Miasto Sochaczew otrzymało promesę z Polskiego Ładu na dofinansowanie dwóch dużych inwestycji. To kwota blisko 27 milionów złotych. Zielone światło od rządu umożliwiło wprowadzenie zmian do WPF podczas sesji rady w piątek 30 września br. Głosowanie poprzedziła niewolna od emocji, ucięta zresztą dyskusja, co z kolei emocje jeszcze wzmogło.
[FOTORELACJA]11963[/FOTORELACJA]
W piątek 30 września br. radni miasta Sochaczew zmierzyli się z uchwałami wprowadzającymi istotne zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) i budżetu. Wśród kwot, jakie pojawiły się w budżecie, dwie stanowiły zdecydowanie największe pozycje. To 25 milionów złotych na wypłatę tzw. dodatku węglowego oraz blisko 27 milionów złotych z Polskiego Ładu na dwa duże zadania. Uchwały przedstawiła skarbnik Jolanta Brzóska.
- Pierwsze zadanie to zagospodarowanie terenów nad Bzurą, etap III, czyli stworzenie Strefy Aktywności. Mieliśmy dotychczas zapisane w 2022 roku 92 tysiące złotych na wykonanie projektu tej inwestycji, natomiast w związku z otrzymaniem promesy z Polskiego Ładu przyznającego nam dofinansowanie w wysokości 5 milionów złotych, wprowadzamy tę kwotę do budżetu na rok 2023, jednocześnie w roku 2023 zabezpieczamy wkład własny w wysokości 650 tysięcy złotych. Tym samym zwiększają się nakłady na realizację tego zadania.
Kolejna inwestycja, która zostanie wsparta środkami z Polskiego Ładu, obejmuje przebudowę dróg miejskich stanowiących element tras turystycznych i ścieżek rowerowych w ramach projektu „Mała ojczyzna Chopina”. Tu kwota dofinansowania wyniesie aż 21,8 milionów złotych. Ta duża inwestycja ma być realizowana w ciągu trzech najbliższych lat (do 2025 roku włącznie) – zgodnie ze złożonym przez miasto wnioskiem. Wkład własny miasta w zadanie wynieść ma 1,2 miliona złotych.
Stanowisko wobec tych uchwał pozostających w opozycji radnych Bezpartyjnych Samorządowców i Koalicji dla Sochaczewa przedstawił Robert Błaszczyk.
- Są to, tak można powiedzieć, trochę środki wirtualne, dlatego, że wbrew tutaj buńczucznym wypowiedziom, że te środki są, to okazuje się, że niestety, ale zapis w dokumentach, które otrzymaliśmy, brzmi, że: planowane do otrzymania. To zdecydowana różnica od tego, że je otrzymaliśmy, dlatego proszę nie wprowadzać nikogo w błąd. […] Już mówiłem tutaj z tej mównicy, że nigdy w historii Sochaczewa nie było takiego cyrku, że nikt nie biegał z tymi czekami i mówiłem o tym, że to jest dla mnie komedia i dzisiaj to powtórzę. A jak to działa w rzeczywistości, posłużę się jednym przykładem. W budżecie za rok 2021 dochody z tytułu PIT-u wynosiły 49 milionów złotych, a w tym roku zaprojektowana jest kwota w wysokości 42 miliony złotych. Dlaczego? Dlatego, że zmieniły się przepisy rządzących. […] Jedną ręką zabrano nam 7 milionów, żeby później w formie czeków dać nam te pieniądze i robić komedię rodem z filmów Barei.
Radny odnosił się też do innych uchwał dotyczących budżetu i innych zmian w budżecie, zapowiadając, że wobec faktu, iż jedną z tych zmian jest zabezpieczenie pieniędzy na wypłatę tzw. dodatku węglowego, co jest bardzo potrzebne, z przyczyn takich, że nie ma innej możliwości technicznej głosowania, radni jego klubów w przypadku zmian w WPF i budżecie wstrzymają się od głosu.
W odpowiedzi głos zabrała skarbnik Jolanta Brzóska.
- Tak, to są środki planowane do otrzymania, bo póki co my tych pieniędzy na koncie nie mamy. Takie są wytyczne Polskiego Ładu, że w przypadku inwestycji, które trwają powyżej roku, na początek trzeba zaangażować środki własne miasta. Potem pieniądze z dofinansowania będą wpływały w dwóch transzach. Pierwsza w trakcie trwania inwestycji do 50 %, a druga, ostateczna, po zakończeniu zadania. W tej chwili mamy przyznaną promesę, na podstawie której możemy te pieniądze wprowadzić do budżetu. Gdybyśmy nie wprowadzili ich do budżetu, nie moglibyśmy ogłosić przetargów.
Skarbnik odniosła się też do kwestii wpływów z tytułu podatku PIT, jak mówiła, prawdopodobnie samorządy otrzymają w najbliższym czasie rekompensaty poniesionych strat.
- Jest taka ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która została zmieniona 15 września, i jest tu taki artykuł, który mówi, że jednostki w celu wsparcia zadań otrzymają w 2022 roku dodatkowe dochody z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. […] Lada monet powinno wpłynąć pismo, jaka kwota należy się dla naszego samorządu. Te pieniądze mają wpłynąć w trzech ratach w październiku, listopadzie i grudniu, także jakieś wyrównanie dostaniemy, jaka to będzie kwota, myślę, że już na następnej sesji będziemy mogli ją państwu podać.
W dalszej części dyskusji burmistrz Piotr Osiecki, odnosząc się do tego konkretnego wątku, podkreślił, że struktura finansowania zadań z Polskiego Ładu jest podobna do środków pozyskanych z Unii Europejskiej.
I tu zarządzono przerwę techniczną, po której na wniosek radnego Arkadiusza Karasia zamknięto dyskusję, co spotkało się z negacją ze strony opozycji, wyrażoną głośnymi zdaniami sprzeciwu, a w dalszej części dyskusji także dłuższą krytyką wygłoszoną już zza mównicy przez radnego Andrzeja Kuśmirka.
Ostatecznie zmiany w WPF przyjęto 12 głosami za, przy 8 wstrzymujących się (radny Robert Błaszczyk nie głosował), a zmiany w budżecie 12 „za” przy 9 „wstrzymujących się”.
państwo pis19:49, 30.09.2022
Oto Polska w pigułce, kłamstwa, krętactwo, zadłużanie, zaprzyjaźnione firmy.
realista22:06, 30.09.2022
Pani Skarbnik sama przyznała, że pieniądze są tylko na papierze czyli ich nie ma, może bedą za trzy lata po zakończeniu,rozliczeniu inwestycji i oddaniu do uzytkowania. Ciekawe kto będzie ie wykładał środki na budowę w trakcie jej realizacji? Taki to kartonowy czek, który jest a go nie ma. Karaś dzielnie trzyma kasę,której nie ma.
do realisty12:52, 01.10.2022
Karas to iluzjonista...on a tak wybujala wyo raznie ze nie musi wszystkiego kupic...wyobraz ia pracuje on nie musi.....!!?
Gruba Helena 04:56, 01.10.2022
Jestem Gruba Helena ,będę jadła dużo i nigdy mi nie zabraknie ,z moich oczu ,,ciepło „ bije i wcale nie przejmuje się długami miasta …bo mi dobrze .
Fjk07:38, 01.10.2022
Strefa aktywności na bulwarach jest potrzebna jak dziura w moście.Na rugby dajcie tam wiecznie mało.
Ewa09:49, 01.10.2022
Co radni miejscy zrobili dla swoich dzielnic,czy tylko siedzą i przyklaskują swojemu guru?,bo jakos cicho o nich na dzielnicach.wybory blisko więc zmiana na pewno.
Jak 08:48, 02.10.2022
A sprzedali piękne miejsca koło basenu gdzie mógł powstać park wodny dla dzieci
kler11:53, 01.10.2022
i co kasa jak na razie na papierze ,połóżcie przed lustrem to bedziecie mieli dwa razy tyle.
Jarosław.K.14:41, 01.10.2022
WIĘCEJ RÓBCIE MNIEJ GADAJCIE.
Kłamstwo PiSu15:54, 01.10.2022
Wielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że politycy nimi manipulują. Pieniadze są na kartoniku pani radna Seleno Majcher - członkini PiS, tylko na koncie bankowym Urzędu Miasta ich NIE MAy. Używacie manipulacji społecznej, że PiS dał pieniądze, a tak naprawdę żadnego przelewu nie było. Jak to nazwać - kłamcy, kłamcy PiS.?
Ciekawy18:52, 01.10.2022
A ten kartonik od kogo ???
cha cha cha19:55, 03.10.2022
od Małysza
pisnewer21:32, 01.10.2022
A po ile etatów ci nasi super bohaterowie mają,? elity się porobiły to co chcą gadaja i na wszystko godzą .
Piotrowicz21:34, 01.10.2022
A ta statuetka na bufecie to co? chwalimy się ? czy tak na pokaz jacy to operatywni jesteśmy za ludzkie pieniądze.
???10:50, 03.10.2022
Przewodnicząca komisji ds. budżetu miasta (corocznego zadłużania miasta Sochaczew) to jest radna PiS Selena Majcher. Jezu, nie umiesz liczyć ? Jak dbasz o budżet domowy? Też zadłużasz ? Każdy mieszkaniec Sochaczewa, czy to dorosły czy dziecko jest już poważnie zadłużone w tysiącach złotych. Nie potrafisz, to nie bierz się za to!
Pruski09:00, 04.10.2022
Fota numer 2? Wypasiona elyta pisu!
12 2
26850000 takie cyferki na kartoni,u...stanowia liczbe..kwote...i co trzeba uczynic zeby z tych cyferek wyczarowac zywa gotow,e ktora zostanie zamie iona na roboty czy tez na poczynienie inwestycji.Ten kartonik to nie jest jednoznaczny z czekiem potwierdzo y,m przez bank.To jeszcze daleka droga...zeby zamienil sie w goracy pieniadz ktory potrzeba wydac ??