Zamknij
REKLAMA

Szkoła w Rybnie: w-f przez Internet to wyzwanie, sięgamy po niekonwencjonalne rozwiązania

10:23, 20.04.2021 | J.L
REKLAMA

Zamknięcie szkół negatywnie wpłynęło na sprawność fizyczną uczniów. Brak ruchu to problem, z którym trzeba walczyć. Nauczyciele wychowania fizycznego z gminy Rybno mają na to kilka pomysłów.

E-lekcje wymuszają na nauczycielach stosowanie metod mniej konwencjonalnych w stosunku do nauczania stacjonarnego. Szczególnie problematyczne mogą się wydać zajęcia wychowania fizycznego, które w praktyce ciężko prowadzić bez bezpośredniego kontaktu.

Jak mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Rybnie i jednocześnie nauczycielka w-f Aleksandra Wolanin:

- Na początku dzieci były zainteresowane elektroniczną formą zajęć, ale już od jakiegoś czasu widać,  że uczniowie są zmęczeni i znudzeni. Ja powoli odchodzę od zajęć przed komputerem, zadaję zadania, tj. bieg, marsz czy zabawa z piłką i proszę o przesyłanie mi filmików czy zdjęć z aktywności przeprowadzonej na świeżym powietrzu.

Podobnie zajęcia prowadzi Radosław Ulicki – wicedyrektor placówki i jednocześnie nauczyciel wychowania fizycznego oraz Animator Sportu. Jak mówi:

- Zadajemy uczniom takie ćwiczenia, które mogą być przeprowadzone na zewnątrz przy zachowaniu bezpieczeństwa. Przykładem jest skok w dal z miejsca czy testy szybkościowe. Niestety jesteśmy zmuszeni do wystawiania ocen z tych aktywności.

Zdalna nauka, która trwa już od dłuższego czasu wpływa negatywnie na sprawność fizyczną dzieci i młodzieży. Po powrocie do szkół trzeba będzie dostosować lekcje wychowania fizycznego do możliwości uczniów. Szkoła w Rybnie zgłosiła się do projektu, który wesprze nauczycieli w tym niełatwym zadaniu. Jak mówi dyrektor Wolanin:

- Dzieci przez rok siedziały w domach, przed komputerem. Bolą je kręgosłupy, na pewno jest nad czym pracować. Nauczyciele wychowania fizycznego i nauczyciele klas 1-3 z naszej szkoły zgłosili się do projektu „Aktywny powrót do szkoły po pandemii”, w ramach którego zostaną przeprowadzone szkolenia, aby łagodnie przywrócić sprawność fizyczną uczniów.  

W wyniku złagodzenia obostrzeń od poniedziałku 19 kwietnia można korzystać z obiektów sportowych na powietrzu. Na terenie gminy Rybno jest ich sporo, ale i zapotrzebowanie jest niemałe. Jak mówi Radosław Ulicki:

- Przez trzy tygodnie przerwy w funkcjonowaniu boisk, telefony się urywały, ale obostrzenia uniemożliwiały korzystanie z obiektów. Od poniedziałku są one udostępnione od 15.00 do 21.00, w sobotę od 13.00 do 17.00. Chętni muszą się zapisać, bo oblężenie jest duże. Osobom, którym ze sportem jest nie po drodze zachęcam chociażby do spacerów z psem, tym bardziej, że pogoda jest sprzyjająca.

Na terenie gminy działa też projekt Lokalny Animator Sportu, w ramach którego prowadzone są zajęcia z piłki nożnej, koszykówki, siatkówki czy tenisa ziemnego. Jeśli sytuacja w kraju na to pozwoli, na terenie gminy Rybno będą się również odbywać imprezy sportowe. 

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%