W czwartek 16 września w kramnicach miejskich odbyła się kolejna konferencja regionalna poświęcona efektom wdrażania funduszy europejskich na Mazowszu, na której pokazano ile projektów w subregionie żyrardowskim zostało zrealizowanych, a także ile pieniędzy z programu regionalnego trafiło do beneficjentów. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się również o założeniach nowej pespektywy Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 oraz propozycjach aktualizacji dokumentu „Strategia Rozwoju Województwa Mazowieckiego 2030+ Innowacyjne Mazowsze.
[FOTORELACJA]10786[/FOTORELACJA]
W kramnicach miejskich w Sochaczewie odbyła się konferencja regionalna poświęcona efektom wdrażania funduszy europejskich na Mazowszu. Jako pierwszy w wydarzeniu głos zabrał gospodarz burmistrz Piotr Osiecki.
- Bardzo się cieszę, że w tym zestawieniu miast, które odwiedza ta konferencja znalazł się Sochaczew. Jak pamiętamy w ubiegłym roku to wydarzenie odbywało się w Warce. Dziś gościmy państwa w kramnicach miejskich, obiekcie zabytkowym XIX wiecznym, jednym z nielicznych, który się ostał po tych wszystkich pożogach wojennych. Jest to obiekt, który najbardziej koresponduje z tematem konferencji. Wprawdzie rewitalizacja tego obiektu zrealizowana była ze środków perspektywy w roku 2007-2013, ale niezależnie od tego widzimy namacalny przykład co to znaczy jak środki unijne połączą się z wkładem własnym, środkami samorządowymi. Piękny efekt służy naszym mieszkańcom od wielu lat.
Dodatkowo goście konferencji dowiedzieli się, na co zostanie przeznaczonych prawie 2,5 miliarda euro w ramach perspektywy 2021-2027.
- Konferencje dedykowane mazowieckim regionom to już tradycja. Chcemy podkreślać znaczenie funduszy europejskich, chwalić się efektami zrealizowanych projektów i docenić wkład pracy naszych wnioskodawców – podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
W tym roku hasło konferencji to „Zdrowie i rozwój Mazowsza – #eFEktUE. Czy środki europejskie pomogły przetrwać trudny czas pandemii? Jak subregion żyrardowski poradził sobie i czy wygrał walkę z COVID-19?". O tym jak w tym czasie radziło sobie województwo mazowieckie przypomina marszałek Adam Struzik.
- Cieszę się, że spotykamy się dziś w obiekcie, na którego odnowę zostały wykorzystane środki europejskie. Myślę, ze bez tych funduszy nie było by wielu projektów zrealizowanych w powiecie sochaczewskim. Samo Mazowsze przez 17 lat jest wielkim beneficjentem środków z Unii Europejskiej. Dziś mówimy o zdrowiu i rozwoju Mazowsza świadomie, bo od ponad roku żyjemy w covidowej rzeczywistości. Przypomnijmy sobie w jakiej sytuacji byliśmy rok temu. Musieliśmy szybko zareagować. Pierwsza reakcja, skąd zdobyć środki na zakup sprzętu ochrony osobistej, by wzmocnić szpitale, zwłaszcza te, które bezpośrednio walczyły z epidemią. Pieniądze znaleźliśmy w naszym regionalnym programie operacyjnym. Dziś po zwiększeniu tych środków, mogę powiedzieć, ze jest to największy program wsparcia w Unii Europejskiej 480 milionów złotych. Dzięki temu mogliśmy wesprzeć ponad 70 szpitali – podsumowuje marszałek.
Jak zauważył Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego w powiecie sochaczewskim dzięki funduszom europejskim udało się zrealizować wiele inwestycji.
- Myślę, że bardzo dobrze widać inwestycje zrealizowane w samym centrum Sochaczewa, dzięki funduszom unijnym. Pamiętam, jak w pierwszej kadencji wspólnie z panem marszałkiem otwieraliśmy wzgórze zamkowe, które się przewracało i wszyscy myśleli, że będzie to teren, którego nie da się uratować. Na szczęście dokonała się rewitalizacja. Następnie podobny proces przeszły tereny nad Bzurą i kramnice miejskie. A lada dzień będziemy wspólnie z burmistrzem Piotrem Osieckim i marszałkiem Adamem Struzikiem otwierać amfiteatr. To pokazuje jak te środki europejskie są niezwykle potrzebne. Gdyby tych środków nie było, to wielu inwestycji w centrum miasta nie udało by się przeprowadzić – podsumowuje Adam Orliński.
Organizatorem konferencji regionalnej była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckim Biurem Planowania Regionalnego. Wzięli w niej udział przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego, dyrekcja Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, dyrekcja Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego oraz beneficjenci funduszy europejskich. Po konferencji goście udali się na spacer z burmistrzem, zobaczyć m.in. nowy amfiteatr i bulwary nad Bzurą.
TSA 14:44, 16.09.2021
I czytam i patrze i nie widzę ,a sorki to nie ta partia to nie wypadało byc .
QWERTY15:00, 16.09.2021
"Bardzo się cieszę, że w tym zestawieniu miast, które odwiedza ta konferencja znalazł się Sochaczew"
konferencja nie odwiedza, ona się odbywa
qwerty16:47, 16.09.2021
"A lada dzień będziemy wspólnie z burmistrzem Piotrem Osieckim i marszałkiem Adamem Struzikiem otwierać amfiteatr. "
no tak, powód do dumy jest , otwieramy betonowy amfiteatr
czy choć raz nie można tego zrobić bez poklasku, lansu i pokropku?
no no no20:17, 16.09.2021
nawet pisiory przylazły posłuchać, mądrego aż miło i kartoników nie było.
Wykonywacz20:28, 16.09.2021
Nieudacznik burmistrz który zadłużył miasto na ogromną kwotę liczy na kasę od marszałka Struzika i ponowny wybór w 2023 roku.
Lola21:40, 16.09.2021
A JA MYŚLAŁAM ZE TO JEST NOWY ZAPASOWY PAS STARTOWY CPK?? !!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
6 0
A wolne krzesło dla posła ziemi żyrardowskiej stało wolne w pierwszym rzędzie.
0 5
Józek ty ..uju ?