Zamknij

Wiosenne przebudzenie w Żelazowej Woli. Plan wydarzeń na marzec

11:22, 19.02.2020 NIFC Aktualizacja: 19:09, 19.02.2020
Skomentuj foto Małgorzata Kazur/NIFC foto Małgorzata Kazur/NIFC

W Parku-pomniku otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina można już zauważyć pierwsze oznaki wiosny – pąki na drzewach czy drobne kwiaty na trawnikach. Wiosenne przebudzenie dotyczy także działalności edukacyjnej i koncertowej, ponieważ w marcu odbędzie się kilka bardzo ciekawych wydarzeń dla dzieci i dorosłych, a muzyka Chopina rozbrzmiewać będzie nie tylko z parkowych głośników, ale i na żywo, a dodatkowo zostanie opatrzona fachowym komentarzem.

1 marca, w dniu, który Fryderyk Chopin podawał jako datę swoich urodzin, z Żelazowej Woli muzyka rozniesie się na całą Polskę. Tego dnia tradycyjnie odbędzie się koncert urodzinowy. Zagra zwycięzca pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Ritter, a transmisja tego koncertu będzie miała miejsce na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. Początek w samo południe. Tego dnia wszyscy odwiedzający Żelazową Wolę mogą wejść do parku za 1 zł. W związku z realizacją transmisji radiowej Dom Urodzenia będzie dostępny od godziny 14.00.

Edukacyjnie urodziny Fryderyka będziemy świętować 4 marca. Tego dnia odwiedzą nas uczniowie szkół powszechnych i muzycznych, aby wziąć udział w grze terenowej „Z Chopinem przez Polskę”, koncercie edukacyjnym „Twój mazurek (…) robi furorę tutaj…” i warsztacie dr. Tomasza Nowaka „Źródła muzyki. Muzyka źródeł”.

Mała Akademia Chopinowska i inne zajęcia dla dzieci

Już 8 marca rozpocznie się nowy sezon Małej Akademii Chopinowskiej i Klubu Przyrodnika oraz Najmłodszych Melomanów. To cykl ośmiu rodzinnych niedziel w Żelazowej Woli z programem edukacyjnym dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, którym towarzyszą rodzice. Wiosenna odsłona Małej Akademii Chopinowskiej odbywać się będzie pod hasłem „Dźwiękiem malowane”. Warsztaty będą nawiązywać do wystawy czasowej „Chopinowi Duda-Gracz”, która w maju zostanie otwarta w Żelazowej Woli. Zapoznamy się z przykładami muzyki ilustracyjnej, począwszy od słynnej „Wiosny” z „Czterech pór roku”Vivaldiego, poprzez działającą na muzyczną wyobraźnię podróż do Skandynawii, po obrazy zainspirowane twórczością Chopina. Zajęciom będą towarzyszyły piosenki związane z tematami warsztatów.

8 marca gościem specjalnym będzie skrzypaczka Agata Frysz, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fr. Chopina, a tematzajęć to „Wiosenne przebudzenie”. Słuchając „Wiosny” Vivaldiego dzieci dowiedzą się, jak w muzyce oddać sielski krajobraz, śpiew ptaków, deszcz i burzę. Omówiony zostanie koncert jako forma muzyczna.

Mali przyrodnicy będą szukać wiosny w parku. Sprawdzą, czy na pewno wszystkie zwierzęta zamieszkujące park śpią, czy ptaki przetrwały zimę w ukryciu i jak rośliny i zwierzęta funkcjonują w trudnych dla nich porach roku, jakimi są zima i przedwiośnie.

Drugą odsłonę obu cykli zaplanowano na 22 marca. Uczestnicy zajęć Małej Akademii wybiorą się na wieś z towarzyszeniem „VI Symfonii F-dur Pastoralnej” Ludwiga van Beethovena, w której kompozytor odmalował radość z powrotu do natury. Dzieci dowiedzą się, jakimi środkami muzycznymi kompozytor przedstawił płynącą wodę i burzę oraz będą wyszukiwać w utworze elementy tradycyjnej pieśni pasterskiej.

Podczas zajęć Klubu Przyrodnika uczestnicy prześledzą życie drzew pod hasłem „Małe nasionko a wielkie drzewo, czyli od żołędzia do dębu”. Jak zawsze będą wędrować po parku i przyglądać się omawianym zagadnieniom z bliska, wyposażeni w niezbędny sprzęt.

Najmłodszych (od kilku miesięcy do czwartego roku życia) wraz z rodzicami zapraszamy na zajęcia umuzykalniające „Najmłodsi Melomani”. Śpiewanki i rytmiczanki na podstawie metody prof. Eliasa E. Gordona, proste sylaby łatwe do powtórzenia przez dzieci, różna skala, metrum czy tempo utworów przygotują maluszki do odbioru muzyki w przyszłości. Wspólny taniec, śpiew i kołysanie to okazja do zawiązania szczególnej relacji między dzieckiem a rodzicami, których zapraszamy do czynnego uczestnictwa w zajęciach. Radosne muzykowanie uzupełnią barwne rekwizyty takie jak chusty, wstążki czy woreczki z grochem. Zajęcia te rozpoczynają się o 10.00 i 10.30.

Koszt uczestnictwa w Małej Akademii Chopinowskiej i Klubie Przyrodnika (łącznie) oraz w zajęciach gordonowskich to 15 zł jednorazowo, można też wykupić karnet na cztery zajęcia za 45 złotych.

Weekend za pół ceny

W dniach 21-22 marca Dom Urodzenia Fryderyka Chopina bierze udział w akcji „Polska – zobacz więcej. Weekend za pół ceny”. Tego dnia za wszystkie bilety, także na zajęcia edukacyjne, zapłacimy połowę. Szczególnie polecamy wyprawę do Żelazowej Woli 22 marca, bo o 13.00 odbędzie się spacer przyrodniczy po parku pod hasłem „Wiosna ach to ty!”. Wraz z przewodnikiem uczestnicy szukać będą oznak wiosny i wędrować po najciekawszych miejscach niezwykłego parku otaczającego chopinowską oficynę.

Muzeum Bez Barier

Wśród propozycji edukacyjnych na marzec jest też spotkanie z cyklu „Muzeum Bez Barier” przeznaczone dla osób niewidomych. W czasie koncertu edukacyjnego „Małe formy Chopina” słuchacze zapoznają się z miniaturami kompozytora, prześledzą jego zainteresowania muzyczne - od inspiracji ludowością poprzez mistrzów baroku i klasycyzmu, aż po kulturę salonową. Muzyka na żywo zostanie opatrzona komentarzem, a całość poprzedzona rozgrzewką słuchową. Po koncercie w sali kinowej zostanie odtworzona audiodeskrypcja wystawy stałej w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Na wydarzenie zapraszamy 11 marca.

Piano Day w Żelazowej Woli

Marzec zakończymy wydarzeniem obchodzonym na całym świecie już po raz szósty, czyli Piano Day. To święto fortepianu, instrumentu najbliższego Fryderykowi Chopinowi. W Żelazowej Woli z tej okazji odbędą się warsztaty dla dzieci „Czarno na białym” prezentujące mechanizm działania klawiszy i strun, uczestnicy wezmą też udział w zabawach rytmicznych i nauczą piosenki o fortepianie. Następnie zapraszamy na dwa koncerty edukacyjne. W Domu Urodzenia na instrumencie historycznym zagra prof. Maria Gabryś-Heyke, a na współczesnym fortepianie Zuzanna Całka. Koncerty edukacyjne będą okazją do muzycznej podróży w czasie. Porównamy możliwości wykonawcze i brzmieniowe fortepianów Erarda i Steinwaya. W jaki sposób ewolucja mechanizmu instrumentów inspirowała kompozytorów? To tylko jedno z pytań, na które słuchacze poznają odpowiedź. Piano Day zwieńczymy projekcją filmu „Fortepian Chopina”. Wstęp na wydarzenie kosztuje złotówkę, warto zarezerwować miejsce, ponieważ na warsztaty i koncerty obowiązuje limit uczestników.

A już 2 kwietnia rozpoczynamy sezon koncertowy w Żelazowej Woli. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.muzeum.nifc.pl.

(NIFC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(32)

FilipFilip

0 1

wszystko ok tylko ochroniarze tam pracujący -pewnie nie wszyscy to nie wiem za kogo sie tam mają są chamscy ,wulgarni, przeklinają przy odwiedzających szczególnie taka pani z panem ochroniarzem na całym muzeum jest zakaz palenia a oni palą, także dobry dają przykład, też coś zauważyliście ja byłem 2 razy i sie z tym chamstwem spotkałem a tu w tym roku 200 lecie . 15:18, 26.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

pawełpaweł

0 0

tak potwierdzam chamstwo i jeszcze raz chamstwo tam w tej ochronie jest.niewiem kto odpowiedzialny tam jest ale powinien te towarzystwo rozpedzić. ochrona bez kultury - no może nie wszyscy ale dwa razy sie trafiło. 20:33, 28.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gosiagosia

0 0

no co wy ochraniarze to sa tam porzadni wpuszcza pokieruja ale faktycznie spotkałam tam jednego co palił na terenie choć na całym terenie jest zakaz palenia ale ochraniarzom wszystko wolno jak widać.ciekawe co na to dyrekcja z Żelazowej Woli. no troszke wstyd chyba, 20:05, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

halina halina

1 0

też tam byłam 2 razy i hamstwo i nieuprzejmosc od tych ocroniarzy wywalic ich. 19:26, 02.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marekmarek

0 0

szczególnie jeden jest taki chamski! 10:41, 03.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SabinaSabina

0 0

Ten w okularach i petem w g...e przy wejściu. 23:51, 04.03.2020


edwardedward

0 1

nie przesadzajcie sa mili tez ,choc rzadko bo w wiekszosci to błazenada. 13:08, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Perła Perła

1 0

Ja w tym roku byłam już dwa razy i nie potwierdzam państwa spostrzeżeń, ochrona jest miła zawsze pokieruje. Jednym słowem jest git. 19:32, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzarekCzarek

1 0

Ja też nie zauważyłem niczego nagannego w zachowaniu ochroniarzy. Dzięki nim jest ład i porządek. 19:42, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janinajanina

0 0

a ja byłam pod koniec stycznia i faktycznie dostrzegłam jednego takiego w okularach ,palił papierosa a jak słysze tam nie wolno to jak go o coś zapytałam to chamsko mi odpowiedział i jeszcze z pogardą na mnie spojrzał,póżniej żałowałam ze sie w ogóle zapytałam, także może nie wszyscy ale tego jednego sobie przypominam, chyba ze już go nie ma? 20:03, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Perła Perła

0 0

Ostatnio jak byłam to zauważyłam że jeden z pan ochrony taki chudy w okularach, to palił papierosy elektroniczne przy wyjściu ale myślałam że tam można. 20:26, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrubyGruby

0 0

Co ty przecież to muzeum na pewno nie można ale ochraniarzom Pono wszystko wolno.jeszcze jakby przy ludziach tego nie robili. 21:38, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ala i AsAla i As

0 0

fffffffffffff 09:13, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TeresaTeresa

0 0

Tak potwierdzam te chamstwo byłam 26 na wejściu siedział marny cięć w okularach który palił elektryka i przyciągał się nie raczył nawet wstać może trochę kultury to muzeum . 17:12, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Maniek Maniek

0 0

Dobrze że ktoś porusza te temat tego pana z ochrony który wygląda na 50 lat a zero kultury osobistej . 17:16, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stasiekstasiek

0 0

dołącze sie do tematu bo mnie też kiedyś zbulwersował jeden ochroniarz dużo nie brakowało bym mu dał w morde ja z spokojnie z partnerką i dzieckiem a on do mnie po chamsku no jeszcze coś tam kurzył teraz to może i żałuje że go kultury nie nauczyłem.ale zaraz zaraz chyba oni tam mają swoich przełożonych czy to z firmy czy nawet ktoś z muzeum chyba powinien widzeć , chyba że nie chce widzieć.jesli chodzi o pracowników muzeum to są kompetentni i mili. 19:24, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stasiekstasiek

0 0

dołącze sie do tematu bo mnie też kiedyś zbulwersował jeden ochroniarz dużo nie brakowało bym mu dał w morde ja z spokojnie z partnerką i dzieckiem a on do mnie po chamsku no jeszcze coś tam kurzył teraz to może i żałuje że go kultury nie nauczyłem.ale zaraz zaraz chyba oni tam mają swoich przełożonych czy to z firmy czy nawet ktoś z muzeum chyba powinien widzeć , chyba że nie chce widzieć.jesli chodzi o pracowników muzeum to są kompetentni i mili. 19:30, 04.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PiotrPiotr

0 0

A jesteś pedagogiem że taki chętny do uczenia też nieraz tam bywam i widzę jak się zachowują zwiedzający a palić na parku można cięcie tak mówią bo muszą trochę obiektywizmu ludzie 15:16, 05.03.2020


Ilona PIlona P

0 0

Ten chudy cięć w okularach to faktycznie nie miły pali przy gościach jak by nie wiem kim był .Widocznie taki czopek włazi komuś z przełożonych w dup..skoro tam jeszcze pracuje. 21:27, 04.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dębiński Dębiński

0 0

Potwierdzam nie dość że pali elektryka na wejściu, zwraca uwagę innym że tu się nie pali jest chamski i ordynarny a wygląd by się zgadzał chudy w przyciemnianych okularach ok 50 tło. 21:42, 04.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dębiński Dębiński

0 0

Ok 50 tki. 21:44, 04.03.2020


PiotrPiotr

1 0

Dobrze że nie pali głupa jak wy buractwo poszło do muzeum i rżnie szlachtę 15:44, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

1 0

To chyba normalne że glina jedzie szybko i nikt go nie udupi Wy też gdzieś robicie i macie układy a jak nie to jesteście niedojdy ale w czepianie się to większość jest mistrzami a jeśli chodzi tam o palenie to w parku nie wolno palić ognisk i to wszystko 15:51, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlekOlek

0 0

do Piotra ....a ty to nie jesteś pracownikiem tego muzeum albo ochraniarzem? tak sie obstajesz za palącymi i cieciami gosciu. jest na to art.w obiektach uzytecznosci publicznej i terenach muzealnych jest palenie zabronione chyba że są do tego celu miejsca wyznaczone gosciu,jak tego nie znasz to sie doucz! 19:54, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olekolek

0 0

a jeszcze jedno doczytałem że możesz miec tam jakieś układy, prawda to?o ile jestes pracownikiem. 19:56, 05.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PiotrPiotr

0 0

Od paragrafów jest mecenas a douczania pedagog 20:53, 05.03.2020


PiotrPiotr

0 0

Tak mam układy z Chopinem 20:56, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

0 0

Od artykułów jest mecenas a nauki pedagog poza tym "TY"zwracając się do kogoś pisze się z dużej litery gosciu 20:59, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlekOlek

0 0

Uderz w stół a nożyce sie odezwą,jak widzisz nie trzeba być mecenasem jak to Ty nazywasz wystarczy miec wiedze i sie nią dobrze posłużyć, za pedagoga dziękuje , a jeżeli zwrot z małej liery Cie uraził to bardzo przepraszam.a co do tych znajomości to Chopin dawno nie żyje . to jak to jest? 22:04, 05.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PiotrPiotr

0 0

To jest tak zwana przenośnia bo zaraz się okaże że mam kontakt z duchami a jego muzykę nazywa się nieśmiertelną 22:14, 05.03.2020


PiotrPiotr

0 0

Rozumując w ten sposób to jak to jest z gadającymi nożycami ? 22:17, 05.03.2020


PiotrPiotr

0 0

A co do wiedzy to jeszcze jest potrzebna inteligencja i wtedy możemy sobie spokojnie pogadać. Wybór należy do Ciebie.Nara 22:21, 05.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%