Zamknij
REKLAMA

Alert Sochaczew: najbliższa doba może być bardzo niebezpieczna

10:06, 20.05.2022 | Redakcja
Skomentuj foto Joanna
REKLAMA

Powiat sochaczewski znajduje się w obszarze zagrożonym silnymi burzami, które pojawić się mogą dziś (20 maja) w nocy i potrwać do jutra rana. Spodziewany są silne porywy wiatru, grad, a nawet miejscowe trąby powietrzne.

Jak ostrzega Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz, nasz powiat znajduje się w obszarze zagrożenia 2 stopnia silnymi burzami (patrz mapa):

- Stopień 2 zagrożenia zostaje wydany dla obszaru zachodniej, południowo-zachodniej i częściowo centralnej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów intensywnego deszczu i gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

Niebezpieczne wyładowania atmosferyczne mają pojawić się w nocy w piątek 20 maja i potrwać do soboty rano. Wszystko przez, jak podaje organizacja, spotkanie przeciwnych frontów.

- W piątek czeka nas bardzo dynamiczna pogoda. Znad Niemiec prognozowane jest wejście aktywnego niżu, którego trajektoria ma przebiegać przez północną Polskę. Wraz z nim do kraju wkroczy ciepła, niestabilna masa powietrza, którą wypierać będzie szybko przemieszczający się front chłodny. Za nim napłynie świeża masa powietrza polarnego morskiego. Wspomniany niż będzie przemieszczał się dosyć szybko, a jego trajektoria nie jest do końca pewna. Front chłodny w nocy może ulec zafalowaniu, co będzie dodatkowym wspomaganiem z rozwoju burz.

Jak poinformowaliśmy, szczególnie niebezpiecznie ma się zrobić późnym wieczorem:

- Późnym wieczorem oraz w nocy mają pojawić się gwałtowne zjawiska obejmujące zachodnią, południową i częściowo centralną Polskę. […] Mogą rozwinąć się bardzo dynamiczne burze, gdzie głównym zagrożeniem z ich strony będzie bardzo silny wiatr, w porywach do ok. 100 km/h, a lokalnie nawet więcej (ok. 110-120 km/h). Burze w nocy wchodząc z zachodu i rozwijając się w Polsce będą miały charakter wielokomórkowych struktur i nie wyklucza się powstania linii szkwału z charakterystycznym wygięciem widocznym na obrazach radarowych, tzw. bow echo.

Uważajcie na siebie!

Grafika źródło: Polscy Łowcy Burz

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%