Pierwsza lalka Barbie na świecie powstała 1958 roku . Stworzyła ją Ruth Handler, właścicielka firmy Mattel, i nazwała na część swojej córki Barbary. Barbie to zdrobnienie tego imienia, które przyjęło się i funkcjonuje do tej pory. Co ciekawe, posiadająca polskie korzenie, bowiem jej rodzice - Jakub i Ida Mosko byli emigrantami pochodzenia żydowskiego. Rodzina Ruth Handler opuściła Warszawę kilka lat przed jej narodzinami. 9 marca w kalendarzu świąt nietypowych przypada Dzień Lalki Barbie. W związku z tym Miejska Biblioteka w Sochaczewie przygotowała ciekawą wystawę lalek Barbie z kolekcji sochaczewianki Justyny Stojowskiej.
[FOTORELACJA]12291[/FOTORELACJA]
[WIDEO]807[/WIDEO]
W Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawiła się ciekawa wystawa. Tym razem w bibliotecznych gablotach możemy oglądać wystawę lalek Barbie z kolekcji sochaczewianki Justyny Stojowskiej. Jak zauważa bibliotekarka Hanna Jażdżyk możemy zobaczyć jak zmieniała się najpopularniejsza lalka od końcówki lat 50-tych XX wieku aż do dziś.
- 9 marca w kalendarzu świąt nietypowych przypada Dzień Lalki Barbie. Pierwsza lalka tego typu została wyprodukowana w 1958 roku, ale zadebiutowała na rynku 9 marca 1959 roku, podczas nowojorskich targów zabawek. Tak się szczęśliwie złożyło, że kolekcjonerka właśnie tej zabawki, Justyna Stojowska zgodziła się współpracować z biblioteką. Pani Justyna od kilku lat jest zbieraczką lalek i w swoich zbiorach ma ich bardzo dużo, a kolekcja z każdym rokiem się rozrasta. W bibliotece prezentujemy 102 lalki. Właścicielka zboru wybrała do zaprezentowania lalki, które stanowią taki przegląd przez lata, jak ta lalka się zmieniała. To bardzo ciekawa wystawa. Zachęcamy do przyjścia do biblioteki i zajrzenia do naszych wystawowych gablot. Już w trakcie jej przygotowywania, gdy przychodziły do nas mamy z dziećmi, to najmłodszym trudno było odejść od gablot i chciały tu się zatrzymać dłużej i pewnie pobawić nie jedną z nich -
- dodaje Hanna Jadczyk.
Obecnie mamy do wyboru aż 40 różnych narodowości Barbie, w tym lalki o ciemnej karnacji. Lalki mają także różne rodzaje uczesań. Bibliotekarka wyjaśnia, że lalka Barbie na przestrzeni lat przeszła metamorfozę i ewoluowała.
- Na przestrzeni ponad 60 lat lalka Barbie bardzo się zmieniała. Pierwsza, historyczna lalka była dostępna jako blondynka lub brunetka o jasnej karnacji. Obecnie mamy do wyboru aż 40 różnych narodowości Barbie, w tym lalki o ciemnej karnacji. Można zobaczyć jakie zawody wykonywała Barbie oraz jak działa na rzecz równouprawnienia osób niepełnosprawnych. Można zobaczyć także, jakie lalki miały zastąpić w Polsce zachodnią Barbie w epoce PRL. Zauważyć również możemy jak zmieniała się Barbie na przestrzeni lat. Pierwsze lalki były nie tylko starannie wykonane, ale tez dobrze ubierane. Dla pierwszych modeli ubrania były szyte ręcznie i stylizowane na modę tamtych czasów. Zabawki były produkowane w Japonii i były dość kosztowne. W pierwszym roku sprzedano aż 350 tys. egzemplarzy. Lalka Barbie ewaluowała też pod względem zawodu. Na naszej wystawie mamy też w egzemplarz Barbie pilot. Obecnie lalka Barbie dostępna jest w ponad 40 różnych narodowościach, ale także występują w różnych typach figury i odcieni skóry, wyróżniają różnorodnością fryzur, kolorów włosów i oczu. Dostępne są także lalki na wózkach inwalidzkich oraz wcielające się w różne zawody i role społeczne -
- wyjaśnia Hanna Jażdżyk.
Pierwsze lalki Barbie zaczęły się pojawiać w Polsce pod koniec lat 80. Oryginalna lalka firmy Mattel początkowo byłą zabawką ekskluzywną, którą można było zakupić jedynie w sklepach Peweksu.
- Ja ze swojego dzieciństwa nie bardzo pamiętam Barbie. Przypuszczam, że w Polsce pojawiły się dopiero w latach 80-tych, dopiero wtedy gdy pojawiły się PEWEX-y. I to były lalki, które można było kupić za dolary. Pani Justyna, tez mówiła, że jako mała dziewczynka Barbie nie miała. To było jej marzenie, żeby mieć taka zabawkę, bo niektóre koleżanki już miały. Natomiast lalki zaczęła kolekcjonować już jako dorosła osoba. Stało to się jej ogromna pasją. Zbiór powstaje od kliku lat. Kolejne egzemplarze sprowadzane są nawet z zagranicy. Obserwuję liczne aukcje internetowe. Więc kolekcja szybko się rozrasta.-
- dodaje Hanna Jażdżyk.
Zapytaliśmy również Hannę Jażdżyk, która z lalek na wystawie przykuła jej uwagę najbardziej.
- Są lalki w strojach księżniczek one chyba najbardziej mnie urzekają. Podobają mi się tez lalki sugerujące, że kobiety mogą spełniać wiele ról w społeczeństwie, jak pilot czy kosmonauta.
Wystawę można oglądać do 31 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie przy ul. 1 Maja 21. Zachęcamy gorąco do odwiedzin.
1 0
Gdyby to mężczyzna pokazał swoją kolekcję modeli/zabawek z okresu PRL/konstrukcji z klocków LEGO to zostałby zwyzywany od dzieciuchów i zabawkarzy tak nawiasem mówiąc ale kolekcję lalek pani Justyny doceniam i szanuję za fajną pasję.