Zamknij

Dwa zabytki z Szymanowa do renowacji, jest dotacja sejmiku Mazowsza

10:33, 24.05.2023 red/ UM Aktualizacja: 09:00, 25.05.2023
Skomentuj foto Wikimedia.pl foto Wikimedia.pl

Radni województwa wybrali tegorocznych beneficjentów programu „Mazowsze dla zabytków”.  Dwa zabytki z naszego powiatu zostaną wyremontowane dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa mazowieckiego. Na niezbędne remonty, naprawy i modernizacje władze regionu przeznaczą w sumie 13,8 mln zł, z czego ponad 1,1 mln zł trafi do subregionu żyrardowskiego. W naszym subregionie dotacje otrzymało 9, a na całym Mazowszu 148 zabytków, które przejdzie prace renowacyjne. 

Dzięki środkom rozdysponowanych przez radnych sejmiku mazowieckiego uda się przeprowadzić remont zabytkowej więźby i dachu nad prezbiterium i transeptem w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szymanowie. Na ten cel zadysponowano 200 tys. zł.  Wykonane zostaną również badania architektoniczne budynków folwarcznych w Zespole pałacowo - parkowym z XIX w., w Szymanowie, którym zajmuje się Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Na to zadanie przeznczone zostanie 60 tys. zł.

Po raz kolejny nabór w ramach programu „Mazowsze dla zabytków” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, jak co roku liczba złożonych projektów przekracza zarezerwowaną na ten cel kwotę wsparcia.

– W tym roku zgłoszonych zostało aż 255 wniosków na niebagatelną kwotę 51 mln  zł. Można więc śmiało powiedzieć, że ta edycja jest pod tym względem rekordowa. To najlepiej pokazuje jak wielkie są potrzeby w tym zakresie.

Przy ocenie wniosków pod uwagę brane były: konieczność przeprowadzenia prac lub robót wynikająca ze stanu zachowania zabytku, kwalifikowalność kosztów, znaczenie zabytku dla mieszkańców, w tym rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz jego dostępność dla społeczności lokalnej i turystów. Wsparcie otrzymały wszystkie wnioski, które uzyskały min. 44 punkty.

Jak zauważa wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński, z roku na rok liczba i wartość składanych wniosków przekracza przeznaczony na ten cel budżet.

– To pokazuje, że podejmowane przez sejmik województwa inicjatywy są potrzebne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku stanęliśmy przed bardzo trudnym wyborem. Złożonych zostało bowiem aż 255 projektów na prace remontowe przy mazowieckich zabytkach. Aby dofinansować jak największą liczbę wniosków podjęliśmy decyzję o obniżeniu kwoty dofinansowania.

 

(red/ UM)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Janusz KJanusz K

1 1

I jak zwykle kościoły i zakony...
Wiecie na kogo głosować później będzie na ambonie... :⁠-⁠( 14:40, 24.05.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BasiaBasia

0 0

Są jakieś inne zabytki w Szymanowie? 15:23, 06.07.2023


0%