Zamknij

Historia Sochaczewa znaleziona za złomie

19:18, 16.05.2021 P.S Aktualizacja: 11:20, 17.05.2021
Skomentuj

Kilka miesięcy temu na łamach naszego portalu wspominaliśmy o znalezionej w sochaczewskim sklepie replice munduru Wehrmachtu z drugiej wojny światowej. Przypominamy, że ta kurtka mundurowa została przez właściciela przekazana do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie się obecnie znajduje.

Okazuje się, że świadectw historii nie trzeba szukać tylko w piwnicach i na strychach, ale też w bardziej nietypowych miejscach. Bo ich posiadacze często nie wiedząc z czym mają do czynienia najzwyczajniej w świecie się ich pozbywają. I tak historyczne artefakty trafiają na wysypisko śmieci lub lądują w punkcie skupu złomu. Tam właśnie historyczną siekierę znalazł pan Dariusz z Sochaczewa.

- Miałem do porąbania drewno, a moja siekiera gdzieś się zawieruszyła. Musiałem kupić nową, ale nie chciałem brać takiej ze sklepu, bo często są odlewane. Wybrałem się na złomowisko, bo tam często można znaleźć siekiery mające kilkadziesiąt lat i które były robione przez prawdziwego kowala. Są zdecydowanie lepsze, a trzeba je tylko oczyścić, naostrzyć i osadzić na odpowiednim sztylu.

Wśród kilku znalezionych siekier jedna z nich była w najgorszym stanie, ale za to wyróżniała się kształtem. Jej stan wskazywał, że może być bardzo stara, więc mimo iż do rąbania się nie nadaje trafiła do domu naszego czytelnika.

- Po powrocie do domy oczyściłem ją z warstwy rdzy, jaka ją pokrywała i okazało się, że jest na niej wybita data informująca o roku produkcji – 1915. Szalenie mnie to zaintrygowało, więc zacząłem szukać w Internecie, że możliwe jest znalezienie większej dawki informacji o niej, bo przecież ma ponad sto lat.

Z pomocą przyszła działająca na jednym z portali społecznościowych europejska grupa zbieraczy siekier. Fachowcy zajmujący się identyfikacją siekier bez problemu wskazali, że jest to toporek armii carskiej z pierwszej wojny światowej.

- Miałem nosa czując, że to coś wyjątkowego. W naszej okolicy w czasie pierwszej wojny światowej przebiegała linia frontu i pewnie pozostałość po żołnierzu, który walczył w okopach.

Zgodnie z deklaracją znalazcy siekiera zostanie przekazana do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PytaczPytacz

1 1

Czy to prawda, że siekier nie ostrzy się na kamieniu tylko kuje się? 05:54, 17.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PoprawiaczPoprawiacz

0 0

"Znaleziona za złomie"? Powinno być "znaleziona na złomie". 11:19, 17.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%