Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna imienia II batalionu 18 pułku piechoty wydało przewodnik po miejscach pamięci związanych z Bitwą nad Bzurą we wrześniu 1939 roku. W tej publikacji czytelnicy znajdą informacje dotyczące cmentarzy, mogił wojennych, miejsc zbrodni oraz szpitali polowych, które znajdują się na terenie powiatu sochaczewskiego. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami, a z uwagi na fakt, że wiele mogił znajduje się na terenach leśnych, autorzy podali ich dokładne dane adresowe oraz koordynaty GPS, dzięki czemu każdy zainteresowany odwiedzeniem danego miejsca będzie mógł je zlokalizować. Dodatkowo do książki dołączona jest mapa powiatu sochaczewskiego, na którą zostały naniesione omawiane na jej stronach obiekty. Należy zaznaczyć, że projekt Bitwa i Pamięć – przewodnik i wystawa Miejsc Pamięci Bitwy nad Bzurą 1939 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak zaznacza Jakub Wojewoda ze Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna imienia II batalionu 18 pułku piechoty, nawet mieszkając w powiecie sochaczewskim, często nie zdajemy sobie sprawy, ile miejsc pamięci nas otacza:
- W książce opisaliśmy miejsca pamięci znajdujące się w gminach: Brochów, Młodzieszyn, Iłów, Nowa Sucha, Rybno, Teresin oraz na terenie miasta Sochaczew. Jedyna gmina w powiecie, gdzie nie ma tego typu obiektów związanych z Bitwą nad Bzurą to gmina Sochaczew.
Nie jest tajemnicą, że podobne miejsca były już wielokrotnie opisywane w różnych publikacjach, jednak do tej pory nie mieliśmy tak kompleksowego przewodnika. Dokładając do tego duże zainteresowanie mieszkańców historią regionu nie dziwi fakt, że nakład książki rozszedł się praktycznie w ciągu jednego dnia. Dzięki sprawnej dystrybucji prowadzonej z wykorzystaniem bibliotek publicznych bezpłatne egzemplarze trafiły do chętnych w każdej gminie powiatu.
Jakub Wojewoda wskazuje, że planowany jest dodruk:
- Realizacja projektu z wykorzystaniem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wyklucza zwiększenia nakładu i wydrukowania kolejnych egzemplarzy. Obecnie poszukujemy sponsora takiego rozwiązania. Z uwagi na udział w projekcie ministra książka przez dwa lata od pierwszego wydania nie może być sprzedawana, zatem obecnie nie mamy możliwości pokrycia kosztów dodruku przez sprzedaż.
Niezależnie od powyższego planu członkowie stowarzyszenia planują już udział w innych podobnych projektach, chcą między innymi wydać podobne przewodniki dla innych powiatów związanych z Bitwą nad Bzurą oraz zbiór biografii osób, które wrzesień 1939 roku związał z naszym powiatem.
Adam16:11, 14.12.2020
Jakubie czemu Ty nie jesteś Dyrektorem naszego Muzeum tylko...................szkoda gadać?
MKW14:38, 28.12.2020
"Jedyna gmina w powiecie, gdzie nie ma tego typu obiektów związanych z Bitwą nad Bzurą to gmina Sochaczew." - myli się kolega Jakub - wystarczy poczytać trochę portal bohaterowie1939.pl żeby nie pleść takich bzdur.
Seweryn19:17, 28.12.2020
A gdzie znajdują się groby żołnierzy w gminie Sochaczew?
MKW14:35, 08.01.2021
Mały Komentuj Wiedząc co piszesz a nie się kompromitujesz brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem. Miejsca pamiećia jak to napisano na bohaterach to nie tylko cmentarze. Gdybyś wiedziałbyś cokolwiek, to są na terenie gminy miejsca i po cmentarzach z 1939 r. Ale do tego trzeba więcej zajmować się badaniami a nie głupotami.
Ela 12:35, 29.12.2020
Adam w tym muzeum wogole nie ma dyrektora.
Ela - odpowiedz14:32, 08.01.2021
he he ból dupy masz czy zazdrościsz?
Tomek09:29, 06.01.2021
Czy to prawda że miasto likwiduje muzeum i przekazuje eksponaty do Gdańska? Ktoś coś?
Jakub14:31, 08.01.2021
Nie, nie likwiduje, raczej szuka nowych sposobów funkcjonowania i finanowania, jak to czyni od 6 lat.
16 6
I dzięki bogu że nie jest.