W piątek 9 czerwca oficjalnie został zainagurowane Dni Sochaczewa 2023. W tym roku w programie pojawiło się kilka nowości. Jedną z nich było wciągnięcie flagi na maszt zlokalizowany na wzgórzu zamkowym. Flaga powiewa również na maszcie na placu Kościuszki. Odbyło się również otwarcie wystawy „Narodziny chodakowskiego przemysłu” i dwa spotkania autorskie w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
[FOTORELACJA]12583[/FOTORELACJA]
Tegoroczne Dni Sochaczewa zostały dziś oficjalne zainaugurowane wciągnięciem flagi miasta na nowy maszt, który znalazł się na wzgórzu zamkowym. Jak zauważa burmistrz Piotr Osiecki, była to piękna i symboliczna uroczystość, w której uczestniczyli sochaczewscy samorządowcy, a także goście z Gródka, czyli naszego miasta partnerskiego na Ukrainie.
- Po raz pierwszy spotykamy się na wzgórzu zamkowym, żeby wciągnąć flagę na maszt. Dla mnie to jest taka duża symbolika. To jest potwierdzenie posiadania niejako przez naszą wspólnotę tego wspaniałego miejsca, gdzie się zaczęła historia naszej wspólnoty. Już powiewa flaga na wzgórzu zamkowym i w ten symboliczny sposób zainaugurowaliśmy Dni Sochaczewa 2023. Przed nami wspaniałe wydarzenia. Pogoda zamówiona. Zapraszam wszystkich chętnych, amfiteatr czeka. Będą też różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące, sportowe, kulturalne, muzyczne, społeczno-rekreacyjne. Także dla każdego coś miłego. Wspaniały weekend nas czeka. Zapraszam wszystkich serdecznie.
- dodaje burmistrz Piotr osiecki.
Następnie dalsza część uroczystości przeniosła się na plac Kościuszki, gdzie również w asyście harcerzy na maszt została wciągnięta flaga. Zainaugurowana została również plenerowa wystawa planszowa, zawierająca zbiór unikatowych zdjęć dokumentujących budowę Fabryki Przędzy i Tkanin Sztucznych Chodaków, która przed wybuchem II Wojny Światowej zatrudniała ponad 2000 osób. Następnie odbyło się otwarcie szlaku historycznego. Przygotowano dwanaście tablic informacyjnych, które staną w najważniejszych punktach miasta, przypominając o jego przeszłości. Tablice znajdą się między innymi przed Muzeum Ziemi na terenie parku im. Fryderyka Chopina, placu Obrońców Sochaczewa i przy cmentarzu żydowskim.
Kolejnym punktem programu było spotkanie autorskie z Jolantą Śmielak–Sosnowską, autorką książka „Lubię rozmawiać cz. II” i z Andrzejem Novak-Zemplińskim autorem albumu „Życie wokół koni”.
- Pierwsza część „Lubię rozmawiać” ukazała się cztery lata temu również podczas Dni Sochaczewa i stanowiła przegląd najważniejszych tekstów, jakie autorka zamieściła na łamach „Ziemi Sochaczewskiej”, z którą jest związana od ponad 25 lat. Część druga to kolejne rozmowy poświęcone m.in. historii zacnych rodów, początkom muzeum ziemi sochaczewskiej, ale też przyszłości, jak choćby rozmowa z Olkiem Warchałowskim, który po studiach w Oxfordzie rozpoczął pracę w ekipie McLarena i spełnia młodzieńcze fascynacje jako projektant modelu szybkiego auta dla jednego z najsłynniejszych teamów Formuły 1
- wyjaśnia Jolanta Smielak – Sosnowska.
3 0
Kto sika z entuzjazmu proszę dać znać ?
2 0
Patrząc na te zdjęcia..widac wyraźnie ze coraz mniej ludzi dmucha na ten sztandar...żeby trochę łopotał..bo nie ma wiatru.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz