W związku ze 103 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada w Sochaczewie odbyły się uroczystości, mające na celu uczczenie pamięci poległych za wolną ojczyznę oraz wspólne celebrowanie tego, jakże ważnego dla Polaków święta.
[FOTORELACJA]11001[/FOTORELACJA]
Święto Niepodległości w Sochaczewie uczczono na kilka sposobów, poczynając od sportowych rozgrywek przez uroczystości z udziałem samorządowców, wojska i innych służb mundurowych, pocztów sztandarowych, członków stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej MGH II batalionu 18 p.p. i GRH 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz mieszkańców naszego powiatu, aż do udziału w mszy świętej za ojczyznę.
Główne obchody odbyły się przez Komendą Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, gdzie znajduje się popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wciągnięciu flagi Rzeczpospolitej na maszt, którego to dokonali strażacy, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przypomniał fragment historii naszego miasta z 1918 roku:
- 103 lata temu członkowie POW przystąpili do akcji rozbrajania trzech zaborców Polski. W procesie odzyskania niepodległości swoją kartę zapisali też mieszkańcy Sochaczewa: członkowie POW, lokalni działacze patriotyczni czy przedstawiciele duchowieństwa.
Dyrektor odwołał się do postaci Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego oraz Michała Czapigo, który po raz pierwszy od 123 lat zawiesił w Sochaczewie flagę Polski.
W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie Ognia Niepodległości z rąk harcerzy ZHP Sochaczew na ręce burmistrza Piotra Osieckiego.
- Każdego roku harcerze z hufca Zgierz wyjeżdżają na Ukrainę, gdzie na cmentarzu w polskim lasku odpalają ogień od zniczy płonących na mogiłach żołnierzy, poległych w bitwie pod Kostiuchnówką. Ogień ze zniczy jest następnie transportowany do Polski. Wczoraj odbyło się uroczyste jego przekazanie do Ministra Obrony Narodowej oraz chorągwiom i hufcom. Dziś na ręce burmistrza chcemy go przekazać jako symbol pamięci o tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce – mówiła Anna Wasilewska z ZHP Sochaczew.
Następnie odbył się uroczysty apel pamięci i salwa honorowa z udziałem żołnierzy 3. Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej i złożenie kwiatów pod popiersiem marszałka Piłsudskiego. Delegacje złożyły kwiaty również pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich strażaków, a następnie pochód przemieścił się w kierunku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie kwiaty złożono pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów i pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.
W trakcie uroczystości głos zabrał minister Maciej Małecki:
- W 1918 roku nikt Polakom niepodległości nie podarował, ona została wywalczona. Nasi przodkowie po 11 listopada stanęli do obrony naszych granic. Na przedpolach Warszawy Europę ocalił kraj, którego nie było na mapie ponad 120 lat. Europa musi o tym pamiętać.
Minister Małecki w czasie wypowiedzi zwrócił też uwagę na trudną sytuację Polski na wschodniej granicy i podziękował żołnierzom, policji oraz służbie celnej za jej obronę.
Głos zabrał także generał 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej Kazimierz Dyński:
- Dziś Narodowy Dzień Niepodległości, która została uzyskana po 123 latach niewoli, niepodległości, która jest najwyższym dobrem i o którą musimy dbać.
Generał także nawiązał do sytuacji na wschodniej granicy kraju, oraz do baterii Patriot, które wkrótce mają trafić do Bielic i tym samym postawić Sochaczew w ważnej roli dla bezpieczeństwa naszego kraju.
O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała społeczność Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Orkiestra Dęta Sochaczew.
Następnie odbyła się uroczysta msza święta w intencji naszej ojczyzny.
Uchodźca z socho14:49, 11.11.2021
Towarzystwo wzajemnej adoracji, zamiast się prężyć do fotek może wysłać ich pod granicę niech w końcu się do czegoś przydadzą..
mirka14:54, 11.11.2021
Piękne święto dla wszystkich Polaków, szkoda, że takie miernoty zarządzają naszym krajem. Marszałek J. Piłsudski rozgonił by takie szemrane towarzystwo przy władzy.
j-2315:30, 11.11.2021
Pierwsza brygada ,i panna i kawaler i ursus, i pręża się do fotek ,jeden to już wczoraj się modlił ,no ale coś się działo nikt nie powie .
trelemorele16:24, 11.11.2021
foto 97 ,pytanie kto niesie torbe,?
Jak długo jeszcze17:28, 11.11.2021
z Narodowego święta Polski zrobili sobie partyjniacki zlot i lans, potrafią zohydzić wszystkie święta nam mieszkańcom.
Many17:45, 11.11.2021
Zadłużacze miasta w komplecie.
Mieszkaniec19:54, 11.11.2021
Wam nic się nie podoba. Ci źle żądza my byśmy lepiej, i tak dalej. Wiecznie nie zadowoleni. Ale jak coś trzeba zrobić społecznie czy w coś się zanglizować to problem. To święto jest wszystkich polaków a nie jak co niektórzy tu piszą PiSu. Szczucie widać ze jest tu na porządku dziennym pod każdym artykułem czy coś dobrego jest czy nie zawsze źle. Ot taki naród?
żona21:32, 11.11.2021
mi się podoba, ale bez tych "zdradzieckich mord"
fotograf21:55, 17.11.2021
Dlatego w warszawie politycy PEŁOWCY nie brali udziału w tak pięknym marszu, buhaaaa!!!!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 4
Ale tam nie widać wszystkich mieszkańców tylko towarzyszy pisiorów którzy sobie to święto zawłaszczyli.
4 3
Panie Pstryk a kto panu lub pani zabronił przyjść. Wiec nie komentuj