W najbliższy czwartek w strażnicy OSP w Brzozowie odbędzie się wyjątkowa wystawa: „Aleksander Sochaczewski dawniej i dziś”. Aleksander Sochaczewski to zapomniany malarz, zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień X Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, został skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze. Na wyjątkową wystawę zaprasza sekretarz gminy Iłów Katarzyna Michalska.
[FOTORELACJA]11022[/FOTORELACJA]
- Bardzo serdecznie zapraszamy w czwartek 18 listopada o godzinie 13.00 do sali OSP w Brzozowie na spotkanie dotyczące pięknej postaci, jaką jest Aleksander Sochaczewski. O godzinie 13 nastąpi otwarcie wystawy prac tego wyjątkowego malarza. Następnie kustosz X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jarosław Jaskólski przedstawi prelekcję poświęconą twórczości wybitnego artysty Aleksandra Sochaczewskiego.
Jak podkreśla sekretarz, będzie przygotowany również wyjątkowy poczęstunek.
- O godzinie 14.30 zapraszamy na poczęstunek przygotowany z lokalnego przetwórstwa ekologicznego przyrządzony przez Koło Gospodyń Wiejskich Budy Iłowskie. To przykład doskonałej współpracy Urzędu Gminy z organizacjami pozarządowymi, jakimi są KGW, czy Ochotnicza Straż Pożarna. To taki projekt prawdziwie partnerski i nie tylko poprzez dofinansowanie, ale również poprzez lokalną współpracę.
Projekt "Aleksander Sochaczewski dawniej i dziś" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 19 "Wsparcie dla rozwoju w ramach inicjatywy LEADER" poddziałanie 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
2 0
Postać malarza Sochaczewskiego (urodzony jako Lejb Sonder) jest bardzo ważna dla naszej historii. Jego twórczość malarska stanowi przejmującą dokumentację losów powstańców styczniowych i powinna być propagowana jak najszerzej, bo dziś jest znana nielicznym.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz