Zamknij

Noc Muzeów Sochaczew 2023: szczegóły programu

11:50, 08.05.2023 UM Sochaczew Aktualizacja: 19:40, 13.05.2023
Skomentuj

Przed nami kolejna Noc Muzeów. 13 maja sochaczewskie placówki zapraszają gości aż do 23.00 i przypominają, że tego dnia nie trzeba kupować biletów wstępu. Będą przejażdżki zabytkową ciuchcią, koncert w Żelazowej Woli, prezentacja Musiconu, animacje dla dzieci, wycieczka szlakiem sochaczewskich miejsc pamięci, stanowiska edukacyjne, pokazy bajek i filmów, wspólnie pieczenie kiełbasek i wiele innych atrakcji. Dodatkowo Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wprowadzi nas w swój jubileusz 50-lecia.

Od kilku lat trzy sochaczewskie muzea wspólnie układają plan Nocy Muzeów, by goście mogli przemieścić z jednej placówki do drugiej nie tracąc nic z przygotowanych dla nich atrakcji. Takim przykładem jest spacer historyczny zaczynający się o 15.30 pod Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Jego uczestnicy skończą pierwszą część wycieczki w Muzeum Kolei Wąskotorowej, skąd o 16.30 ruszą ciuchcią do Chodakowa, o 17.00 na stacji przesiądą się do autobusów podstawionych przez ZKM i pojadą na koncert do Domu Urodzenia F. Chopina (17.45). Po nim, autobusem ZKM i kolejką wąskotorową wrócą do Sochaczewa.

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod znakiem działań Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, nawiązując w pierwszej kolejności do 80. rocznicy powstania, sformowanego na terenie Bliskiego Wschodu 2 Korpusu Polskiego, pod dowództwem generała Władysława Andersa.

Zaplanowano szereg stanowisk pokazowych i edukacyjnych, przy wydatnym wsparciu rekonstruktorów oraz pracowników Biura Przystanków Historia IPN. Na zwiedzających, oprócz wystaw stałych, będą czekały atrakcje w postaci stanowisk związanych z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie - zapowiada dr Michał Górny, dyrektor sochaczewskiego muzeum.

Łączność, służby sanitarne

Na specjalnych stanowiskach poznamy wyposażenie, jakie otrzymywali żołnierze PSZ, zasady łączności, działalność służb sanitarnych i saperskich. Będą pamiątki po PSZ w zbiorach naszego muzeum, czyli autorski projekt, w ramach którego zapoznamy się z najciekawszymi eksponatami związanymi z tą tematyką.

- Łączność, jako nerw każdej armii, również w PSZ odgrywała niebagatelną rolę. Stanowisko będzie przybliżało to zagadanie poprzez prezentację podstawowego sprzętu łączności oraz da możliwość rozpoczęcia szkolenia w posługiwaniu się kluczem alfabetu Morse’a. Z kolei służby sanitarne to skuteczne niesienie ratunku na polu walki, szczególnie pod ogniem nieprzyjaciela. Pokażemy specjalistyczny sprzęt, jakim posługiwali się sanitariusze, aby ratować życie rannym – opowiada dyrektor.

Saperzy, artylerzyści…

Z kolei stanowisko saperów, szczególnie tych służących w 2. Korpusie Polskim walczącym w Italii, pokaże, jak trudne mieli zadanie. Wycofujące się oddziały niemieckie pozostawiały po sobie liczne pułapki i pola minowe, ich różnorodność od pierwszych dni walk na Półwyspie Apenińskim przysparzała żołnierzom tej formacji nie lada problemów.  W odtworzonym punkcie szkoleniowym będzie okazja zapoznać się z zadaniami, jakie czekały adeptów  tej służby na pierwszej linii.

- Działon haubicy spadochronowej przeniesie nas pod Arnhem, do roku 1944, kiedy polscy artylerzyści w bardzo trudnych warunkach starali się wykonać założenia operacji Market Garden. Ale na tym nie koniec, w skansenie pojawi się armata spadochronowa, zaprezentowana zostanie także artyleria z 1939 roku, w tym armata 75 mm wz. 1902/26 oraz armatka 37 mm wz. 36, czyli legendarny „Bofors”. Nie zabraknie także naszych stałych gości, czyli rekonstruktorów GRH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, którzy zaprezentują sylwetki Wojska Polskiego zarówno z 1939 roku, jak i z okresu odtworzenia jednostki w Wielkiej Brytanii po 1940 roku - zachęca Michał Górny i zapewnia, że muzeum nie pominie również lokalnej historii.

Najpierw spacer, potem ciuchcia

Tak jak w ubiegłych latach, odbędzie się wycieczka terenowa szlakiem sochaczewskich miejsc pamięci, która stanowi element szerszej trasy – od Muzeum trasa prowadzi do Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie na uczestników wycieczki czeka podróż koleją wąskotorową na koncert w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

Niedźwiedź Wojtek

Na dzieci i młodzież czekać będą także edukatorzy Biura Przystanków Historia IPN, którzy przygotowali specjalną opowieść o niedźwiedziu Wojtku, jednym z symboli Armii Andersa, oraz psie Ciapku, maskotce 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej”. Oprócz tego wyświetlane będą filmy edukacyjne przygotowane przez pracowników muzeum, jak i bajki edukacyjne ze zbiorów IPN. Będą animacje, kolorowanki nawiązujące do PSZ i Wojska Polskiego oraz malowanie figurek żołnierzy z okresu II wojny. To atrakcje, które z pewnością przybliżą dzieje PSZ najmłodszym uczestnikom Nocy Muzeów.

Muzeum ma 50 lat

Noc Muzeów nie byłaby kompletna bez przypomnienia o 50-leciu muzeum ziemi sochaczewskiej. W muzealnym pawilonie zostaną zaprezentowane dwie wystawy planszowe – ekspozycja przygotowana na 40-lecie, oraz nowa wystawa na 50-lecie. Na planszach znajdą się zdjęcia z bogatej historii muzeum przedstawiające historię jego muzeum oraz działalność – edukacyjną, naukową czy artystyczną.

– Na muzealnym skansenie o 15:00 odbędą się uroczyste obchody z wykładem o historii muzeum. Zaproszeni goście, mający istotny wkład w rozwój naszej instytucji, zostaną uhonorowani specjalnymi medalami 50-lecia – dodaje dyrektor.

Szczegółowy harmonogram Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej 17.00-23.00:

15:00 – rozpoczęcie uroczystych obchodów 50-lecia Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą (skansen)

15:30  – wycieczka szlakiem sochaczewskich miejsc pamięci (zbiórka przed budynkiem muzeum)

17:00 – rozpoczęcie Nocy Muzeów – otwarcie wystaw stałych i stanowisk edukacyjnych

17:30 – 17:45 – prezentacja sylwetek żołnierzy Wojska Polskiego w 1939 roku (skansen)

17:30 – zajęcia edukacyjne „Z miśkiem Wojtkiem i psem Ciapkiem” z edukatorami Biura Przystanków Historia IPN (muzealny pawilon)

18:00 – 18:30 – pokaz artylerii Wojska Polskiego wraz z działoczynami (skansen)

18:30 – 19:45 – prezentacja sylwetek żołnierzy Polskich Sił na Zachodzie (skansen)

18:30 – zajęcia edukacyjne „Z miśkiem Wojtkiem i psem Ciapkiem” z edukatorami Biura Przystanków Historia IPN (muzealny pawilon)

19:30 – zajęcia edukacyjne „Z miśkiem Wojtkiem i psem Ciapkiem” z edukatorami Biura Przystanków Historia IPN (muzealny pawilon)

19:45 – 22:00 – pokazy filmów edukacyjnych (skansen)

23:00 – zakończenie Nocy Muzeów

Nie tylko "Do Chopina pod parą"

W sobotę, 13 maja Muzeum Kolei Wąskotorowej czynne będzie w godzinach 9:00-23:00. W ramach "Nocy Muzeów" od godz. 16:00 do 23:00 obowiązuje wstęp wolny. A atrakcji będzie wiele.

"Do Chopina pod parą 2023" - to piąta edycja wycieczki zabytkowym wąskotorowym pociągiem Retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej do Domu Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli. Miłośnicy kolei pojadą parowozem Px29-1704 wraz z pięcioma wagonami typu 1Aw do stacji Sochaczew Chodaków. Na koncert w Żelazowej Woli dotrą autobusami, które zapewni Urząd Miejski w Sochaczewie. Powrót odbędzie się w taki sam sposób.

Muzeum zaprasza także na dwa nocne przejazdy zabytkowym składem na odcinku Muzeum Kolei Wąskotorowej - Sochaczew Miasto (dawny przystanek w rejonie ulicy Warszawskiej) - Muzeum Kolei Wąskotorowej. Podróż w obydwie strony zajmuje około 20 minut. Pierwszy pociąg wyruszy z muzeum o 21.00, drugi o 21.40.

Bilety na wszystkie przejazdy będą wydawane tylko 13 maja, w muzealnej kasie, od godz. 11.00. Liczba miejsc jest ograniczona a jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.

Oprócz przejazdów zabytkową ciuchcią, placówka przygotowała bogaty program na terenie muzeum i skansenu. Interesująco zapowiada się np. prezentacja wyremontowanej lokomotywy Wls 50 1630 z przeszkloną i podświetloną komorą silnika czy "wykolejnicy" z napędem ręcznym z podświetlonym sygnalizatorem.

W tym dniu zostanie udostępniona poczekalnia oraz pomieszczenia dyżurnego ruchu w głównym budynku stacyjnym. Będzie możliwość otrzymania jubileuszowej pocztówki z pamiątkowym stemplem na stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej. Będzie też Kolejowa Muzealna Gra Terenowa w skansenie, ognisko, podchody, przejazdy drezyną i zwiedzanie salonki generalskiej ABxhpi 2281 oraz wagonu osobowego dwuosiowego serii Ch 1123 z 1903 r.

Przejazd do Żelazowej Woli:

16:30 - przejazd pociągiem z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Chodaków

17:00 - przejazd autokarami do muzeum w Żelazowej Woli

17:45-18:30 - recital w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli

18:30-19:20 – udział w atrakcjach przygotowanych przez Dom Urodzenia F. Chopina

19:30 - przejazd autokarami z muzeum w Żelazowej Woli do stacji Chodaków

20:05 - przejazd pociągiem ze stacji Chodaków do Muzeum Kolei Wąskotorowej

Kosmiczna Noc Muzeów

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli na gości czeka moc kosmicznych atrakcji. 13 maja, w godz. 16:00-23:00, wraz z Piotrem Woźniakiem, fizykiem-astronomem, zwiedzający przeniosą się w czasie, aby poznać tajniki pracy astronomów z epoki Mikołaja Kopernika. Obejrzą stare mapy i narzędzia, jakimi mógł posługiwać się słynny Polak, a także poznają ich funkcjonowanie.

Muzeum zaprosi też w podróż w głąb galaktyki wraz z muzyką wybitnego artysty. Projekcja filmu "Chopin. The Space Concert" będzie okazją do podziwiania zarówno piękna kosmosu, jak i geniuszu najsłynniejszego polskiego kompozytora.

Młodszych placówka zachęca do odkrycia unikatowego instrumentu muzycznego, Musiconu. To okazja do wspólnego zbadania tajników tego fascynującego urządzenia i poszukania odpowiedzi na pytanie, czy możemy usłyszeć Wielki Wóz? Nie zabraknie również warsztatu plastycznego i rodzinnej gry terenowej. Na jej uczestników czekają upominki!

Ponadto na gości będą czekali przewodnicy i oczywiście muzyka na żywo. W godz. 17:45-18:30 z recitalem pieśni Fryderyka Chopina, Maurice'a Ravela i Witolda Lutosławskiego wystąpią Ewa Leszczyńska (sopran) i Paweł Popko (fortepian).

Jolanta Sosnowska & daw

(UM Sochaczew)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

AdblockAdblock

3 0

Jak myślicie, że usunę program do blokowania tych obrzydliwych reklam to się grubo mylicie.
Po prostu przestanę wchodzić na waszą stronę tak jak zrezygnowałem z wielu innych, którzy uniemożliwiali mi przeglądanie treści.
Kilku poszło po rozum do głowy i zaprzestali takich dziadowskich praktyk.
Cały Internet i widok publiczny jest zapaćkany tymi przeklętymi reklamami, od których niedobrze się robi.
Jak wam brakuje pieniędzy to poproście władze miasta o dotację, wszak tak dobrze o nich piszecie i jesteście z nimi w dobrych stosunkach.
Tak więc z całym szacunkiem.
Żegnam 18:06, 12.05.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kojot224Kojot224

1 0

Wystarczy zmienić przeglądarke na brave i problem rozwiązany. A jak obejrzysz 5 reklam na miesiąc jeszcze zarobisz tokenty. Po czym wymienisz je na pieniądze. Miłego dnia. Pozdrawiam 13:33, 13.05.2023


reo
0%