Zamknij
REKLAMA

Węglarka: nowy eksponat Muzeum Kolei Wąskotorowej. Taka ciekawostka

15:05, 12.06.2020 | MF
Skomentuj
REKLAMA

Od niedawna skansen Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie prezentuje nowy obiekt. To węglarka, wagon wytypowany do renowacji jeszcze w ubiegłym roku. Z pojazdem wiąże się kilka ciekawostek.

W ostatnich dniach skansen Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wzbogacił się o nowy eksponat, węglarka dwuosiowa W 664, drewniany wagon o konstrukcji stalowej, poddawany renowacji od końca ubiegłego roku. Wiążą się z nim pewne ciekawostki, o który opowiada Łukasz Popowski z muzeum.

- To bardzo ciekawy obiekt, wywodzący się z Cukrowni Mątwy, tam pracujący przed laty. To wagon o charakterze przemysłowym. Nazwa „węglarka” jest tutaj o tyle myląca, że pojazdem przewożono głównie buraki cukrowe, wysłodki. Warto podkreślić, że wagon jest jeszcze XIX-wieczny, powstał w 1895 roku. Od 1947 – 48 roku pracował dla Cukrowni Kruszwica, która przejęła Cukrownię Mątwy.

Łukasz Popowski zwraca uwagę na nietypową konstrukcję węglarki, która posiada w burtach odchylne klapy, które bardzo pomagały pozbyć się zawartości wagonu.

W planach muzeum jest lepsze wyeksponowanie węglarki razem z parowozem CK3 z Cukrowni Krusziwca, który też został niedawno poddany renowacji.

- Byłby to piękny skład, uwieczniony na zdjęciach archiwalnych, gdy tego typu wagony kursowały razem z parowozem.

fot. Krzysztof Chłystek

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

GrzegorzGrzegorz

1 0

Kropka..... 23:22, 13.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Agnieszka.Agnieszka.

1 0

W punkt😜 11:30, 26.07.2020


0%