W gminie Iłów odbyły się w czasie weekendu dwa wydarzenia w świątecznym klimacie. Zorganizowano tu Orszak Trzech Króli, a także koncert kolęd.
[FOTORELACJA]13370[/FOTORELACJA]
Już od trzech lat na terenie parafii Iłów organizowany jest Orszak Trzech Króli. Trasa Orszaku corocznie wiedzie wioską Stegna Stara do posesji Państwa Gasików, gdzie od wielu lat jej właściciele budują okazałą, niezwykle urokliwą szopkę. Tak było i w roku bieżącym. Orszak, na czele którego byli trzej biblijni królowie, pastuszek oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Tempczyk, wyruszył o godzinie 18.00 i w wieczornej scenerii dotarł do szopki. Tutaj Trzej Królowie pokłonili się Nowonarodzonemu, umieszczonemu symbolicznie w żłóbku na sianie, następnie wysłuchano fragmentu ewangelii, opisującej wędrówkę mędrców do Betlejem.
Tegoroczny Orszak zgromadził wielu uczestników, wśród których były również dzieci. Główny organizator, którym jest corocznie Pan Sławomir Ambroziak podziękował wszystkim za przybycie, w tym eskortującym strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Iłowa oraz kierownikowi Posterunku Policji w Iłowie za zabezpieczenie trasy przemarszu. Ponadto podkreślił ważność tradycji, będącej wyrazem tożsamości narodu.
Do tego w kościele w Iłowie po mszy świętej o godzinie 12.00 odbył się koncert kolęd i pastorałek.
Parafianie oraz goście mieli możliwość posłuchać, jak brzmią kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu ludowego Grzybowianki i Grzybowiacy. Zespół ten już od 36 lat występuje przed publicznością zarówno swojej gminy Słubice, jak i na festiwalach, festynach, dożynkach. W swoim repertuarze muzycy mają również kolędy i pastorałki. W skład siedemnastoosobowego zespołu wchodzi m.in. dwóch akordeonistów i perkusista. Grupa wykonała z dużą ekspresją znane i mniej znane utwory. Należy podkreślić, iż Grzybowiacy występują w tradycyjnych, łowickich strojach, co czyni ich występy atrakcyjniejszymi.
Występ został nagrodzony gromkimi brawami.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
1 0
Nastała moda w gminach na celebracje tej legendy o trzech królach.o trzech mędrcach ze wschodu...tradycje w narodzie to rzecz święta...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz