Jutro oficjalnie podczas dwóch konferencji, w tym jednej w Baranowie, a dziś w pismach do mieszkańców, których tematyka dotyczy, spółka CPK wskazuje preferowaną lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli Portu Solidarność. Inwestycja zająć ma, tak jak zakładano, fragmenty trzech gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki o łącznej – obecnie przyjętej powierzchni – 40 kilometrów kwadratowych. W piśmie wskazane są konkretne miejscowości objęte preferowaną lokalizacją, jednocześnie jednak spółka CPK podkreśla, że ostateczna lokalizacja lotniska zostanie wskazana po uzyskaniu szeregu decyzji, co spodziewane jest po trzecim kwartale 2023 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że już dziś mieszkańcy zaproszeni są do korzystania z PDN – czyli Programu Dobrowolnych Nabyć (sprzedaż własnych nieruchomości lub uzyskanie działki zamiennej).
[FOTORELACJA]11119[/FOTORELACJA]
Dziś do mieszkańców, których nieruchomości mogą być objęte obszarem szeroko rozumianego CPK, otrzymali od spółki pismo wskazujące preferowaną lokalizację Portu Solidarności. Do pisma dołączone są obrazujące ów obszar mapy. Jak czytamy w tym dość obszernym liście:
"Mapy prezentujące preferowaną lokalizację obszaru lotniska, stanowiące załączniki do niniejszego listu, powstały w rezultacie analizy wielokryterialnej. Podczas prac uwzględniliśmy 10 niezależnych czynników, w tym m. in. biznesowe i techniczne, ale przede wszystkim społeczne i środowiskowe. Dzięki zastosowaniu kryteriów społecznych uniknęliśmy ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe, omijając cmentarze, obiekty sakralne, zabytkowe i ważne z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej. Wybrany preferowany obszar lokalizacji uwzględnia również kryteria środowiskowe związane z oddziaływaniem hałasu lotniczego i odsunięcie się w miarę możliwości od istniejących cieków wodnych. Preferowany obszar lokalizacji zapewnia także integrację z pozostałymi inwestycjami, w tym planowanymi liniami kolejowymi i drogami.
Najważniejsze informacje zawarte w piśmie dotyczą oczywiście miejscowości, na terenie których na obecnym etapie spółka widzi ulokowanie CPK:
„Wyznaczona preferowana lokalizacja Portu Solidarność zajmuje północno – zachodnią część terenu objętego tzw. rozporządzeniem obszarowym, Jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, a od wschodu ul. Południową w Starej Pułąpinie. Obejmuje swoim zasięgiem 40,80 km2 terenu, na którym znajdują się – częściowo lub w całości – następujące miejscowości:
Jednocześnie jednak CPK zaznacza, że „ostateczna decyzja lokalizacji Portu Solidarności zostanie określona w wyniku uzyskania przez spółkę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, co, według planowanego harmonogramu nastąpi na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku oraz w wyniku decyzji lokalizacyjnej, spodziewanej w trzecim kwartale 2023 roku”.
Po tych decyzjach, zatem, jak możemy przyjąć, po trzecim kwartale 2023 roku, ma rozpocząć się proces „pozyskiwania tych nieruchomości, które do tego momentu nie będą jeszcze w posiadaniu spółki, drogą wywłaszczeń za odszkodowaniem”. Jednocześnie spółka, w cytowanym piśmie, zaprasza mieszkańców do przystąpienia do programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), „aby skorzystać z możliwości sprzedaży nieruchomości lub uzyskania działki zamiennej”. Spółka informuje też, że dotychczas do programu zgłosiło się ponad 200 właścicieli z przedmiotowych terenów, a pierwsze transakcje już zostały dokonane.
Informacje na temat preferowanej lokalizacji CPK mają być podane do publicznej wiadomości jutro, 16 grudnia, podczas dwóch konferencji prasowych, jednej w Warszawie, drugiej w Baranowie. Dziś przedstawiciele komitetu protestacyjnego przeciwko budowie CPK poinformowali nas, że podczas konferencji w Baranowie, która ma się odbyć bez udziału publiczności, planowany jest protest mieszkańców niezgadzających się z lokalizacją inwestycji:
- Jako mieszkańcy, jesteśmy oburzeni, że spotkanie organizowane jest w taki sposób, by wzięła w nim udział jak najmniejsza liczba uczestników. Zabraknie miejsca dla nas, wspierających nas organizacji, a nawet posłów czy senatorów RP.
Przedstawiciele spółki obawiają się zapewne niewygodnych pytań, np. o:
- brak stabilnej podstawy prawnej – regulacji porządkujących planowany sposób przeprowadzenia masowych wywłaszczeń
- brak opinii Wojewódzkiej Dyrekcji Ochrony Środowiska
- brak raportu z prowadzonych badań środowiskowych
- brak rzetelnego programu finansowania inwestycji
- brak realnych harmonogramów planowanych prac
- brak pomysłu na docelową strukturę udziałowców
Przedstawiciele spółki CPK udają konsultacje i unikają otwartego dialogu. Widzimy jak nasze prawa – prawa obywateli RP i UE – są konsekwentnie naruszane, omijane i naginane. Zamiast informacji otrzymujemy monotonny, nachalny przekaz propagandowy.
Jesteśmy przekonani, że CPK w kształcie, jaki prezentuje spółka celowa, nigdy nie powstanie. Zbyt wielka jest skala opóźnień i zbyt chaotyczny sposób realizacji, by przedsięwzięcie to – w obecnych warunkach rynkowych – miało jakiekolwiek szanse powodzenia. Na przeszkodzie nie stoimy my, lecz wzorowa nieudolność osób odpowiedzialnych za realizację projektu CPK. Zamiast pracować dla dobra naszego państwa, skupiają się oni na pozorowanych działaniach i wydawaniu gigantycznych funduszy. To marnotrawstwo boli nas dodatkowo. Wiemy, że czekają nas wywłaszczenia, a w zamian nie powstanie nic wartościowego, więc ogół społeczeństwa na tym nie skorzysta – przeciwnie, wszyscy Polacy przez długie lata będą spłacać ten pomnik głupoty i pychy.
Dlatego tym bardziej ZAPRASZAMY, BĄDŹMY TAM RAZEM, gdy nad naszymi głowami podejmowane będą decyzje, które prawdopodobnie na zawsze zmienią nasze życie. Gdy wyhodowana z kompleksów – zamiast z prawdziwych potrzeb państwa – przeskalowana i zbędna, za to wybitnie kosztowna inwestycja infrastrukturalna, planowana bez biznesowego uzasadnienia, przepchnięta zostanie do kolejnego etapu.
/podpisano: Tadeusz Szymańczak/
[ZT]60989[/ZT]
Brawo pis18:27, 15.12.2021
no nieudacznicy z PO patrzcie i podziwiajcie, możecie sobie pomarzyć by osiągnąć takie mistrzostwo, powinniście zapisać się na kurs lub przeszkolenie do partii rządzącej obecnie w Polsce bo przy nich to jesteście jak małe dziecko we mgle i na bagnach, tak się doi naszą ojczyznę Polskę i jej obywateli, oni są w tym mistrzami świata.
Krystian 23:39, 15.12.2021
Super:-) przyda się te lotnisko mieszkam tutaj i będę miała na co popatrzyć jak latają samoloty pod moim podwórku
Pożyteczny 04:05, 16.12.2021
Fajnie, mieszkam w pobliżu i z przyjemnością stracę słuch przez te ogromne samoloty ładujące co eo sekund :-).
Andżej09:00, 16.12.2021
Ludzie Wy naprawdę wierzycie,że to lotnisko powstanie? A data 2023 Wam nic nie mówi? Wybory!a później to się zobaczy a oni kieszenie pełne będą mieli ale "dali"...
aaa10:52, 16.12.2021
a jak ktoś inny wygra wybory to myślisz, że nie pociągnie tak dolnego wózka dalej?
ciekawe09:01, 16.12.2021
A lotnisko w Baranowie ma być filią tego nieczynnego lotniska w Radomiu, czy tego na Bielicach ???
Gerwazy 10:01, 16.12.2021
To Słodkie Syny!
pisdojny16:34, 16.12.2021
to jest przekręt tysiąclecia skok na kasę i prywatne grunty
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
17 2
OJCZYZNA DOJNA...w rekach...pislamu.Oni Sami nie daja wiary ze to sie uda..ale beda doic doic...bo to co I’m sie uda udoic..to ich.To padnie na pisk!!?