Zamknij
REKLAMA

Powiat z planem budowy nowego budynku w mieście i dyskusja na sesji

12.21, 22.09.2022 MF
Skomentuj
REKLAMA

Zarząd powiatu w Sochaczewie z planem budowy nowej siedziby dla Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W budżecie zabezpieczono środki na projekt budynku. Decyzja spotkała się z wątpliwościami radnego Jerzego Żelichowskiego, co poskutkowało dłuższą dyskusją podczas ostatniej sesji.

W czasie ostatniej sesji rady powiatu w ramach zmian w budżecie na bieżący rok i w Wieloletniej Prognozie Finansowej, zarząd zaproponował m. in. zabezpieczenie pieniędzy na projekt zupełnie nowego budynku, który miałby się stać nową siedzibą Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Propozycja spotkała się z wątpliwościami radnego Jerzego Żelichowskiego, który dodając też budowę nowego skrzydła dla ZS im. Iwaszkiewcza, jaka lada dzień ma wejść w fazę realizacji, zwracał uwagę na obciążenia powiatowego budżetu.

- Następne pytanie dotyczy inwestycji, na którą mamy dać z budżetu 2,5 miliona złotych. […] Ten państwa rozmach inwestycyjny jest zadziwiający, bo nagle w projekcie zmian budżetowych proponujecie budowę nowej placówki szkolnej, nowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i nowego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jesteście państwo w tym momencie wyjątkowo proinwestycyjni, tyle tylko, że proszę pamiętać, że wszystkie te pomysły to nie jest tylko tak, że coś powstanie. To jest wszystko też kosztotwórcze. Czy bierzecie pod uwagę też kosztową stronę nie tylko samej budowy, ale o ile zwiększą się koszty funkcjonowania tych wszystkich instytucji, a obciąży to budżet powiatu.

Wszystkich inwestycji bronił wicestarosta Tadeusz Głuchowski.

- Sytuacja lokalowa poradni psychologicznej jest bardzo trudna, bo oni mają około 300 metrów kwadratowych. Poradnia mieści się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Natomiast wszyscy doskonale wiemy, że coraz więcej uczniów korzysta z pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Jest tam ciasno, warunki są trudne zarówno dla osób korzystających, jak i dla pracowników. Druga sytuacja to Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Kilka pomieszczeń na parterze, ciasnota. Pani dyrektor centrum w rozmowie powiedziała, że satysfakcjonowałaby ją powierzchnia około 250 metrów. Dużo dzieci korzysta z usług zarówno PCPR-u, jak i poradni, dlatego uważamy, że powinniśmy wybudować nowy obiekt. Inwestowanie w oświatę i pomoc społeczną przecież nie może przynosić zysków. Od tego jesteśmy, żeby uczniom zapewnić godziwe warunki nauki, opiekę psychologiczną. Nie mówmy tu o utrzymaniu. To jest tak, jakbyśmy kupili telewizor i chcieli, żeby nam się zwrócił.

W dalszej części wypowiedzi wicestarosta Tadeusz Głuchowski zwrócił uwagę na wieloletni problem ZS im. Iwaszkiewicza w Chodakowie. Jak mówił, gdyby starostwo nie było gotowe z projektem budowy nowego skrzydła, by uczniowie mogli się uczyć w jednym budynku, samorząd nie mógłby sięgnąć po pieniądze z Polskiego Ładu na tę inwestycję.

- Dzięki temu za chwilę będziemy ogłaszali przetarg a budowę -

- mówił wicestarosta, dodając, że z tych powodów warto już teraz przygotować dokumentację dla budowy nowej siedziby PPP i PCPR, by móc wnioskować o ewentualną dotację. Zwracał przy tym uwagę, że wyprowadzenie poradni z Osiemdziesiątki uwolni znaczną powierzchnię dla potrzeb tej szkoły.

Głos zabrała także starosta Jolanta Gonta, która w tym kontekście podniosła wątek budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Czy się to komuś podoba, czy nie, ta inwestycja zbliża się wielkimi krokami. […] Z takich wstępnych wyliczeń wynika, że do każdego z trzech powiatów, których ma dotyczyć lokalizacja CPK, czyli naszego też, napłynie około 20 tysięcy nowych mieszkańców. […] Gdy napłynie te 20 tysięcy mieszkańców, to na pewno też zwiększą się potrzeby związane właśnie z edukacją, z innymi sprawami dotyczącymi bieżącego życia.

W obronie planowanych inwestycji stanęli radni Anna Pawłowska i Daniel Janiak, a także przewodniczący rady Andrzej Kierzkowski.

Merytoryczne argumenty przemawiające za koniecznością nowej siedziby dla PCPR-u przedstawiła dyrektor centrum Katarzyna Kajak.

- Oprócz zadań związanych z osobami niepełnosprawnymi proszę pamiętać, że w centrum znajduje się też Zespół Interwencji kryzysowej. W związku z tym godziny pracy PCPR-u są wydłużone. […] Jest coraz więcej problemów wśród młodzieży, my w tej chwili nie nadążamy z zapisami na ten rok, jeżeli chodzi o wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Mamy do czynienia z sytuacjami związanymi z przemocą, z kontaktami z rodzinami biologicznymi. Mamy przekazania dzieci, w tej chwili to wygląda w ten sposób, że ostatnie przekazanie dzieci odbywało się na korytarzu, bo nie były zabezpieczone pomieszczenia. My po prostu nie możemy w takich warunkach pracować, bo nasi klienci nie potrafią się w takich sytuacjach odnaleźć, a naprawdę problemy mają bardzo trudne i wymagające intymności i odpowiednich warunków.  

Ostatecznie uchwały uchwały zmieniające budżet i WPF, a zabezpieczające pieniądze na projekt nowego budynku zostały przyjęte stosunkiem głosów 14 za przy 3 wstrzymujących się i 0 przeciwnych.

(MF)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

pruskipruski

12 0

zmieńcie zdjecie poglądowe naczelnej pielęgniarki 15:51, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolKarol

1 12

Do pruski - pokaż swoje :) 16:04, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

widzimy i słyszymywidzimy i słyszymy

9 0

argumenty tego wcstarosty są wprost powalające, a mis obiektywu jest już tak bezczelna i pewna siebie, że nie raczy nawet merytorycznie rozmawiać, tak ma być i koniec kropka, oj babo jeszcze cię porządni i normalni ludzie rozliczą, prędzej czy poźniej prokuratura i sądy przestaną być od was zależne. 19:37, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NadziejaNadzieja

0 0

Może wreszcie wezmą się też za coś co będzie służyło na lata dla dzieci/mlodziezy/dorosłych. Coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy a nie każdego stać chodzić po specjalistach prywatnie. 22:14, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andrzejandrzej

1 0

brawo starostwo.a agentura niech sobie krzyczy.oni jak pijaki chca wyniesc z domu i sprzedac za grosze. juz to przezywalismy.po psl i sld nie sa zainteresowani budowa swojego domu. chca czasow aby mogli sprzedawac i bawic sie w ganksterke. 08:55, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomekRomek

2 0

A kiedy starostwo zaplanuje coś zrobić z byłem budynkiem po policji ???? 09:34, 23.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KOGÓTKOGÓT

0 0

Boszena ? Jajka pozbierane? Kury namacane? 12:47, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%