Zamknij

Powiatowa Rada Rynku Pracy: są środki na przeciwdziałanie bezrobociu

09:38, 02.03.2021 Red. Aktualizacja: 11:07, 02.03.2021
Skomentuj

Po raz pierwszy w tym roku odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Sochaczewie, na którym Marlena Kowalska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zapoznała członków z propozycjami podziału środków Funduszu Pracy, omówiła plany szkoleń dla bezrobotnych na bieżący rok a na koniec przedstawiła informacje o sytuacji na rynku pracy w powiecie sochaczewskim. Wszystkie propozycje i plany działań zostały jednogłośnie przyjęte. 

[FOTORELACJA]10071[/FOTORELACJA]

Powiatowa Rada Rynku Pracy spotyka się raz na kwartał, a w jej skład wchodzą: Marek Fergiński, wiceburmistrz Miasta Sochaczewa,  przedstawiciel samorządu miejskiego, Tadeusz Głuchowski, wicestarosta Powiatu Sochaczewskiego, przedstawiciel samorządu powiatowego, a zarazem przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy w Sochaczewie,  Anna Kołecka, Mazowiecka Izba Rolnicza, Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów, przedstawiciel samorządu gminnego, a zarazem wiceprzewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy w Sochaczewie, Mariusz Lewandowski, przedstawiciel OPZZ, Danuta Radzanowska, przedstawiciel NSZZ Solidarność, Tadeusz Szymańczak – NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych oraz Jan Wosik – Powiatowa Izba Gospodarcza.

Z najważniejszych danych zaprezentowanych przez Marlenę Kowalską, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że w tym roku zadysponowano 1 milion złotych na staże, 660 tysięcy na podjęcie działalności gospodarczej a 360 tysięcy na roboty publiczne. Znalazły się także środki na stypendia na kontynuowanie nauki, bony na zasiedlenie, szkolenia, prace interwencyjne czy studia podyplomowe oraz refundację kosztów doposażenia stanowiska pracy. Na finansowanie zadań wynikających z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 Powiatowy Urząd Pracy w Sochaczewie wnioskował o kwotę 4 milionów złotych i taką mu przyznano.

– Jeśli zabraknie środków na wskazane dofinansowania dla przedsiębiorców w każdej chwili możemy wnioskować o kolejne pieniądze – mówi Marlena Kowalska.

W tym roku PUP ukierunkował się na szkolenia indywidualne a nie grupowe, jak to miało w poprzednich latach. Każdy bezrobotny może wybrać sobie szkolenie, po czym składa wniosek i po pozytywnym jego rozpatrzeniu może w nim wziąć udział. Jedna osoba bezrobotna może skorzystać z jednego szkolenia a jego wartość nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Omówiono również bieżącą sytuacje na rynku pracy w naszym powiecie.

- Na dzień 31 stycznia br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w sochaczewskim urzędzie wynosiła 1 768. Stopa bezrobocia na koniec stycznia stanowiła w powiecie sochaczewskim – 5,0% (w styczniu 2020 – 4,8%). Jeśli chodzi o cudzoziemców, na dzień 23 lutego wpłynęło do urzędu 1 713 wniosków na prace sezonowe (więcej o 73 niż na dzień 23.02.2020 r.). Z kolei 2 775 wniosków wpłynęło od cudzoziemców, jeśli chodzi o oświadczenie powierzenia wykonywania pracy (więcej o 829 niż na dzień 23.02.2020 r.) – podsumowuje Marlena Kowalska.

 

 

 

 

(Red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%