworze Garbolewskich zaprezentowano wystawę ilustrującą sytuację przymusowych robotników wykorzystywanych przy ich tworzeniu, oraz udział również przymuszonych do pracy o.o. Franciszkanów z Niepokalanowa. Przedstawienie sylwetki Ludwiga Fischera, który zarządził tworzenie sochaczewskiego pasa umocnień uzupełniały dodatkowe materiały graficzne – jak opis znalezionej podczas prac archeologicznych tablicy, wiszącej na bramie wiodącej do biura Gubernatora Dystryktu Warszawskiego, czy kopia zarządzenia zachęcającego do pracy przy szańcach. Po przejściu odcinka pieszego, obejmującego kompleks umocnień przy ul. Partyzantów, Energetyce, ul. Polnej, i w Zielonej Dolinie, podstawionym autokarem uczestnicy zostali przewiezieni na drugi brzeg Bzury. Tu, po zrewitalizowanych przez stowarzyszenie schronach przy ulicy Kątowej przewodnikiem był Dariusz Grochowski, zaś po pozostałych – przy ulicy Lubiejewskiej oprowadzali Artur Szymański i Piotr Chorążka. Rajd zakończył się pieczeniem kiełbasek w ognisku i poczęstunkiem grochówką

- relacjonuje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%