Zamknij
REKLAMA

Międzynarodowy Konkurs Janko Muzykant w tym roku online

12:11, 26.02.2021 | K.Ż
Skomentuj foto PSM
REKLAMA

Przed nami już dziewiętnasty Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Janko Muzykant. Tegoroczna edycja po raz pierwszy, ze względu na trwająca pandemie zostanie zorganizowana online. Początek historii konkursu „Janko Muzykant” to rok 2000. Pierwsza edycja tego wydarzenia skrzypcowego miała charakter wewnątrzszkolny. W roku 2010 konkurs  został przekształcony w konkurs międzynarodowy. Uczestnikami byli reprezentanci takich krajów jak: Ukraina, Białoruś, Niemcy, Słowacja, Singapur, Korea Południowa, Norwegia. Wielu laureatów konkursu „Janko Muzykant” zostało uznanymi w kraju, jak również na arenie międzynarodowej instrumentalistami. Konkurs "Janko Muzykant" odbędzie się w dniach 22-25 marca.

Głównym organizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, a współorganizatorem jest Miasto Sochaczew. O szczegółach wydarzenia mówi naczelnik Joanna Niewiadomska - Kocik.

- Tegoroczna 19. edycja tego międzynarodowego konkursu skrzypcowego będzie realizowana w formule online. Konkurs Janko Muzykant odbędzie się w dniach 22-25 marca. Jego organizatorem niezmiennie od lat  jest Państwowa Szkoła Muzyczna, a partnerem projektu Urząd Miejski w Sochaczewie. Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 2000 roku i był to , to konkursu wewnątrzszkolny.  Od 2001 do 2009 roku organizowano już jako  konkurs ogólnopolski, a później międzynarodowy i tak też pozostało do dziś z czego się bardzo cieszymy.  Koordynatorem wydarzenia jest Marita Uhlig, obecnie wicedyrektor PSM -  podsumowuje Joanna Kocik Niewiadomska, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta.

W konkursie Janko Muzykant mogą wziąć udział skrzypkowie urodzeni po 31 grudnia 2002 r.  Do 6 marca należy przesłać do organizatorów zgłoszenia i film z nagraniem programu konkursowego. Plik powinien być oryginalny, bez korekcji obrazu i dźwięku i przedstawiać całą sylwetkę wykonawcy. Zgłoszone programy oceni komisja konkursowa, pod przewodnictwem skrzypaczki i pedagog prof. Magdaleny Szczepanowskiej. Listę nagrodzonych poznamy 26 marca, a koncert laureatów odbędzie się 28 marca i będzie można obejrzeć go  na kanale YouTube i Facebooku PSM oraz Facebooku Miasta Sochaczew.

Warto wspomnieć, że uczestnikami tego konkursu byli uczniowie szkół muzycznych z Poznania, Krakowa, Katowic, Koszalina, Gdańska, Zakopanego, Bytomia, Radomia, Zielonej Góry, Białegostoku, Żyrardowa i Skierniewic. Wielu laureatów konkursu „Janko Muzykant” zostało uznanymi w kraju, jak również na arenie międzynarodowej instrumentalistami. W roku 2010 konkurs  został przekształcony w konkurs międzynarodowy. Uczestnikami byli reprezentanci takich krajów jak: Ukraina, Białoruś, Niemcy, Słowacja, Singapur, Korea Południowa, Norwegia.

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%