Fabryka zmieniła wieś Chodaków w miasto, przez kilka dekad zapewniała kształcenie zawodowe, pracę, rozrywkę i wypoczynek, a w połowie lat 70 odpowiadała za 1/3 krajowej produkcji włókien sztucznych. W grudniu minie 95 lat od uruchomienia Chemitexu i zdaniem burmistrza Piotra Osieckiego warto tę rocznicę odpowiednio uczcić.
Od ponad siedmiu dekad w Chodakowie, tuż przy pasażu Duplickiego, stoi niewielki pomnik. W 1952 roku umieszczono na nim tablicę ze słowami: „W 1946 roku pod Sokołowem zostali zamordowani przez faszystowską bandę robotnicy naszej fabryki, członkowie Polskiej Partii Robotniczej – Stanisław Domański, Karol Pabianek, Zygmunt Kawiński, Tadeusz Fortuna, Antoni Kaczmarek, Józef Sztochaj, Jerzy Majcherek, Julian Chojnicki. Wieczna chwała bojownikom poległym w walce o utrwalanie władzy ludowej w Polsce. W 10 rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej 1942-1952”.
Wojewoda Mazowiecki wszczął w sprawie pomnika postępowanie i wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię, czy treść inskrypcji nie wchodzi w kolizję z zapisami ustawy o propagowaniu komunizmu. IPN ustalił, że ofiary rzekomej faszystowskiej bandy to faktycznie działacze komunistycznej PPR, wszyscy posiadający legitymacje Urzędu Bezpieczeństwa, oddelegowani do pracy przy fałszowaniu zbliżających się wyborów. Mężczyźni zostali zatrzymani w drodze do Sokołowa przez antykomunistyczne podziemie (szwadron Waleriana Nowackiego „Bartosza”) a zginęli podczas próby ucieczki, gdy szwadron został zaatakowany przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, formację powołaną m.in. do walki z polskim podziemiem. W związku z tym wojewoda nakazał ratuszowi usunięcie tablicy.
Zdaniem burmistrza sam pomnik warto jednak zachować. Jak podkreśla Piotr Osiecki, przez ponad siedem dekad wpisał się w otoczenie, stał się nieodłącznym elementem chodakowskiego krajobrazu.
- Budowa fabryki ruszyła w 1927 i nie bez przyczyny już cztery dekady później dawna wieś Chodaków otrzymała prawa miejskie. W szczytowym okresie Chemitex zatrudniał ponad 4 tysiące osób, prowadził klub sportowy, dom kultury, przychodnię, zapewniał mieszkania, wczasy, wysyłał dzieci na kolonie, kształcił młodzież. Wielu mieszkańców z sentymentem wspomina czasy świetności tej firmy, bo to ich życie, młodość, wiele żywych do dziś, ciepłych wspomnień. Ale fabryka sztucznego jedwabiu to też gospodarczy rozkwit ziemi sochaczewskiej. Zawdzięczamy jej rozwój budownictwa mieszkaniowego, transportu publicznego i wielu innych branż lokalnej gospodarki. W tym roku mija 95 lat od uruchomienia produkcji. To doskonała okazja, by oddać hołd budowniczym oraz pracownikom tej fabryki. Zleciłem już przeprowadzenie renowacji pomnika. Treści niezgodne z prawdą historyczną zastąpimy nową tablicą z wyrazami uznania dla ludzi, którzy budowali pomyślną przyszłość Chodakowa
– mówi Piotr Osiecki.
- Pomnik będzie odnowiony, prowadzące do tej konstrukcji asfaltowe alejki wyłożymy kostką, zadbamy o otoczenie, zieleń, przebudowany obelisk bardziej wyeksponujemy. Tablica z 1952 roku zostanie zdemontowana a na jej miejsce umieszczona nowa, poświęcona budowniczym i wszystkim pracownikom zakładu –
- mówi sekretarz miasta, Joanna Niewiadomska-Kocik.
Obok głównego pomnika, na niskim cokole, znajduje się jeszcze jedna tablica odsłonięta we wrześniu 1988 roku, w 60. rocznicę istnienia ChZWCh Chemitex. Załoga fabryki oddała nią hołd 21 żołnierzom września i ruchu oporu poległym w walce z okupantem w latach 1939-1945. Tablica wymaga odświeżenia i oczyszczenia, ale z pewnością nie zniknie z tego miejsca.
daw
Mok13:14, 21.09.2023
48 lat temu kompania honorowa w której brałem udział....oddała SALWĘ HONOROWA...ZA LUDZI KTÓRZY TU UTRACILI ŻYCIE....tak było i minęło.
ciekawy13:23, 21.09.2023
A magister historyk Małecki co na to ?
konkret15:13, 21.09.2023
Lepszy Małecki niż Kierwiński z parti co programu nie ma i zbiera do szeregu co raz większych oszołomów i wariatów. Małecki mase spraw i rzeczy zrobił dla rozwoju naszego regionu. Przynajmniej PiS jest przewidywalny a PO i inne przybudówki to oszaleli z nienawiści ludzie. Jakim trzeba być desperatem, żeby zaufać w ciemno w Tuska? Mało razy ludzi wykiwał i okłamał?
ggggggggggggg15:15, 21.09.2023
jak jesteś ciekawy to głosuj na TUSKA, skończy się 800 plus, wyprawki, darmowe leki, kwota wolna od podatku zmaleje a nie wzrośnie. Podniesione zostaną podatki, bo trzeba będzie kase wywalać na migrantów
do konkret16:22, 21.09.2023
Konkret....napisz co konkretnie zrobił ow Mialecki ..tylko konkretnie napisz i nie konfabuluje ..Kierwinski jak będzie miał dostęp do kasy to ez będzie wynosił...i takie niebieskie kartoniki dostarczał....konkretnie co zrobił twój idol dla miasta...tylko..konkretnie!!! WANiA...?
kler14:16, 21.09.2023
A co z pomnikiem na cmentarzu przy ul. Traugutta,tam stoi straszak ruski ,może przy okazji i ten skasować .
Edek15:34, 21.09.2023
To teren parafii nie miasta więc tylko ksiądz może zdecydować
Do kler 16:16, 21.09.2023
Ja mam trzy ruskie zegarki...powiedz lub napisz kler co z nimi teraz robić..bardzo dobrze chodzą...mam ruski samowar...znaczki pocztowe bardzo stare z Rosji..a i język rosyjski znam obok niemieckiego i francuskiego ???
Mok16:57, 21.09.2023
A cóż szkodzi zostawić te już istniejąca tablice ...PRAWDA HISTORYCZNA.....??powiadacie. ??Takie były czasy....ciężkie czasy ..mówił ruski żołnierz ściągając z wieży stary zegar.
Nike19:03, 21.09.2023
Historię ludzi z tego pomnika znam z opowiadań mojego śp ojca Znał wszystkich tych robotników wysłanych na kresy walczyć z podziemiem.To nie byli jacyś działacze komunistyczni, im obiecali pieniądze,a oni ich nie mieli Jeden z nich chciał się oźenić a nie miał nawet na ubranie.Wrócili jako miazga ludzkich ciał,po prostu posiekani jak rąbanka.
Kasia 21:49, 21.09.2023
To chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie.Panie burmistrzu.Kiedy Pan zajmie się nadmiernym poborem wody z ujęć z gminy Brochów.To też relikt przeszłości.Zainteresowani pamiętają dlaczego te ujęcia powstały. Należy naprawić szkody . Wszyscy żyjemy na jednej planecie.
Historyk23:11, 21.09.2023
PiSzą historię od nowa. Koszmaru ciąg dalszy.
mixer07:51, 22.09.2023
rok 2029-zaczęto usuwanie nazw rond , placów, i ulic, patrona- Lecha i Marii K.
Do nistoryk08:58, 22.09.2023
To PISanie przypomina .prostowanie ogona psu...PISarczyki robią akcje a akcja rowna się reakcji..
PISLANDCZYK16:08, 22.09.2023
TYLKO ŚWINIE
SIEDZĄ W KINIE
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Pamiętam jak przyjechała Kompania Reprezentacyjna Jednostki Wojskowej z Bielic, było w niej kilku chłopaków z Sochaczewa a nawet jeden z Chodakowa. Wyjątkowe uroczystości, sztandar jednostki,salwa honorowa.
0 0
Nigdy wcześniej ani później nie byłem przy tej tablicy...nawet nie wiem co tam stoi napisane...nie interesowałem się .?