Zamknij

Nowe czarne punkty wodne na Mazowszu, dwa w Sochaczewie

12:26, 02.06.2023 KWP Radom/Red. Aktualizacja: 11:08, 05.06.2023
Skomentuj KWP Radom KWP Radom

Samorząd Mazowsza wraz z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu prowadzą akcję oznaczania niebezpiecznych kąpielisk tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku na tę listę trafiło kolejnych pięć, tym samym na terenie garnizonu mazowieckiego w 2023 roku ustawionych będzie 88 tablic "Czarny punkt wodny". Za nami konferencja prasowa na ten temat.

W ramach corocznych przygotowań do sezonu wypoczynkowego mazowiecka Policja realizuje szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest oznaczanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi: „Czarny punkt wodny”. 

Policja deleguje w miejsca oznaczone tymi tablicami funkcjonariuszy na co dzień pełniących służbę w wydziałach prewencji komend miejskich i powiatowych. Do służby w patrolach wodnych przydzielani są policjanci posiadający kwalifikacje zawodowe do kierowania jednostkami pływającymi. Dodatkowo policyjni "wodniacy" systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia, których celem jest doskonalenie umiejętności, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę jakości akcji ratunkowych podejmowanych w trakcie służby.

W 2021 roku na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do 25 utonięć, a rok później aż do 46. Najczęstszą przyczyną tych tragicznych zdarzeń są brawura, lekkomyślność oraz alkohol. Poza tym często wypoczywający nad wodą zapominają o podstawowych zasdwadach bezpieczeństwa i korzystają z dzikich kąpielisk, które nie są do tego przeznaczone i właśnie przed kąpielami w takich miejscach chcemy przestrzec.

W piątek (2.06) w Płocku odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji oznaczania niebezpiecznych kąpielisk, w której uczestniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jakub Gorczyński, Komendant Miejski Policji w Płocku insp. Mariusz Kryszkowski oraz przedstawiciele płockiego WOPR.

W tym roku, po raz pierwszy, w identyfikację miejsc szczególnie niebezpiecznych nad wodami na terenie Mazowsza zaangażowane zostały podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego. To ratownicy wodni najlepiej znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki takiej współpracy zaktualizowany został wykaz czarnych punktów wodnych na 2023 r. Jak zaznaczył Piotr Lisocki, wiceprezes ds. marketingowych Rejonowego Płockiego WOPR, bezpieczeństwo nad wodą to wciąż w Polsce istotny problem. - Porównując liczba utonięć i sytuacji niebezpiecznych w naszym kraju do krajów tzw. Europy Zachodniej wyraźnie widać, że w Polsce jest ich zdecydowanie więcej statystycznie. Głównymi powodami są m.in.: pływanie w miejscach niestrzeżonych przez ratowników wodnych, skakanie do wody nieznanej, wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Innymi przyczynami są - przecenianie własnych umiejętności pływackich i niedostateczna wydolność organizmu, pływanie po obfitym posiłku czy gwałtowne wskakiwanie do wody po intensywnym opalaniu.

W 2023 roku na terenie garnizonu mazowieckiego Policji, we współpracy z WOPR wytypowano 5 nowych miejsc do oznaczenia tablicami Czarny Punkt Wodny.

Zostaną ustawione w miejscowościach:

  • Płocku - (pow. Płock, gm. Płock) - odcinek wzdłuż nabrzeża od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” w kierunku kompleksu konferencyjnego „Naftoremont” w Płocku (rzeka Wisła);
  • Gorzewie (pow. gostyniński, gm. Gostynin) - Jezioro Białe, dzikie kąpielisko Klusek, działka 368/4;
  • Sochaczewie - (pow. sochaczewski, gm. Sochaczew) - rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza obok kładki na ul. Staszica;
  • Sochaczewie - (pow. sochaczewski, gm. Sochaczew) - rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza od ul. Gawłowskiej;
  • Teodorowie (pow. ostrołęcki, gm. Rzekuń) - przeprawa promowa na rzece Narew (154 km);

Łącznie po aktualizacji na terenie garnizonu mazowieckiego w 2023 roku będzie 88 miejsc oznaczonych „Czarnymi punktami wodnymi”. 

Poniżej te znajdujące się najbliższej Sochaczewa.

[ZT]67388[/ZT]

 

(KWP Radom/Red.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

AdamAdam

0 0

Skąd KWP Radom ma te mapy i opis miejscowości i ich położenie ,Plecewice ,Boryszew zalew rozumiem ale od kiedy Śladów jest przy drodze krajowej nr 50 , Przęsławice opisane tam gdzie geograficznie leży Śladów.Śladów opisany i rozmieszczony jest tam gdzie jeszcze Kamion sie znajduje.Po drugiej stronie Wisły opisany Czerwińsk jest na miejscu Wyszogrodu a powinien być ok 7-8 km od Wyszogrodu .Jak sie ma takie mapy to czemu sie dziwić? 18:36, 02.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Guru Guru

0 0

No jak na rzadowych ministerialnych stronach sa takie mapy to się nie ma co dziwić ze rakiety poł roku szukali i to może na ślasku a nie pod Bydgoszcza 12:25, 03.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%