Zamknij

Nowe skrzydło w SP 2 w Błoniu: inwestycja za 20 mln zakończona

20:52, 07.11.2024 Aktualizacja: 10:18, 12.11.2024
Skomentuj

Ależ to była radość. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Błoniu doczekała się nowego skrzydła, w którym znalazła się hala sportowa, ale nie tylko. W czwartek 7 listopada odbyło się symboliczne przekazanie obiektu do użytku.

[FOTORELACJA]14877[/FOTORELACJA]

Nowe skrzydło SP 2 w Błoniu miało kosztować 5 mln, a kosztowało ponad 20 mln zł. Powodem były z jednej strony rosnące koszty budowy, a z drugiej dodatkowe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni.

- Rzeczywiście ten skok cenowy budził wątpliwości radnych, ale dziękuję, że udało się was, kochani, przekonać. Jaki jest efekt, każdy dziś widzi. Budowa trwała dwa lata, więc sprawnie to poszło i dziś mamy obiekt, którego kubatura to 12 tys. metrów sześciennych, ponad 2 100 metrów powierzchni użytkowej. To cztery pełnowymiarowe sale lekcyjne, sala do arteterapii, sala projekcyjna, nowoczesna sala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do siatkówki i koszykówki oraz boiskiem treningowym do piłki ręcznej - wymieniał burmistrz Zenon Reszka.

Sala może być podzielona na 3 części i użytkowana równolegle przez 3 grupy sportowe. Posiada też trybuny i składaną scenę oraz nagłośnienie. Do tego infrastruktura towarzysząca - m.in. szatnie, magazyn sprzętu sportowego, zaplecze sanitarny.

W dobudowanym skrzydle znalazło się też pomieszczenie administracyjne, techniczne i socjalne dla pracowników, a także gabinet dyrektora. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma też szereg technologicznych ciekawostek.

- Na dachu zaprojektowano zielony taras, który będzie retencjonował wodę oraz ograniczał nagrzewanie budynku. Jest także wykonany zbiornik podziemny, gromadzący wodę opadową w budynku. Instalacje wentylacyjne zaopatrzone są w odzysk energii, a także na dachu zamontowano instalacje fotowoltaiczną -

-wyjaśniał burmistrz.

Zadanie zrealizowała firma ARQ. W realizacji inwestycji pomogło dofinansowanie z samorządu województwa mazowieckiego w kwocie 4 mln zł w ramach instrumentu zadań ważnych dla równomiernego rozwoju Mazowsza.

-  Bardzo się cieszymy, że możemy właśnie w imię solidarności, w imię pomocniczości wspierać tego typu inwestycje. Ta szkoła była już nadgryziona zębem czasu, wymagała tego remontu i rozbudowy. To się stało faktem, a dzięki temu mamy też przepiękny, fantastyczny obiekt sportowy: hale pełnowymiarową, z możliwością uprawiania różnych sportów, nawet z małą widownią, no i mamy ten część dydaktyczną. Bardzo się cieszę, że samorząd województwa mógł tutaj pomóc -

- mówił marszałek Adam Struzik.

Głos zabrała także dyrektor szkoły, Aldona Cyranowicz:

- Wszyscy, cała społeczność szkolna, cieszymy się ogromnie. Dwa lata budowy były trudne, ale warto było, bo w tym momencie mamy piękną salę gimnastyczną, nowe sale lekcyjne, sale terapeutyczne, piękną klatkę schodową. Przedtem mieliśmy do dyspozycji małą salę gimnastyczną, zbudowaną w latach 60. Stan tej sali z roku na rok się pogarszał, do tego stopnia, że w pewnym momencie zapadła się nam podłoga i tak naprawdę jej eksploatacja to już była najzwyczajniej w świecie niebezpieczna.  

Podczas otwarcia nowego obiektu padło wiele słów wdzięczności, przygotowano upominki dla osób, które przyczyniły się do realizacji inwestycji. Szczególny, bo symboliczny podarunek otrzymał marszałek Adam Struzik z rąk burmistrza Zenona Reszki. Włodarz miasta po odczytaniu fragmentu Baltazara Gąbki, w którym pojawił się zegarek marki Błonie, przekazał marszałkowi właśnie zegarek, żartując przy tym:

- Produkcja zegarków Błonie została niedawno wznowiona, są one dobrej jakości. Ten ma jeszcze tę zaletę, że nie trzeba go uwzględniać w oświadczeniu majątkowym. To w ramach naszej ogromnej wdzięczności -

- mówił burmistrz.

Po przemówieniach przyszedł czas na poświęcenie obiektu i przecięcie wstęgi, a następnie na występy artystyczne uczniów szkoły i trzeba przyznać, że te wywarły na obecnych ogromne wrażenie z uwagi na elementy akrobatyki w nich zawarte, ale też ze względu na przemyślaną formę, dzięki której zaprezentować mogli się zarówno najmłodsi uczniowie, jak i ci starsi. Ci, którzy lepiej czują się w tańcu czy gimnastyce, ale też ci, którzy wolą śpiewać.

Uroczystość przyciągnęła wielu znamienitych gości. Wśród nich - minister Bożenę Żelazowską, czlonkinię zarządu samorządu województwa mazowieckiego Annę Brzezińską, starostę powiatu warszawskiego zachodniego Romualda Reszkę, burmistrza Grodziska Mazowieckiego Grzegorza Benedykcińskiego i wielu innych.

 

(JL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Mirek Mirek

0 0

Reszka umie robić długi.

23:27, 07.11.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%