Orkan Mistrz, Mistrz! Obronili prowadzenie w osłabieniu

16:14, 01.06.2024 B.S. Aktualizacja: 08:44, 06.06.2024

Orlen Orkan Sochaczew został w Dzień Dziecka Drużynowym Mistrzem Polski w rugby XV sezonu 2023/2024! Po trudnym i zaciętym meczu gospodarze zagryźli zęby i w 14 obronili wywalczone prowadzenie, choć to Ogniwo napierało w końcówce meczu z całych sił. Podopieczni Macieja Brażuka wygrali 22:18, gotując zgromadzonej publiczności emocjonujące widowisko na Dni Sochaczewa. Wielki Orkan, wielki trener Maciej Brażuk! O wadze finału niech najlepiej świadczą łzy szczęścia, które pojawiły się na policzkach naszych rugbistów.

[FOTORELACJA]14120[/FOTORELACJA]

Orlen Orkan Sochaczew został drugi raz w swojej 53-letniej historii Mistrzem Polski. Niesamowita energia trenera Macieja Brażuka, sztabu szkoleniowego, jak i zaangażowanie całej sochaczewskiej rodziny rugby sprawiły, że nasi rycerze wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności i przetrwali napory rywali z Sopotu.

Wagę sobotniego meczu czuć było w powietrzu. Wielki finał Ekstraligi rządzi się swoimi prawami, dlatego od początku można było spodziewać się raczej szybkich szachów, niż spektakularnych wymian w stylu "cios za cios". Po uroczystym odśpiewaniu hymnu zawodnicy przystąpili do gry.

Pierwsze punkty na korzyść Orkana padły po 20 minutach gry. Świetnie akcję rozpoczął Przemek Dobijański, który podał w prawo do wbiegającego kapitana Dawida Plichty. Ten upadając zdążył jeszcze efektownie odegrać za plecami do Mateusza Pawłowskiego, autora przyłożenia. Ręce same składały się do oklasków. Ogniwo atakowało kontrami i długie minuty spędzało na połowie Orkana, na szczęście nasi rugbiści nie popełniali błędów. W 33 minucie goście zbliżyli się na 5:3, na szczęście Michał Kępa pozwolił uciec na bezpieczną przewagę. Ostatecznie do przerwy Orkan prowadził 12:6.

W drugiej części gry wielką rolę odegrali zmiennicy, którzy wytrzymali presję. Orkan kończył na dodatek mecz w niepełnym składzie. Gdy tylko Orkan uciekł do 17 punktów, Ogniwo ruszyło w pogoń. Tę nieustępliwość drużyny z Sopotu było doskonale widać w każdej upływającej minucie drugiej połowy. Gdy przyłożeniem popisał się Pieter Steenkamp, goście natychmiast podchodzili wyżej, kopali na słupy i robili wszystko, by różnica punktowa nie była duża. Orkan wpadł w tarapaty, a boisko na 10 minut opuścił Kacper Wróbel. Ogniwo wykorzystało grę w przewadze i zdobyło przyłożenie bez podwyższenia. Na 5 minut przed końcem goście znowu podkręcili tempo i zbliżyli się do osłabionego Orkana na 6 punktów. Szeregi gospodarzy opuścił Kacper Wróbel, którego sędzia ukarał druga żółtą kartką za zbicie piłki do przodu. Po celnym podwyższeniu kibice na tablicy zobaczyli 22:18 i Michała Polakowskiego schodzącego przy wsparciu ekipy medycznej. Rugbiści Ogniwa podchodzili bliżej, walczyli w młynie i rzucali piłkę z autu. Każdym atakiem obijali szczelną gardę Orkana, który nieugięty bronił prowadzenia. Sędzia na szczęście nie kazał zawodnikom długo czekać na końcowy gwizdek i po 3 minutach zakończył finałowe spotkanie.

- To są łzy szczęścia! Mamy Mistrzostwo wywalczone w naszym domu, w Sochaczewie -

- mówi rozczulony i piekielnie zmęczony Adrian Pętlak.

- Wygraliśmy Mistrzostwo Polski, nasze ukochane, upragnione i właśnie tu, u nas -

- dodaje łamiącym się głosem Michał Gadomski.

Orkan Mistrz, Mistrz! Fenomenalna seria Macieja Brażuka i Tomasza Malesy

Złoto wywalczone w Sochaczewie z Ogniwem to czwarty medal w ostatnich czterech latach wywalczony przez naszą ekipę. Do złota sprzed 2 lat Orlen Orkan dorzucił najcenniejszy medal tego sezonu, a także 2 brązowe. Chwilo trwaj. Łzy szczęścia na policzkach rugbistów zdradzały więcej niż tysiąc słów. Nie chodziło tylko o jeden mecz, ale o zwieńczenie zwycięstwem całego sezonu, godzin ciężkiej pracy, rodzinnych wyrzeczeń, braterskiego wsparcia niemal przez cały czas. Dziś sochaczewska sportowa brać może być dumna z drużyny Orkana, która wspięła się na wyżyny umiejętności i wygrała, a przede wszystkim ramię w ramię cierpiała i przetrwała. Orlen Orkan Sochaczew z sezonu 2023/2024 to jedna z najsilniejszych polskich rugbowych ekip w historii dyscypliny. Zawodnicy Macieja Brażuka wygrali z Ogniwem 22:18 konsekwencją i charakterem.

- Za kilka lat nikt nas nie będzie sądził za jakość tego trudnego, rwanego meczu, meczu młynów i stałych fragmentów gry. Nikt tego nie będzie pamiętał. Orkan jest Mistrzem Polski tego sezonu i tylko to się liczy. Tym się zapisaliśmy w historii. Było ciężko -

- mówił zaraz po meczu uśmiechnięty Maciej Brażuk, trener mistrzowskiej ekipy.