Od niedawna skansen Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie prezentuje nowy obiekt. To węglarka, wagon wytypowany do renowacji jeszcze w ubiegłym roku. Z pojazdem wiąże się kilka ciekawostek.
W ostatnich dniach skansen Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wzbogacił się o nowy eksponat, węglarka dwuosiowa W 664, drewniany wagon o konstrukcji stalowej, poddawany renowacji od końca ubiegłego roku. Wiążą się z nim pewne ciekawostki, o który opowiada Łukasz Popowski z muzeum.
- To bardzo ciekawy obiekt, wywodzący się z Cukrowni Mątwy, tam pracujący przed laty. To wagon o charakterze przemysłowym. Nazwa „węglarka” jest tutaj o tyle myląca, że pojazdem przewożono głównie buraki cukrowe, wysłodki. Warto podkreślić, że wagon jest jeszcze XIX-wieczny, powstał w 1895 roku. Od 1947 – 48 roku pracował dla Cukrowni Kruszwica, która przejęła Cukrownię Mątwy.
Łukasz Popowski zwraca uwagę na nietypową konstrukcję węglarki, która posiada w burtach odchylne klapy, które bardzo pomagały pozbyć się zawartości wagonu.
W planach muzeum jest lepsze wyeksponowanie węglarki razem z parowozem CK3 z Cukrowni Krusziwca, który też został niedawno poddany renowacji.
- Byłby to piękny skład, uwieczniony na zdjęciach archiwalnych, gdy tego typu wagony kursowały razem z parowozem.
fot. Krzysztof Chłystek
Grzegorz23:22, 13.06.2020
Kropka.....
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
1 0
W punkt?