Zamknij

W obozie generała Szembeka. Muzeum zaprasza do parku Chopina

15:26, 25.08.2021 J.L Aktualizacja: 22:40, 29.08.2021
Skomentuj

W niedzielę w parku Chopina już po raz drugi obóz rozbije generał Piotr Szembek, którego postać jest szczególnie istotna dla dziejów niepodległościowych naszego kraju, również z punktu widzenia naszej małej ojczyzny. Dla upamiętnienia koncertu Fryderyka Chopina, jaki odbył się w obozie generała Szembeka Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza do udziału w ciekawym wydarzeniu.

Generał był dowódcą brygady w ramach 1. dywizji piechoty, która stacjonowała w Sochaczewie. Jako pierwszy zgłosił akces do udziału w powstaniu listopadowym, był weteranem wojen napoleońskich, przygotowywał oddziały do walki w powstaniu styczniowym. U nas Szembek jest znany głównie z zaproszenia, jakie skierował do Fryderyka Chopina.

- Generał Szembek przyjął jako jeden z ostatnich na terenie Królestwa Polskiego Fryderyka Chopina. To w Sochaczewie został odegrany jeden z ostatnich koncertów kompozytora tuż przed wybuchem powstania – mówi Michał Górny z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Generał Szembek miał słynną na całe Królestwo orkiestrę wojskową. Koncert Chopina odbył się właśnie przy udziale muzyków wojskowych.

Dla upamiętnienia niezwykłego koncertu i samej postaci generała Szembeka 29 sierpnia w parku Chopina przy ul. Traugutta odbędzie się piknik historyczny pod nazwą „W obozie generała Szembeka”.

- Chcemy pokazać zaangażowanie generała Szembeka we wszystkie działania niepodległościowe w XIX wieku. Oprócz Królestwa Polskiego i żołnierzy 1. dywizji pojawią się żołnierze Księstwa Warszawskiego, którzy zaprezentują musztrę odziani w kolorowe, charakterystyczne stroje z tamtego okresu. Nie zabraknie pokazu armatniego. Pokażemy także schyłkowy charakter powstań, czyli powstanie styczniowe, kiedy prawie 70-letni generał uzbrajał i przygotowywał partie powstańcze – mówi Michał Górny.

Sam Sochaczew w latach między 1815, a 1830 rokiem przechodził duże zmiany. Jak mówi dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński:

- Był to czas przebicia nowej przeprawy przez Bzurę. To najistotniejsza zmiana, czyli powstanie ulicy przelotowej, którą dziś znamy jako Warszawską, obok budowy ratusza, jaki na przestrzeni lat ubiegał przebudowom. Niemniej jednak budynek magistratu w rejonie klasztoru to materialny świadek tamtego koncertu.

Do obozu generała Szembeka będziemy mogli zajrzeć 29 sierpnia między 14.00, a 20.00. Całe wydarzenie odbędzie się w parku Chopina.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Leszek Leszek

2 3

A to Rozdżestwieński jeszcze nie we Wrocławiu w IPN? 09:48, 28.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%