Ten wpis czynimy na prośbę mieszkańców. Zamieszczamy też ich zdjęcia, potwierdzone naszą osobistą weryfikacją sytuacji na cmentarzu parafialnym w Trojanowie. Naprawdę, mogłoby to wyglądać lepiej.
[FOTORELACJA]15497[/FOTORELACJA]
- Tak być nie może. Śmieci wysypują się na główną aleję, mam tu swoich bliskich i nie mogę na to patrzeć –
- mówi nam zbulwersowana mieszkanka. I podsyła zdjęcia widoku cmentarza parafialnego w Trojanowie w okresie Świąt Wielkanocnych.
- Wiem oczywiście, że ludzie też są okropni, śmiecą nad miarę, wyrzucają gdzie się da, ale byłam przekonana, że po świętach ta góra zniknie. Tymczasem przyjechała firma, zabrała śmieci z kontenera, po czym ten już pusty wylądował na górze pozostałych śmieci –
- dodaje mieszkanka, podsyłając zdjęcia z poświątecznej środy.
Zakładamy, że problem jest złożony.
Z jednej strony strasznie lubimy wyrzucać i kupować, kupujemy coraz więcej i zdecydowanie w nadmiarze, a góra śmieci rośnie. Dotyczy to nie tylko cmentarzy, bez wątpienia jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, które trudno powstrzymać od zakupów.
Z drugiej strony, wiadomo, Święta Wielkanocne idą w parze ze świątecznymi porządkami, również na grobach, bożonarodzeniowe ozdoby ustępują miejsca pierwszym kwiatom i kolorowym wieńcom. Raczej proboszczowie parafii, tak jak zarządcy cmentarzy komunalnych, powinni się z tym liczyć.
Jest też trzecia strona: koszty. Płatności za wywóz cmentarnych odpadów na pewno znacznie obciążają parafialne budżety, ale jakoś większość z nich sobie radzi.
Zapytaliśmy dyrektora sochaczewskiego oddziału firmy Remondis Marcina Borka, na jakich zasadach współpracuje z parafią. Jak nam powiedział, wiąże go z nią ogólna umowa „na obsługę kontenera i na zgłoszenie”. Innymi słowy, parafia zgłasza, czyli zleca firmie opróżnienie kontenera i ta to czyni. W czym zatem tkwi problem w tym przypadku? Ano w częstotliwości zgłoszeń. Dodajmy, że na życzenie zleceniodawcy firma może też podstawić więcej kontenerów. Koszt opróżnienia jednego z nich to rząd kilkuset złotych.
Jedno jest pewne, na cmentarzu parafialnym w Trojanowie sprzątanie nie działa jak należy i trzeba by zrobić więcej niż do tej pory, by miejsce przedstawiało się – chociażby z szacunku do zmarłych i ich bliskich – po prostu godnie.
Jan15:53, 25.04.2025
Wina leży definitywnie po stronie tego kto zarżądza cmentarzem,firma która wywozi nie ponosi żadnej winy że smieci zalegaja wkoło kontenera,nie wiem grabarz czy tam kto jest od cmentarza powinien zgłaszac potrzebe wywozu do firmy która opróżnia kontenery i było by po problemie.
Zenek 17:52, 25.04.2025
Proboszcz będzie zbierał na drogi kontener po niedzielnej mszy.
Piotrek i Cytrynka 18:53, 25.04.2025
...tak wygląda apartament Kuby, jego nowoczesna aranżacja i układ wnętrz...większość materiałów przywiózł mu Łobełcik łowełem.....
Piotrek i Cytrynka 18:54, 25.04.2025
Tak wyglądają apartamenty u Kuby....ma chłopak gust i pomysł na aranżacje swojego lokalu ...ciągle zbiera i zbiera i w końcu został doceniony.... większość materiałów przywiózł mu Łobełcik łowełem....
Łukasz20:05, 25.04.2025
Wina w tym konkretnym przypadku leżt tylko i wyłączenie po stronie parafii. Kontener się zapełnił aż się usypywało i ludzie kłądli obok. Remondis wymienił pełny kontener na pusty, ale ładowanie śmieci spoza kontenera nie jest w ich gestii. Kościelny nie ruszył zadka, nie załadował śmieci i było jak było.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 4
Nie tylko zarządca jest temu winien, to ludzie rzucają obok kontenera,który stoi pusty, bo trudno im podnieść ręce do góry żeby wrzucić