Zamknij

Jesień przywitała nas chłodem i mgłami [VIDEO]

13:27, 23.09.2022 red. Aktualizacja: 15:14, 23.09.2022
Skomentuj foto Wszędy Owendy foto Wszędy Owendy

Lato pozostaje już tylko w naszych sercach i wspomnieniach. Dziś początek astronomicznej jesieni. Poranek jednak przywitał nas chłodem i dość gęstymi mgłami. Zjawisko to uwiecznił m.in. na nagraniu pan Arek, mieszkaniec Giżyc, który tak zachęca do obejrzenia nostalgicznego filmu.

- Gdyby ktoś z Was chciałby wzlecieć na chwilkę do góry to zapraszam

- zachęca pan Arek.

Końcówka lata dostarczyła nam trochę chłodu. Wiele osób z dna szafy wyciągnęło już ciepłe swetry. W wielu domach ciepłe są już kaloryfery. Grzać zaczęły również miejskie spółdzielnie. Dziś początek astronomicznej jesieni. Zapytaliśmy w związku z tym naszych mieszkańców z czym im się najbardziej kojarzy ta pora roku. Wielu naszych mieszkańcom, jesień kojarzy się kolorowymi liści, pomarańczowymi dyniami, wyprawami na grzyby, czy jesiennymi smakołykami, zupą dyniową czy pachnącą szarlotką. Były również mniej miłe skojarzenia. Wiele osób narzekało na zimno, deszcz, konieczność noszenia ciepłych ubrać, czy tak łatwe do złapania w tym czasie przeziębienie i inne infekcje.

Nasi mieszkańcy wskazywali również, że jesienią dobrze rozgrzewać się gorącą herbatką z miodkiem i cytrynką, czy smacznymi jesiennymi zupkami.

Jesień kojarzy nam się również z babim latem. Teraz łatwo natknąć się na malownicze pajęczynki, które są efektem misternie utkanej pracy owadów. Wiele osób zastanawia się kiedy to ciekawe zjawisko będzie można zaobserwować. Synoptycy rozwiewają jednak wątpliwości na babie lato raczej nie ma co prędko liczyć.

- Według prognoz numerycznych w ciągu nadchodzących dwóch tygodni nie widać większego ocieplenia ani babiego lata. Babie lato pojawia się, gdy zanikają kontrasty termiczne kontynentu i oceanu i następuje względny „spokój” cyrkulacyjny. W Polsce występuje ono najczęściej 8-17 października –

- wyjaśnia Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

IMGW podaje, że w pierwszy jesienny weekend pogodę kształtował będzie słaby wyż, który przyniesie nam więcej słońca, ale i chłodne noce. W niedzielę ma być cieplej, ale i więcej chmur z przelotnym deszczem.

Jesienią musimy przygotować się na mgliste poranki, zimne noce  i przymrozki.

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%