Zamknij
REKLAMA

Nowe przywileje dla strażaków OSP. Jest projekt ustawy

13:12, 30.04.2021 | K.Ż
Skomentuj
REKLAMA

W powiecie sochaczewskim działa ponad 38. Ochotniczych Straży Pożarnych. W większości przypadków to właśnie te jednostkami, uczestniczą swoim potencjałem w działaniach i akcjach ratowniczych. Stanowią one ponad 96 % ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej. Mimo swojej liczebności i wagi wykonywanych zadań, brak jest kompleksowych przepisów, które ustawowo regulowałyby warunki materiałowe i osobowe, jakie jednostki te powinny spełniać, by uczestniczyć w działaniach ratowniczych czy też czy też innych dziedzinach życia społecznego. Wczoraj odbyła konferencja prasowa, w której Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji; Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA oraz bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej przedstawili projekt nowej ustawy dotyczącej Ochotniczych Straży Pożarnej, która zakłada nowe przywileje dla strażaków OSP.

Według projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej jaki przewiduje się „dodatek emerytalny” dla członków OSP, którzy przez co najmniej 25 lat byli członkami czynnymi JRG OSP, a więc brali bezpośredni udział w działaniach ratowniczych oraz mają co najmniej 65 lat w przypadku mężczyzn lub 60 lat w przypadku kobiet. Wysokość „dodatku” według projektu ma wynosić 1/14 stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę.  „Dodatek” ma być wypłacany z zasobów finansowych Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. W projekcie na ten moment nie przewidziano ile wyjazdów do działań musi w ciągu roku odbyć strażak czynny JRG OSP.

- Do tej pory organizacja OSP opierała się wyłącznie o Ustawę – Prawo o Stowarzyszeniach. Występowały jednak problemy z określeniem sytuacji druha. Niniejsza ustawa dedykowana jest grupie ratowników, uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczych, nadając im status podobny do PSP. Jako nowum wprowadza jednostkę ratowniczo-gaśniczą OSP, decydując jednoznacznie o tym, że jest ona jednostką ochrony przeciwpożarowej. Umożliwi to porównywalność z jednostką ratowniczo-gaśniczą PSP. Niniejsza ustawa ma na celu poprawę współdziałania administracji rządowej i samorządowej. Rząd zapewni przygotowanie zdolności operacyjnej jednostek tj. szkolenie (doprecyzowano sprawy szkolenia członków OSP prowadzonego przez Państwową Straż Pożarną a w szczególności komendy powiatowe / miejskie), sprzęt, remonty remiz, natomiast strona samorządowa zapewni gotowość operacyjną. Ponadto, w celu zapewnienia właściwej pomocy ze strony administracji rządowej,  wprowadzono uregulowanie że jeden zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, będzie nadzorował właściwe współdziałanie z OSP i stroną samorządową informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Ustawa zakłada kompleksowe uregulowanie świadczeń za udział w akcjach, zwolnień z pracy, odszkodowań. Strażacy OSP uzyskają takie same uprawnienia jak funkcjonariusze PSP w tym zakresie.

- Uregulowano kwestie odszkodowań dla ratowników OSP i ich rodzin, w sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci ratownika OSP w działaniu ratowniczym, medycznych działaniach ratowniczych albo zabezpieczeniu obszaru chronionego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Jednocześnie ratownik OSP, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku, za czas niezdolności do pracy, za który nie zachował prawa do wynagrodzenia albo nie otrzymał zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie odrębnych przepisów, będzie mógł wnioskować o rekompensatę pieniężną. Ponadto ustawa reguluje kwestie rekompensat za poniesione straty z tytułu nieobecności w pracy ratownika OSP wykonującego zadania na rzecz ochrony ludności – informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

W każdej komendzie wojewódzkiej będzie jeden zastępca odpowiedzialny za sprawy OSP. Zmienią się również przywileje dla jednostek OSP przy organizacji imprez masowych. Jednostki OSP będą mogły organizować duże imprezy z pominięciem ogólnych przepisów dotyczących imprez masowych. Warunkiem będzie, aby dochód z tych imprez był przeznaczony na działalność statutową OSP

Druhowie z Ochotniczych Straż Pożarnych otrzymają legitymacje służbowe. PSP zadba o to, aby wszyscy ochotnicy otrzymali legitymacje służbowe. Mają one służyć także m.in. do systemu zniżek w zewnętrznych firmach. Np. zniżki komunikacyjne w PKP.

Przewidziano również możliwość nadania odznaki „Świętego Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej”, nadając jej powszechny charakter. Dedykowana ona będzie wyłącznie ratownikom OSP.

Prace nad ustawą zostały zakończone na poziomie ministerstwa. Teraz będą szeroko konsultowane społecznie oraz mają trafić pod obrady rządu i później trafić do sejmu.

 

 

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

PrzemyslawPrzemyslaw

5 2

Brawo...Brawo...Brawo.... 👍👍👍👍jestem "A polityczny" Ale brawo za tą decyzję dla obecnego Rządu!!! Projekt leżał 15 lat i w końcu!! Brawo!!! 🙂🔥 20:47, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

4 4

A Prezes Zarządu Głównego Waldemar był u władzy z Donaldinio i mieli to w czterech literach a ,,pisiory''-jak to lewaki mówią biorą sie i za to i ok chwała im za to choć nie wiadomo kiedy to będzie ale nadzieja jest. 10:07, 01.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

B.B.

1 1

poczekaj, niech to najpierw wejdzie w życie, to się będziesz mądrzył pisiorze :-P 11:56, 04.05.2021


DarekDarek

3 8

Wam z tych osp to sie w DU....ach poprzewracało . 10:08, 01.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DinoDino

3 3

Zapraszam do OSP to porozmawiamy 12:15, 01.05.2021


Staszek Staszek

2 5

a czemu na fotce jest promowana OSP Giżyce a nie ogólnie ,to tak sie reklame robi? 10:09, 01.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Strażak Strażak

3 2

A co ból dupy strażacy pewnie wyrazili zgodę na publikację a co mięli wstawić strażaków z OSP na Ukrainie 21:09, 02.05.2021


B.B.

1 0

nie rozumiem o co ci chodzi z promowaniem? ze niby co? więcej do gaszenia dostaną, bo na zdjęciu są? ehh 11:54, 04.05.2021


KomendantKomendant

6 1

Jestem za!!! Tylko ten przywilej zabrać byłym członkom ORMO!!! Jest ich kilku w Osp w gm IŁÓW 15:43, 02.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%