Muzeum Ziemi Sochaczewskiej wzbogaciło się o nowy eksponat. To, wydawać by się mogło, niepozorna puszka, tymczasem kryje się za nią ważna historia. Eksponat pochodzi wprost z Boryszewskiej Fabryki Prochu i tenże proch zawiera.
[FOTORELACJA]10155[/FOTORELACJA]
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą informuje o nowym, bardzo interesującym eksponacie, w posiadaniu jakiego się znalazło dzięki podarunkowi Czesława Marasa z Poznania. To puszka z prochem broni myśliwskiej „Szarak” wyprodukowana w 1939 roku przez Boryszewskie Zakłady Prochu. Jak wyjaśnia muzeum:
- Boryszewska Fabryka Prochu działała w latach 1922 - 39. Gdy w 1919 roku Belgijskie Towarzystwo Akcyjne Sochaczewskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu podpisało z wojskiem umowę na dostawy prochu, nie spodziewano się, że droga do uzyskania dobrego jakościowo prochu bezdymnego będzie długa i wyboista. Po wielu problemach, produkcję rozpoczęto dopiero w 1925 roku, jednakże proch oparty na francuskich wzorcach technologicznych nie nadawał się do wojskowej amunicji do karabinów Mausera, w związku z tym wojsko zerwało umowę. Nie oznaczało to jednak końca fabryki prochu - ściągnięto specjalistów, którzy zreformowali metody produkcyjne, przezwyciężono kryzys finansowy 1926 roku, i w latach 30. Boryszewska Fabryka Prochu sprzedawała proch zarówno na potrzeby wojska, jak i dla myśliwych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz